reklama

Každý trávník si zaslouží jarní očistu. Víte, jak na to? Poradíme!

Na zanedbaný trávník, plný mechu a suchých stébel, není hezký pohled. Pokud řešíte stav vašeho trávníku, který evidentně žádá očistnou kůru, jste na správném místě. Poradíme vám, čím, jak a proč jarní regeneraci trávníku provést.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jarní očistná kůra trávníku provzdušňovačem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Trávník je živý organismus jako každý jiný. Největší problém nastává tehdy, pokud na něm dlouho ležel sníh a pak došlo k pomalému odtávání. Na těchto místech často dochází ke vzniku plísně sněžné, projevující se bělavými povlaky. Takový trávník očistnou kůru potřebuje opravdu nutně, protože k růstu plísní dochází hlavně tam, kde není o zelený koberec řádně postaráno.

Trávník obsahuje malé částečky ze sečení, které zapadají mezi stébla. Postupným ukládáním zbytků sečené trávy vzniká neprostupný krunýř, který se nazývá travní plsť. Pro trávník je to pohroma, protože se mu nedostává vláhy, živin, ale ani vzduchu. Nejlepším opatřením proti tomuto jevu je pravidelné každoroční provzdušňování trávníku, kombinované s prořezávkou.

Je to proveditelné jedním speciálním strojem, provzdušňovačem, který má systém výměnných pracovních hřídelí nebo jednu hřídel kombinovanou - ta obsahuje jak vyčesávací pružiny, tak prořezávací čepele. Při jarní údržbě je žádoucí provést vertikutaci právě čepelemi. Prořezávají travní drn, odstraní část plsti, a tím se zelenému koberci dostane jak vody, tak živin i provzdušnění, které jej stimuluje k růstu.

Hromádky po krtkovi jsou zdrojem velmi kvalitní zeminy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hromádky po krtkovi jsou zdrojem velmi kvalitní zeminy

Problém bývá na některých zahradách i s krtkem, který vytváří hromádky hlíny. Tuto hlínu ale nevyhazujte, použijte ji na zarovnání plochy, do květináčů pro rostliny nebo jako skvělý přídavek do kompostu. Na krtka působí například lidské vlasy, které se vloží do děr nebo častější sečení trávy. Po těchto zásazích se většinou ze zahrady odstěhuje. Krtek je však chráněný, a proto jej nikdy nezabíjejte. Vhodným krokem je vyrytí drnu i s krtkem a opatrné přenesení někam daleko od zahrady, kde si může spokojeně žít.

Trávník důkladně pohnojte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Trávník důkladně pohnojte

Na trávník nezapomeňte ani po stránce živin. Na pěstěný trávník se používají speciální trávníková hnojiva, luční porosty nepohrdnou ani rozhozeným kompostem, ze kterého se během dešťů vyplaví živiny a popoženou trávník ke zdravému vzhledu. Plevele je pak vhodné řešit nejlépe mechanickou cestou. Postřiky jsou sice účinné, ale nepříliš dobré pro ostatní živé organismy.

Zdroj informací: svet-travniku.cz

Podívejte se, jak obnovit trávník:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 4. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček