reklama

Tyto 4 chyby byste při výsadbě rostlin rozhodně neměli dělat

Ať už si sadbu kupujete nebo připravujete sami, není od věci podpora její vitality. Pomůže napravit chyby při výsevu a podpoří i jinak rostliny ve všech směrech. Jde o probiotické bakterie, které rostlinám stejně jako lidem velmi prospívají. Nebojte se je proto použít a uvidíte sami.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Podpora vitality zeleninové sadby znamená bohatou úrodu a zdravé rostliny (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Je potřeba podpora vitality sadby?

Podpora vitality sadby se hodí, ať už sadbu kupujete, nebo si ji děláte sami doma. Ani tam totiž nejsou ideální podmínky – na okně může být nedostatek světla, nevhodné tepelné podmínky a podobně. Stejně tak koupená sadba může mít vady na kráse. Někdy je hezká, jindy zase moc ne, vypadá oschle, nezdravě a nevitálně. Raději byste ji možná vyhodili na kompost. To ale určitě nedělejte, protože i taková sadba se dá podpořit.

I takovou sadbu můžete probiotiky podpořit
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
I takovou sadbu můžete probiotiky podpořit

Probiotické bakterie na podporu vitality sadby

Sadbu můžete zachránit a ještě si užívat větší rostliny za pomoci probiotických bakterií, které podporují vitalitu sadby i rostlin. Ta navíc vytváří také kvalitní kořenový systém, který je základem úspěšného pěstování. Kořeny po jejich použití krásně prorůstají, jsou v celém prostoru květináče, a rostliny tak nebudou mít problém se zakořeněním v záhonku.

Jaké další účinky mají probiotické bakterie?

Kromě podpory vitality rostlin zlepšují probiotické bakterie i jejich celkové zdraví. Produkují kyselinu mléčnou i další látky, které zmenšují množství patogenů. V případě nemoci se rostlina dříve uzdraví a průběh není tak těžký. Bakterie jim také dodají potřebný fosfor a draslík, což ovlivní vyšší sladkost plodů a podpoří jejich větší množství. A samozřejmě jde o zcela ekologické pomocníky.

Jakých chyb se u výsevů vyvarovat?

Pěstitelé dělají hned několik chyb, které jsou příčinou nekvalitní, nevitální sadby. Výsev může být příliš hustý. Dochází potom k padání klíčních rostlin. Jde o houbovou chorobu, která se projevuje černáním krčků a následným odumíráním. Je to způsobeno právě hustým výsevem, vlhkem a teplem. K dalším chybám patří nekvalitní substrát, nedostatek světla a nevhodné teplotní podmínky. To vše se dá ale napravit právě probiotiky.

Častou chybou je příliš hustý výsev
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Častou chybou je příliš hustý výsev

Nezapomeňte přidat humus

Stejně důležitý je také dostatek humusu, tedy zásobních živin, které jsou v půdě. Pokud je záhon nedostatečně zásobený, je vhodné před výsadbou hnojivo doplnit. Následně potom ještě provést zálivku s probiotickými bakteriemi. Ty pomáhají podporovat vitalitu sadby, ale současně rozkládají organickou hmotu, která je v blízkosti kořenů. Ulehčují tak vlastně rostlinám život, protože jim tím umožňují přijímat živiny v přijatelné formě velmi brzy po zakořenění.

Jak se probiotické bakterie používají

Použití probiotických bakterií je velmi snadné. Jednoduše je podle návodu rozpustíte ve vodě a aplikujete formou zálivky. Použít je můžete na sadbu i rostliny vysazené na stanovištích. Mají i další využití – pro právě vysazené ovocné stromky či okrasné rostliny v zahradě, truhlících i nádobách. Aplikace pak může probíhat nejen zálivkou, ale také postřikem. Vyzkoušet ji můžete právě na sadbě nebo mladém výsevu ve fázi děložních listů.

Výživu můžete aplikovat zálivkou či postřikem
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Výživu můžete aplikovat zálivkou či postřikem

Výsadba, stres pro rostliny

Samotná výsadba na stanoviště je pro rostliny velkým stresem. Přenesete je z tepla okenního parapetu, vysadíte ven do jiné půdy a zcela jiných podmínek. To vše způsobuje stres, který se může odrazit na vitalitě. I tady v tom případě vám pomůžou probiotické bakterie. Využití od počátku růstu bude mít příznivý vliv na velikost sazenic, bude se jim lépe dařit i po přesazení ven a budou vitální.

Tip:

Nevíte, po jakých probiotikách na podporu sadby sáhnout? Mohou to být probiotika vhodná pro celou zahradu nebo určená přímo pro zeleninu. Jsou vhodná ke zvládnutí stresu z přesazení, pomohou k rychlému růstu nejen kořenového systému, ale i celé rostliny.

Správná probiotika podpoří vitalitu vaší sadby
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Správná probiotika podpoří vitalitu vaší sadby

Úroda pak bude mnohem větší a také chuťově lepší.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 27. 4. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová