reklama

Máte trávník plný plevelů? Zbavte se jich jednoduše!

Odplevelování trávníku vás nemine v případě, že chcete mít kolem domu krásný, zelený pažit bez jediného dvouděložného plevele. Tím myslíme pampelišky, bodláky nebo i jetel. Jak se ho efektivně a bez velké námahy zbavit? Zkuste to s námi.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odplevelování trávníku je náročné, ale stojí za to (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kde k odplevelování trávníku přistoupit

Odplevelování trávníku je vhodné zejména u malých intenzivních trávníků, které najdeme u rodinných domů. Ty by měly být dokonalé, připomínat umělý koberec a mít sytě zelenou barvu. Rozhodně by jeho krásu neměly rušit širokolisté plevele.

Co jsou širokolisté plevele

Mezi širokolisté neboli dvouděložné plevele, které nemůžete při odplevelování trávníku vynechat, patří například pcháč, bodlák, pampeliška či sedmikráska. Další je plazivý jetel, který dokáže kolonizovat velkou plochu. Velmi těžko se ho pak zbavujeme. Největší problém je ale s plevely, které mají hluboké kořeny. Mezi ty patří zmíněný bodlák a pampeliška.

Jak plevel z trávníku odstranit

Pokud chcete mít krásný trávník bez plevelných rostlin, máte dvě možnosti. První je cesta chemická. Použijte v takovém případě selektivní herbicidy. Není to ale vhodný způsob tam, kde máte i okrasné a užitkové rostliny či pohybující se zvířata. Místo herbicidů je v tomto případě jasnou volbou mechanické odstranění plevelů - vypletí.

Malý vypichovák využijete na malé plevele
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Malý vypichovák využijete na malé plevele

Mechanické odstraňování plevelů

Plevel a jeho mechanické odstraňování je pracné, vyhnete se však používání zbytečné chemie. Můžete použít malý vypichovák. Snadno jeho pomocí odstraníte celou řadu malých plevelů. Musíte si k tomu ale kleknout nebo se ohnout, což není úplně příjemné, a to hlavně při dlouho trvajícím pletí. Pak musíte silně zapáčit.

Může se také stát, že dlouhý kořen přetrhnete. Kořen pak začne znovu obrážet novou listovou růžicí. Vhodnější volbou proto může být velký vypichovák, který odstraní i velké plevele. Můžete ho použít jednoduše ve stoje, bez ohýbání, složitého páčení a vyrývání rostlin.

Použití velkého vypichováku je velmi pohodlné
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Použití velkého vypichováku je velmi pohodlné

Co s odstraněným plevelem

Odstraněný plevel házejte během práce jednoduše do vaku a následně ho odneste na kompost. Jde o organický materiál, který udělá na kompostu službu jako každý jiný. S likvidací pak není žádný problém.

Hnojení trávníku

Odplevelený trávník je vhodné ještě přihnojit. Máte tady opět dvě možnosti. Je to jednak sypká forma, nebo lze použít tekuté hnojivo a aplikovat ho ve formě zálivky. Je to sice náročnější, ale hlavně na malých plochách se vyplatí. Můžete totiž zvolit hnojivo, které obsahuje i celou řadu prospěšných bakterií.

Ty umí rozkládat plst, která v trávníku z předešlých let zůstává. Navíc podporují růst trávy. Ta potom rychle regeneruje, odnožuje a získává kvalitní, sytě zelenou barvu. Hnojivo obsahuje kromě základních prvků NPK (dusíku, fosforu a draslíku) také mikroprvky a zmíněné důležité bakterie.

Vodorozpustná hnojiva jsou pro trávník ideální volbou
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vodorozpustná hnojiva jsou pro trávník ideální volbou

Tip:

Odplevelování trávníku vám půjde hezky od ruky s profesionálními pomocníky. Ať už hledáte nástroje s krátkou násadou nebo dlouhé vypichováky, Fiskars nabízí obojí. Zároveň si můžete pořídit i speciální odstraňovače plevele ve spárách chodníku a  záhonech. Některé z nástrojů nabízí nastavení výšky a ergonomicky tvarované úchopy, další jsou odlehčené, zkrátka na své si přijde každý. Odplevelování můžete zvládnout bez námahy, která by vás čekala s obyčejnými nástroji.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 29. 4. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová