reklama

Příprava bazénu na novou sezonu není jen o vyčištění a doplnění vody

Jarní období, kdy teploty přes den již dosáhnou až 15 °C, jsou ideální pro odzimování bazénu. Podíváme se, jak se příprava bazénu na sezónu provádí a na co si je třeba dát pozor.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odzimování bazénu začíná jeho vyčištěním (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Je úplně jedno, zda vlastníte klasický nadzemní, polozapuštěný nebo plně zapuštěný bazén, než začne léto, je potřeba ho připravit na novou sezónu. Odzimování bazénu započněte stažením plachty nebo zastřešení, jež jej chránilo přes velmi nepříznivými povětrnostními vlivy. Po stažení plachty nebo zastřešení tyto prvky nezapomeňte řádně zkontrolovat v rámci prohlídky nepoškozenosti.

Pokud je plachta znečištěná, je možné ji opláchnout proudem vody tak, aby byla čistá a bylo ji možné na sezónu uklidit.  Pokračujte tím, že při prvotním ohledání bazénu zkontrolujete jeho těsnost a následně se pustíte do očištění bočních stěn a dna od usazených nečistot. Čištěním se nečistoty značně zvíří, takže počkejte, než sednou ke dnu. Pak je zlikvidujte bazénovým vysavačem.

Ponechání bazénu ve znečištěném stavu má za důsledek problematickou kvalitu vody po celé letní období. Doplňte hladinu vody až na úroveň sacího hrdla filtrace. Pak nainstalujte, důsledně zkontrolujte, vyčistěte filtrační zařízení a uveďte jej do provozu. Následně minimálně jeden celý den ponechejte filtraci v provozu, a pokud je součástí bazénu i ohřev, ten spusťte taktéž.

Nezapomeňte na údržbu bazénové filtrace
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nezapomeňte na údržbu bazénové filtrace

Důležité je, aby voda v bazénu měla správné chemické hodnoty. Nejde jen o reakci, která se udává v pH, ale také tvrdost. Velmi tvrdá voda snižuje životnost bazénu tím, že v něm vznikají tvrdé usazeniny, které se špatně odstraňují. Pro manipulaci s hodnotou tvrdosti potřebujete příslušný tester a přípravky, které pomohou zvýšit, nebo snížit tvrdost vody na optimální hodnotu. Tvrdost by měla být vždy nižší než 18 °N, pH pak v rozmezí 7,0 až 7,4.

Vyčištěný bazén s dobrou kvalitou vody slibuje bezproblémové ochlazení v parných dnech
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyčištěný bazén s dobrou kvalitou vody slibuje bezproblémové ochlazení v parných dnech

Jako poslední pak aplikujte do plováku chlorové tablety. V případě, že jste na chlor citliví nebo alergičtí, je vhodné pořídit dezinfekci bezchlorovou, která funguje na bázi peroxidů. Po aplikaci všech nutných přípravků ponechejte filtraci v chodu minimálně 24 hodin a pak proveďte kompletní přeměření hodnot tvrdosti a pH. Po srovnání tvrdosti a reakce vody nebrání nic v tom, abyste mohli bazén začít využívat.

Zdroj informací: Mountfield.cz

Jak si vyrobit bazén s ohřevem:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 4. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček