reklama

4 výnosné odrůdy zeleniny, které se hodí i do náročných oblastí

Pěstujete si každoročně vlastní sadbu zeleniny ze semínek? Pak zbystřete, přinášíme vám čtveřici výnosných odrůd pro vaši zahrádku a skleník. Jedná se o druhy, které se hodí i do klimaticky náročnějších podhorských oblastí.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Tyčkové rajče Dafne patří k vysoce výnosné skleníkové zelenině (Zdroj: Jaromír Malich)

Které odrůdy jsou vhodné i do náročných oblastí?

Rajče tyčkové patří k tradičně pěstovaným druhům na každé zahrádce. Mezi nejznámější patří například odrůdy Start F1 nebo Torino F1, avšak existuje i jedna nepříliš známá, ale velice výnosná odrůda s názvem Dafne F1, která dobře odolává plísním. Dospělé rostliny mají poměrně mohutnou stavbu a poskytují velké množství plodů s hmotností až kolem 150 g. Nutností před výsadbou je velice precizní příprava půdy, podzimní vyhnojení kravským hnojem a jarní aplikace dusíkatého vápna, které zlikviduje všechny zárodky škůdců a chorob.

Sazenice vysaďte v květnu tak, že kromě kořenového balu zanoříte do země i část stonku, která velmi brzy bohatě obroste novými kořeny. Nezapomínejte na zalévání ke kořenům, vyhněte se zálivce na listy z důvodu rizika houbových chorob nebo popálení listů od sluníčka. Brzy vysazené rostliny mají dozrálé plody zhruba od konce července, plody se dobře skladují a mají dobrou chuť. Kromě přímé spotřeby je lze použít i pro přípravu kečupů, která je vhodná tehdy, pokud se najednou urodí větší množství plodů, což v tomto případě není nic neobvyklého.

Řada z vás by si ráda vypěstovala na zahradě i květák, ale z některých důvodů se to nedaří. Dobrým tipem je odrůda Snow Lady, která při vhodných podmínkách poskytuje velmi vysoký výnos. Sadbu si předpěstujte od poloviny dubna ve skleníku nebo za oknem, nezapomínejte však, že řídký výsev zajistí velmi silné a odolné rostliny. Vysazujte až po zmrzlých mužích v květnu. Co se týká půdy, květák má rád důkladně zpracovanou strukturu s množstvím živin, které dodáte nejen hnojením na podzim, ale také přídavkem rozleželého kompostu v rámci přípravy plochy na jaře.

Květák Snow Lady poskytuje velmi vysoký výnos
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Květák Snow Lady poskytuje velmi vysoký výnos

Zhruba od poloviny června se mějte na pozoru před běláskem zelným, který na listy klade vajíčka, a housenky pak listy ožírají a poškozují zdužnatělé květenství. Aby květák dobře rostl, potřebuje pravidelnou zálivku. Dobře opečovávané rostliny mají květenství až o velikosti lidské dlaně. Květák se využívá do polévek, jako chutná pečená zelenina do příloh nebo k mražení. Nebojte se však využít i košťál, který nastrouhejte a využijte jako cuketu.

Velmi známou zeleninou jsou tykve typu Hokkaido. Jednou z dobrých odrůd je Hokkaido Orange, která poskytuje velké množství plodů s oranžovou dužninou a hmotností plodů do 2 kg. Tuto dýni si vypěstujete nejsnáze ze semínek, které vysejete do malých květináčků a ve skleníku zanoříte do půdy. Předpěstování provádějte od druhé poloviny dubna. Po zmrzlých mužích mladé rostliny s plně vyvinutými pravými listy sázejte do precizně připravené půdy, která je důkladně obohacena o živiny a také řádně prokypřena.

Pokud je v prvních dnech po výsadbě chladno, nebojte se dýně přikrýt netkanou textilií. Okolo jednotlivých sazenic vytvořte žlábek, do kterého budete lít větší množství zálivkové vody. Rostliny za teplých dnů rychle přirůstají, kvetou a v druhé polovině letních prázdnin je k dispozici velké množství plodů. Zralé plody se sklízí v září, a pokud máte rostlin více, dočkáte se velké úrody. Hokkaido se používá nejen jako základ chutné polévky, ale plody jsou i okrasné a vhodné do podzimních kompozic. Při dobrém skladování vydrží až do jara.

Dýně Hokkaido Orange poskytuje velké množství plodů
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Dýně Hokkaido Orange poskytuje velké množství plodů

Mezi oblíbenou zeleninu, například pro účely grilování, patří bezesporu i cuketa. Jednou z výnosných odrůd je Nefertiti, kultivar klasického typu s tmavězelenými plody. Předpěstování provádějte stejným způsobem jako u dýní. Tento kultivar poskytuje i z pouhé jedné rostliny množství hladkých, velmi tmavě zelených plodů, které je však nutné sklízet v přiměřené velikosti.

Velké plody se dají použít, ale zpracování je náročnější, protože slupka je velice tuhá. Pozor na přítomnost hryzců, kteří rostlinám často úplně okoušou kořenový systém, a cuketa tak hyne. Postupnou sklizní dosáhnete plynulého dorůstání plodů, poslední plody se z rostlin sklízí přibližně na začátku září.

Cuketa Nefertiti je kultivar klasického typu s tmavězelenými plody
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Cuketa Nefertiti je kultivar klasického typu s tmavězelenými plody

Tato odrůda roste jak na záhonech, tak na poli. Vyhovuje jí dobře zpracovaná a výživná půda, dostatek vláhy a teplo. Jinak jde o odolný druh, který nemá jiné zvláštní požadavky, ani netrpí na škůdce.

Zdroj informací: priroda-zahrada.cz

Seznamte se s druhy nevšední zeleniny:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 4. 2022, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich