reklama

Zahradu prozáří trvalky se stříbrně vybarveným listem. Které to jsou?

Trvalky se stříbrně vybarveným listem vnesou do zahradní výsadby vítané zpestření. Jiná barva listů než zelená vždy zaujme a upoutá pozornost. Stříbrnolisté trvalky působí elegantním a čistým dojmem. Výborně se kombinují i s kvetoucími druhy. Nejlepší soulad vytvoří s květy bílými, modrými, fialovými a růžovými.

Záhon stříbrnolistých trvalek s artyčokem a pelyňkem (Zdroj: Daniela Dušková)

Velice pěkně vypadá, pokud na záhon vysadíme vícero druhů trvalek se stříbrnými listy, které se liší tvarem a velikostí. Výsadbu pak můžeme doplnit kvetoucími druhy - nejlépe v jedné barvě. Taková kompozice bude velmi nadčasová a originální.

Vysazujeme stříbrnolisté trvalky

Vysazovat je můžeme do stávajícího záhonu trvalek a stříbrnolistými druhy jej jen oživit. Půdopokryvnými druhy můžeme osázet zídky, větší plochy pod stromy i plochy mezi kameny. Velmi pěkným řešením je i stříbrný záhon, který založíme výhradně ze stříbrnolistých druhů. Variabilitu získáme různou druhovou skladbou, odlišnými výškami a tvary listů.

Vysadíme zde druhy ze zajímavými velkými a pěkně tvarovanými listy, jako je například artyčok (Cynara cardunculus). Do kontrastu k nim zvolíme i druhy s jemnými, péřovými listy, jako je pelyněk (Artemisia). Vysadíme druhy nízké i vysoké. Pěknou součástí takového záhonu budou i stříbrnolisté dřeviny, a to zejména nižší jehličnany. Opravdu nádhernou barvou jehlic vyniká smrk Picea pungens "Glauca Slenderina Pendula".

Mnoho kultivarů druhu hosta má krásnou stříbrnou barvu, mnohdy i atraktivní kresbu
Mnoho kultivarů druhu hosta má krásnou stříbrnou barvu, mnohdy i atraktivní kresbu (Zdroj: Daniela Dušková)

Nejkrásnější druhy trvalek se stříbrnými listy

Čistec vlnatý (Stachys byzantina) pochází z Kavkazu. Je velmi zajímavý svými plstnatými šedozelenými listy. Jejich povrch připomíná hezounkou kožešinu, a trvalka se často přezdívá: zaječí ouška. Tato rostlina dorůstá výšky 40–80 cm. Rozrůstá se rychle v půdopokryvné koberce. V průběhu léta vyrůstají květní stvoly s fialovými kvítky podobnými hluchavce.

V zahradách se pěstuje hlavně jako rostlina na pokrytí půdy a na obruby. Má velmi cennou vlastnost - toleranci k nepravidelné závlaze. Navíc roste i v polostínu. A to jsou podmínky, které nevyhovují mnoha druhům. Čistec je velmi nenáročný na kvalitu půdy, roste jak v písčitých půdách, tak i na jílu.

Čistec byzantský Stachys byzantica Big Ears je velmi nenáročnou stříbrolistou trvalkou
Čistec byzantský Stachys byzantica Big Ears je velmi nenáročnou stříbrolistou trvalkou (Zdroj: Daniela Dušková)

Pomněnkovec velkolistý (Brunnera macrophylla) je pěknou a především nenáročnou trvalkou. Jeho květy připomínají tvarem i barvou pomněnku. Odtud si vysloužil i svoje jméno. Rostlina vytváří koberce srdčitých listů, které jsou od základu zelené. Mnohé kultivary ale vynikají opravdu nádhernou stříbrnou kresbou. K těm nejlepším patří pomněnkovec velkolistý Jack Frost. Květy vykvétají v dubnu, později je přerostou listy, které vytvoří souvislý porost - dorůstá do 40 cm výšky. Pomněnkovec preferuje humózní kvalitní půdy s dostatkem živin i vlhkosti. Preferuje polostinné stanoviště pod korunami stromů.

Pomněnkovec - Brunera macrophylla Jack Frost
Pomněnkovec - Brunera macrophylla Jack Frost (Zdroj: Daniela Dušková)

Rožec plstnatý (Cerastium tomentosum) je nízká kobercová trvalka, kterou často řadíme mezi tzv. skalničky. Její domovinou jsou evropské hornaté oblasti. Rožec má velmi krásné - stříbrně zbarvené listy i lodyhy. Dorůstá výšky pouhých 10 cm, ale roste neuvěřitelně rychle a v krátké době pokryje velké plochy. Je velmi nenáročný, roste na plném slunci i v polostínu.

Preferuje chudší půdy s dostatečnou drenáží. Dobře snáší sucho, a dokonce i sešlap. Při volbě stanoviště mu vyhradíme dostatek místa. Nepěstujeme jej v blízkosti subtilních a pomalu rostoucích druhů. Dobře se hodí i na obruby a na pokrytí půdy, například pod stromy a na zídkách.

Rožec vytváří souvislé koberce a na jaře také pěkně kvete
Rožec vytváří souvislé koberce a na jaře také pěkně kvete (Zdroj: Daniela Dušková)

Hluchavka skvrnitá (Lamium maculatum 'Beacon Silver') má krásné stříbřitě zbarvené listy a výrazně purpurové až fialové květy. Je atraktivní jak v květu, tak i v období, kdy nekvete. Hodí se jako nenáročná půdopokryvná trvalka do polostínu. Ale dobře prospívá i v nádobách a v truhlících. Půdy preferuje vlhké, ale s dobrou drenáží. Roste rychle, bujně, ale není invaziví. Nemusíme se tedy bát, že nám na zahradě přeroste přes hlavu. Hodí se dobře do extenzivních, lesních a přírodně pojatých zahrad.

Hluchavka skvrnitá - Lamium maculatum ‘Beacon Silver’
Hluchavka skvrnitá - Lamium maculatum ‘Beacon Silver’ (Zdroj: Daniela Dušková)

Bohyška, hosta (Hosta) patří k těm nejznámějším a nejoblíbenějším trvalkám okrasným listem vůbec. Variabilita druhů, kříženců a kultivarů je ohromná a ve stříbrné barvě listů je opravdu z čeho vybírat. Můžeme mít jak hosty celostříbrné, tak i s velmi zajímavou kresbou. Velmi efektní jsou velkolisté druhy host. Hosta má ráda polostín a vlhkou živnou půdu, podobně jako pomněnkovec nebo hluchavka.

Pelyněk (Artemisia) vytváří až 70 cm vysoké keře, které na bázi dřevnatí. Vyžadují slunečnou polohu a propustné, ideálně mírně zásadité půdy. V tužších zimách a méně vhodných půdách mohou rostliny namrzat, ale po hlubokém sestřihu dobře regenerují. Powis Castle je cenným hustě rostoucím kultivarem.

Artemisia Powis Castle je krásným hustě rostoucím kultivarem pelyňku
Artemisia Powis Castle je krásným hustě rostoucím kultivarem pelyňku (Zdroj: Daniela Dušková)

Kopretina (Tanacetum densum subsp. amani) dorůstá výšky jen 20 cm. Vytváří kompaktní polštáře velmi hustých a polotuhých listů. Vyžaduje propustnou, dobře drenážovanou půdu. Dobře vypadá ve skalnatém záhoně, ve štěrkovišti i ve skalce.

Tip:

Velmi krásné jsou i stříbrnolisté výsadby v nádobách. Zde je pro efekt zkombinujeme s bíle kvetoucími druhy. Krásně vypadá popelec (Glechoma), bíle kvetoucí verbena (Verbena), Milion Bells (Calibrachoa) a kapská kopretina (Osteospermum).

Zdroj informací: Wikipedie

Vybírejte trvalky vhodné do suchých míst:

Publikováno: 30. 4. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková