reklama

Totální likvidace plevele – rychle, jednoduše a především ekologicky

Likvidace plevele se vám možná zdá náročná a za pomoci herbicidu i nebezpečná. Moderní přípravky jsou ale už vyvinuty tak, že působí zcela ekologicky a neohrozí budoucí výsadbu, ale ani zvířata a lidi pohybující se v ošetřeném prostoru. Víte, kdy a proč takové přípravky využít?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Likvidace plevele pomocí herbicidu je snadná a teď už i ekologická (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kde je třeba likvidace plevele

Likvidace plevele je občas potřeba i na méně obvyklých místech. Plevel nás dokáže potrápit nejen v záhonech a na políčkách, v trávníku, ale také na místech, kde se obnovuje, rekultivuje porost. Například v místě, kde se chystáme osazovat okrasné keře a rostliny. Tady si vezmeme na pomoc totální herbicidy, protože zakrýt plevel fólií či netkanou textilií rozhodně nestačí.

Před výsadbou okrasných rostlin je potřeba se zbavit plevele
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Před výsadbou okrasných rostlin je potřeba se zbavit plevele

Jaké plevele budeme likvidovat?

Likvidovat bude potřeba celou řadu plevelů. Na daném místě je jich nejméně 20 druhů. Jde hlavně o rostliny z čeledi krtičníkovitých, například divizna, rozrazil, nejrůznější druhy jetelů, heřmánkovitý plevel, z těch velmi obtížných například žabinec.

Plevel zvaný žabinec

Žabinec nebo také ptačinec najdete jako plevel na nejrůznějších místech. Vytváří souvislé plochy - jakýsi koberec. Navíc má velké množství semen, které ve správných podmínkách nepřetržitě klíčí, a tak mohou kvést skoro celoročně. Proroste pak i fólii v místech, kde jsou otvory pro nové rostliny. Tady je herbicid jasnou volbou.

Některých druhů plevele je těžké se zbavit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Některých druhů plevele je těžké se zbavit

Čím plevel likvidovat

V případě takového zamoření plevely je vhodné použít totální herbicidy. Vyhněte se těm s obsahem glyfosátů, které se používaly dříve. Sáhněte raději po netoxických, ekologických přípravcích, které nezanechávají rezidua. Jejich účinek je navíc znatelný už během 3 hodin po aplikaci. Můžete tedy jeden den povrch ošetřit a druhý začít s výsadbou, protože plevel je zlikvidovaný. Oproti herbicidům s glyfosáty je rychlost nástupu účinků obdivuhodná, s nimi se muselo s výsadbou čekat.

Nástroje pro aplikaci herbicidu

Pokud budete ošetřovat velkou plochu, je vhodné použít velký postřikovač. Přípravek bude potřeba dle návodu naředit a aplikovat tak, aby se vytvářela jemná mlha. Jednou z praktických možností je akumulátorový postřikovač. Ten vytváří rovnoměrný tlak, a i aplikační mlha je tak rovnoměrná. Na malá místa vám postačí postřikovač malý, který má tu výhodu, že herbicid je v něm už naředěný, a je proto hned připraven k použití.

Koncentrát herbicidu si nařeďte dle návodu výrobce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Koncentrát herbicidu si nařeďte dle návodu výrobce

Co na postřikovači nesmí chybět

Nezbytnou součástí postřikovačů, ať už malého nebo velkého, je herbicidní kryt. Nebude tak díky němu docházet k nežádoucímu úletu kapaliny na sousední pozemky. A ošetříte tak opravdu jen tu plochu, kterou chcete zasáhnout.

Na postřikovači nesmí chybět herbicidní kryt
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na postřikovači nesmí chybět herbicidní kryt

Likvidace plevelu v dlažbě

I v případě plochy s dlažbou je možné ekologický herbicid použít. Časem se i ve spárách objeví plevel a může být obtížné se ho zbavit. S těmito herbicidy ho můžete likvidovat bez obav i v těchto místech, kde se běžně pohybují zvířata a děti.

Tip:

Chcete-li se účinně a zároveň ekologicky zbavit plevelů, zkuste to s Roundupem.

Jeho varianta se složením bez glyfosátu splní tento účel dokonale. Zlikviduje jednoleté plevele i mech, a to velmi rychle. Jejich listy začnou vadnout již po 3 hodinách. Postřik pak vůbec neovlivní rostliny, které se tam chystáte v budoucnu vysadit. Můžete si vybrat z různě velkých balení podle toho, jak velkou plochu se chystáte ošetřovat. A také podle toho, zda chcete koncentrát, který si naředíte, nebo raději roztok připravený k použití.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak efektivně hubit plevel ve skalce:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 4. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová