reklama

Na jaře je potřeba věnovat péči jahodníkům. Co vše potřebují?

Jahody drží pomyslné prvenství v oblíbenosti drobného ovoce, které pěstujeme na zahrádce. Aby se jahodníku dařilo i letos, nezapomínáme na péči po zimě, která dokonale nachystá rostliny na budoucí velkou úrodu. Co musíme udělat a při jakých činnostech musíme být opatrní, abychom jahodníku neuškodili, to vše si připomeneme na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jarní péče o jahody začíná ostříháním uschlých listů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vzpomínáte si na úrodu jahod, kterou jste byli velmi příjemně překvapeni minulé léto? Právě proto, aby tomu bylo tak i letos, věnujte čas jahodám a jejich péči po zimě, která je velice důležitá. Začněte prvotní prohlídkou zdravotního stavu jahodníku, většinou každoročně naleznete několik rostlin, které zimu nepřežily, protože došlo k vymrznutí jejich srdéčka.

Takové exempláře vykopejte a uložte do kompostu. Všechny jahodníky na zahrádce si zaslouží důkladné zbavení starých, zaschlých listů, a to nejlépe ostrými nůžkami. Pokud jste provedli na podzim sežínání listů, tak vám možná jahody vymrzly úplně. Když totiž porost jahod zbavíte listů před zimou, oslabíte jej. Často se pak stává, že nepřežije zimní mrazy.

Nebojte se vypěstovat si vlastní sazenice z odnoží, dobrý výsledek je téměř zaručený
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nebojte se vypěstovat si vlastní sazenice z odnoží, dobrý výsledek je téměř zaručený

Po ostříhání zaschlých listů a jejich uložení do kompostu přichází na řadu kypření prostoru mezi rostlinami. Provádějte jej opatrně, povrchově, zejména těsně u rostlin si počínejte opatrně, ať nepoškodíte kořenový systém. Kypření proveďte ruční plečkou. Pokud pěstujete jahody na poli, lze případně využít i rotační okopávačku se spalovacím motorem. Ta umí zvláště na větších plochách výrazně usnadnit práci.

Po nakypření jahody pravidelně zalévejte. Podpoříte tak rychlejší růst listů, a dokonce i kusy, které se doposud neměly příliš k životu, začnou rychle za teplejších dnů růst. Je možné i hnojit, ale s výživou nejlépe počkejte až do chvíle, než zahrádku zalije déšť. Hnojení před deštěm není příliš efektivní, protože se spousta užitečných látek vyplaví do spodních vod, a tak z nich rostliny využijí jen úplné minimum.

Pokud potřebujete ochránit květy jahodníku před mrazem, rostliny zakryjte netkanou textilií
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud potřebujete ochránit květy jahodníku před mrazem, rostliny zakryjte netkanou textilií

Posledním krokem v jarní péči o jahody je výsadba nových kusů na prázdná místa, zbylá po vymrzlých exemplářích. První možností je výsadba předpěstovaných sazenic, které jste si vypěstovali z odnoží. Je to výborná metoda, můžete si totiž vybrat ty nejsilnější sazenice z nabídky porostu. Druhou volbou je koupě chlazené sadby, která je nabízena v mnoha různých odrůdách. Kvalitní frigosazenice rychle rostou a již prvním rokem bohatě plodí.

Zdroj informací: ceskestavby.cz

Znáte frigo sadbu jahodníku?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 4. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček