reklama

Ovocné stromy na našem balkóně? Proč ne?

Pěstování ovocných stromů na balkóně? Ale ano, i na balkóně vašeho bytu v paneláku to jde. A jak krásně. Samozřejmě to není o tom, že vám zde bude košatět stoletá jabloň nebo ze třímetrové hrušně budou sklízet i vaši sousedé o patro výš. Ale přesto se vlastního vypěstovaného ovoce nemusíte vzdát.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I na balkóně nebo na terase můžeme pěstovat ovocné stromky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování ovocných stromů na balkóně

U stromů (nejen ovocných) se předpokládá, že ke svému spokojenému růstu potřebují poměrně velký kus půdy, dostatek prostoru okolo sebe, slunce a závlahu. Při pěstování stromů tedy nutně potřebujeme mít kus zahrady nebo alespoň nějaký menší pozemek, kam se jeden či dva stromy vejdou.

Ale co když nemáme ani záhon před domem, máme pouze balkón. Na něj, jak sami uznáte, se vejdou maximálně květináče s bylinkami. A přitom bychom si tak hrozně rádi vypěstovali nějaké své vlastní ovoce a měli nějaký ovocný strom. Jak to zařídit?

Založení minisadu

I na balkóně nebo na terase můžeme založit ovocný sad. Rozumí se, že zde asi neporostou mnohametrové ovocné dřeviny, které dosahují svými větvemi až k sousedům nad námi, a ti se tak mohou stát spolusklízeči naší úrody. Založení minisadu je jednoduché a pěstování miniaturních dřevin se stalo společenským trendem posledních let. 

Základem je vhodně zvolená odrůda ovocné dřeviny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Základem je vhodně zvolená odrůda ovocné dřeviny

Pro takové pěstování budeme potřebovat vhodné nádoby a speciálně vyšlechtěné odrůdy ovocných dřevin. Vhodným typem ovocných dřevin je tzv. vřeteno nebo svislý kordon. Jedná se o typ ovocného stromku s malou korunkou na slabě rostoucí podnoži (vhodnou i do malých zahrad). Po určitých zkušenostech lze pěstovat v tomto tvaru snad všechny ovocné druhy, které známe. Kordon je tvar stromu, který má různě orientovaný kmen (svislý, vodorovný, šikmý) bez větví jen s plodonosným obrostem.

Drobné bobuloviny

Než se pustíme do pěstování skutečných ovocných stromků, můžeme začít v základu pěstovat drobné, zejména bobulovité ovoce. Ideální jsou maliny, ostružiny, rybíz, angrešt nebo josta. Vytvářejí nízké a štíhlé stromky, případně keře, které lze velmi dobře zastřihávat. Nejsou náročné na prostor a větší pěstební nádoba jim bude vyhovovat.

Můžete začít třeba s pěstováním rybízu či angreštu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Můžete začít třeba s pěstováním rybízu či angreštu

Jahody

Bezkonkurenčně nejjednodušší je vlastní pěstování jahod. Jahody jsou nejen jedny z prvních druhů ovoce, které dozrává už v červnu, ale jsou také zdrojem cenných látek, které náš organismus po dlouhé zimě potřebuje. Jahody pak můžeme vysadit do truhlíků i květináčů, lze dobře využít i květináče závěsné. Jsou nenáročné, a právě proto se jim na vašich balkónech bude báječně dařit.

Jahody jsou vhodné i do truhlíků a závěsných květináčů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jahody jsou vhodné i do truhlíků a závěsných květináčů

Ovocné dřeviny

Nemusíme se ale vzdávat i ostatního ovoce. Zde je podmínkou pořídit si opravdu větší pěstební nádobu, protože pěstování ovocných stromků není sezónní záležitost, ale předpokládá se několikaleté pečování o rostliny. Pokud si chceme usnadnit práci, můžeme docela dobře využít samozavlažovací květináče.

Pro miniaturní ovocné stromky nepotřebujeme nijak zvlášť velký prostor
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro miniaturní ovocné stromky nepotřebujeme nijak zvlášť velký prostor

Jak postupovat?

Vybrali jsme vhodnou větší nádobu a je potřeba ji naplnit substrátem. Lze samozřejmě použít zahradní substrát zakoupený v zahradnictví, ale stejně tak můžeme použít substrát ze zahrady, který bude trochu hrubší. 

Na balkónech se bude dařit i třeba citrusům
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na balkónech se bude dařit i třeba citrusům

Ovocnou dřevinu koupíme taktéž v zahradnictví a zde se budeme dotazovat právě na miniaturní ovocné dřeviny šlechtěné pro minisady či balkónové pěstování. Na dno nádoby (počítáme s nádobou o objemu aspoň 50 l) nasypeme cca 1 balení zahradního substrátu. Dřevinu do naší pěstební nádoby usadíme a obsypeme dalším substrátem.

Dřevina má sama svůj kořenový bal se substrátem, ten je možno odstranit, ale není to nutné. V takovém balu je velmi kvalitní zemina a živiny, které dřeviny pro svůj vývoj potřebují. Při usazování do nádoby musíme dávat pozor, abychom "neutopili" očko, tedy místo, kde byla dřevina naroubovaná na podnož. Pokud by očko bylo pod úrovní okraje nádoby nebo dokonce zasypané zeminou, nebude dřevina tak dobře prospívat a bude spíše chřadnout.

Po důkladném prolití substrátu zapřemýšlíme také nad vhodným přihnojováním. Jako hnojivo používáme nejčastěji bezchloridová minerální hnojiva, která aplikujeme rozhozem okolo obvodu koruny stromku. Tato hnojiva mají bezprašnou frakci a obsahují vysoké procento živin. Používáme zásadně hnojiva určená pro ovocné dřeviny. 

AGRO CERERIT Hobby® Gold je bezchloridové granulované (kompaktované) hnojivo, obsahující mikro- a makroprvky
AGRO CERERIT Hobby® Gold je bezchloridové granulované (kompaktované) hnojivo, obsahující mikro- a makroprvky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hnojivo aplikujeme rozhozem okolo stromků
Hnojivo aplikujeme rozhozem okolo stromků (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Například AGRO CERERIT Hobby® Gold je bezchloridové granulované (kompaktované) hnojivo, obsahující mikro a makroprvky, jako je železo, vápník a hořčík. Je určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin. Používá se k základnímu hnojení i přihnojení během vegetace. Zvýšený obsah draslíku podporuje vyzrávání, lepší zbarvení plodu a vyšší cukernatost. Přidaný obsah železa zabraňuje žloutnutí listů. U jehličnanů je pak účinnou prevencí proti hnědnutí jehlic. Doporučené dávkování: 30 - 100 g/1 m2 za rok.

Zvýšený obsah draslíku podporuje vyzrávání, lepší zbarvení plodu a vyšší cukernatost
Zvýšený obsah draslíku podporuje vyzrávání, lepší zbarvení plodu a vyšší cukernatost (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hnojivo můžeme zlehka zapravit do půdy
Hnojivo můžeme zlehka zapravit do půdy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nádobu se zasazenou dřevinou umístíme nejlépe na jižní až jihovýchodní stranu, kde bude mít minimálně polovinu dne přístup ke slunci. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, megazahrada.cz

Podívejte se na jiné způsoby sázení dřevin:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 4. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová