reklama

Vytvořte si na zahradě koutek určený pro meditaci

Meditace je nezbytnou součástí zdravého životního stylu a také osobního rozvoje. A meditace v přírodě či v zeleni je vždy příjemným zážitkem. Rozhodně doporučuji přetvořit k tomuto účelu alespoň část naší stávající zahrady. Meditace vede ke zklidnění, ztišení a rozjímání. Vhodně vytvořená zahradní kompozice může tento účel výrazně podpořit.

i (Zdroj: Daniela Dušková)
Zeleň a dekorace meditačního koutku (Zdroj: Daniela Dušková)

Meditační zahrada je nejen estetickým přínosem, ale má pro nás i výraznou zdravotní a léčivou funkci. Nemá výrazně daný styl ani charakter. Většinou se jedná o okrasné zahrady, ale nikde není psáno, že zde nemůže růst zelenina nebo ovocné stromy. Hlavním aspektem je, že bychom se zde měli cítit dobře. Nic by nás nemělo zbytečně rozptylovat a rušit od našeho účelu. Meditační zahrada by měla být ve znamení klidu, tlumených barev a čistých linií.

Měla by poskytovat stín, intimitu a dostatek pohodlí k meditaci. Meditační zahrada musí jednoznačně navozovat pocit relaxace a zklidnění. Jednoduchost je klíčem meditační zahrady. Před tvorbou meditační zahrady nebo koutku se nejprve dobře zamyslíme nad vhodným umístěním. Projdeme si zahradu a zvolíme takové místo, které je stranou od hlavní přechodové cesty i terasy, kde je často více hluku a větší frekvence pohybu. Meditační koutek nestavíme ani poblíž dětského hřiště nebo prolézaček.

Nejlepší je využít stávající strom, který poskytuje stín. Věkovitost velkých dřevin se do meditační zahrady tematicky velice dobře hodí. Když je okolo keřové patro, které poskytuje soukromí, tak jedině dobře. Pokud takové patro nemáme, tak pro zvýšení intimity místa vysadíme několik keřů, případně můžeme vsadit i na různé plůtky a zdi. Velmi účinné i esteticky pohledné jsou plůtky z proutí nebo bambusu.

Meditační koutek s přístřeškem
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Meditační koutek s přístřeškem

Vybavení meditační zahrady

Výběr je velmi důležitý - vždy by zde mělo být takové zařízení či vybavení, které podpoří naši meditaci. Vycházíme z toho, v jaké pozici se nám medituje nejlépe. Zda preferujeme sezení, či pozici vleže. Pro položení místo nejlépe vybavíme jednoduchým dřevěným pódiem. Rovná podlaha má několik výhod, nebudeme rušeni hmyzem, ostrými stébly travin. Nebude nám vadit ani ranní či večerní rosa.

Pro posezení nám postačí křesílko, lavička, případně počítáme se sezením rovnou na zemi. Pak může být zajímavým řešením i velký placatý kámen. Meditační polštáře, podložky nebo deka mohou být vybavením místa, případně si je vždy s sebou přineseme. Nejlepší je ale mít několik kousků vyrobených přímo z materiálu určeného do zahrady.

Zastřešení

Je jednoznačnou výhodou. Střecha nebo jednoduchý přístřešek umožní pobyt venku i za deště či příliš silného slunce.

Které přírodní prvky patří do meditační zahrady?

V první řadě je to jednoznačně voda. Pohled na vodu a její zvuk působí uklidňujícím dojmem. Vodní plocha také dokáže vylepšit mikroklima místa. Můžeme zvolit jak klidnou vodní plochu, tak i potůček. Nejlepší je samozřejmě, pokud máme k dispozici přirozený vodní tok, ale za pomoci jednoduchého čerpadla lze pohybující se vodní okruh snadno vytvořit.

Kámen, štěrk a písek

Jsou nedílnou součástí asijských a zejména pak japonských meditačních zahrad. Štěrková plocha také imituje vodní hladinu, a proto tam, kam nemůžeme instalovat vodu, umístíme štěrkovou plochu jako náhradu. Štěrkovou plochu skvěle doplňují velké kameny a může to být klidně jeden nebo dva kusy zajímavého tvaru či kresby.

Meditační altán nad vodní plochou
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Meditační altán nad vodní plochou

Rostliny

Meditační zahrady nikdy nehýří škálou barev. Podle zenových mistrů má zahrada navozovat klid mysli a pestré záhonky naopak vytvářejí chaos a neklid. Vsadíme proto zejména na přirozenou zeleň listů. Z dřevin se výborně hodí japonské javory nebo například bambus.

Z květin jsou to zejména trvalky neformálního charakteru, jako jsou kosatce, sasanky, denivky apod. Pokud je naše meditační zahrada inspirována zahradou japonskou nebo čínskou, tak se jistě budou velice dobře hodit i tvarované stromky, jehličnany, zejména borovice a jalovce či pravidelně bochánkovitě sestříhané azalky.

Postup

Vybereme vhodné místo, následně se zaměříme na vytvoření většího soukromí vysazením nižšího a středního keřového patra. Případně založíme dělicí stěnu z proutí. Keře můžeme doplnit trvalkami a nižšími dřevinami. Ve chvíli, kdy jsme vyřešili soukromí, tak vytvoříme vhodné místo k meditaci. Zpevněná dřevěná plocha z pěkných prken vždy vypadá dobře. Prkna nezapomene ošetřit ekologickou impregnací.

Celkové dílo dobře doplní i vhodně zvolené zastřešení. Může to být krytá pergola nebo třeba jen zahradní stínící plachta. Zastřešení ale není nutné, záleží jen na nás, jak intenzivně budeme místo využívat. Závěrečným krokem bude místo vybavit vhodnými doplňky. Může to být vhodná kamenná plastika, dřevěná socha, štěrk, písek, kameny, krystaly a podobně.

Zdroj informací: hortmag.com

Vytvořte si dechberoucí zahradu s jezírky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 4. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková