reklama

Poradíme vám, jak připravit půdu, než se pustíte do výsevu či výsadby

Příprava půdy před výsadbou zeleniny je nesmírně důležitou činností. Provádí se nejen s cílem likvidace plevelů, ale také za účelem důkladného promíchání celé orniční vrstvy. Ve finále vede jarní příprava půdy k tomu, že rostlinám připravíme dokonalé prostředí pro růst a budoucí úrodu. Pojďme se podívat na možnosti, které v rámci kypření a výživy půdy máme k dispozici.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Příprava půdy pomocí hrábí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jarní příprava půdy přes setím a sázením představuje důležitou agrotechnickou proceduru, kterou nesmíte zanedbat. V jejím rámci dochází k rozbití hrud, které zůstaly po podzimním rytí. Půda se také velmi intenzivně provzdušní. Dojde k rozrušení půdního škraloupu a aktivaci života drobných mikroorganismů, které svou činností půdu zahřívají, především při přeměně organického materiálu. Rozrušení půdního škraloupu pomáhá v zadržování vláhy v ní, což je důležité zvláště v době, kdy jsou letní období na vláhu poněkud chudá.

Nezapomeňte rozbít všechny hroudy!
i (Zdroj: Jaroslav Malich)
Nezapomeňte rozbít všechny hroudy!

Půda musí být obohacena o organický materiál. Při podzimním rytí zapravujte do půdy větší množství i nerozložené organické hmoty, jako je rozsekaná luskoobilní směska, posekaná tráva s listím nebo různé zbytky z kompostu. Jejich zapravením na bok brázdy se podpoří úrodnost půdy, hmota se přemění na vysoce potřebný humus, který na sebe váže vláhu. Humus také poskytuje velkou výměnnou kapacitu živinám, ty do půdy postupně uvolňuje.

Při jarní přípravě půdy spoléhejte na již rozleželý, ale i neprosítovaný kompost. Nejenže poskytne půdě další živiny, ale v hotové formě je i snadno zapracovatelný do vrchní vrstvy ornice, kam většina zahradních rostlin (včetně zeleniny) zakořeňuje. Hrubší konzistence půdě prospívá, zůstane déle kyprá a vzdušná.

Když vás trápí menší úrodnost, zkuste vysít i luštěniny zlepšující půdní vlastnosti
i (Zdroj: Jaroslav Malich)
Když vás trápí menší úrodnost, zkuste vysít i luštěniny zlepšující půdní vlastnosti

Půda bez dostatečného množství humusu je neúrodná, protože jsou veškeré aplikované živiny vyplavovány do spodních vod. Při únavě půdy tak nepomůže ani masivní hnojení umělými hnojivy. Při jarní péči o půdu je vhodný čas na mechanickou likvidaci plevelů, nejčastěji pomocí ruční motyčky, kterou zlikvidujete i kořenový systém těchto nezvaných hostů. V současné době je hojně rozšířeným mýtem používání různých selektivních herbicidů, které působí pouze na plevele a likvidují je.

Před aplikací těchto přípravků ale zvažte, zda není výhodnější mechanická likvidace, například vyvláčením s pomocí mechanizace nebo ruční vypletí. Stopy herbicidů zůstávají v půdě mnoho dalších let a při nesprávné aplikaci škodí ostatním organismům, hlavně pak drobnému hmyzu, kterého je tak každoročně méně. Otázku představuje také použitelné nářadí. Na menších zahrádkách vám plně postačí hrábě nebo ruční kultivační hvězdice.

Kypření půdy nožovým kypřičem
i (Zdroj: Jaroslav Malich)
Kypření půdy nožovým kypřičem

Větší zahrady, kde máte kromě mnoha záhonů i menší políčko, na kterém pěstujete i brambory, si vyžadují přítomnost zahradní mechanizace. Nejlépe vám k tomu poslouží víceúčelový jednoosý malotraktor, který je vzhledem k celoroční využitelnosti výborným pomocníkem.

Zdroj informací: autor článku

Vyrobte si domácí kypřič půdy:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 5. 2022, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich