reklama

V květnu je potřeba věnovat trávníku speciální péči! Na co nesmíte zapomenout?

Na začátku května přichází čas na péči o trávník hlavně ve smyslu odstartování jeho pravidelného sečení, které udrží zelený koberec perfektně střižený a hustý. Neměli bychom však zapomínat ani na jarní očistnou kůru a výživu, která trávník podpoří ve zdravém růstu. Jak se tyto procedury provádějí a na co je třeba si dát pozor?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květnová péče o trávník není pouhé sečení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud vám trávník ještě nezačal růst, ale již se zazelenal, pak květnovou péči o trávník odstartujte prořezávkou. Speciální stroj s otočnými noži trávník zbaví části nečistot, prostor v zeleném koberci zlehka prořeže, a tak se do něj dostane nejen vláha, ale i živiny. Pokud prořezávač nebo provzdušňovač vlastníte, nebojte se provést i jarní provzdušnění, které spočívá hlavně v odstranění velkého množství nečistot, mechu a nakypření půdy mezi stébly.

Čistý trávník sice po ozdravných procesech nevypadá nejlépe, avšak pokud je vhodné počasí a podpoříte jej vláhou a výživou, pak se rychle zazelená. Kromě průmyslových hnojiv je možné aplikovat i kompost - ten před použitím přesítujte a rozhoďte na plochu.

Provzdušnění často vyřkne pravdu o stavu vašeho trávníku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Provzdušnění často vyřkne pravdu o stavu vašeho trávníku

Na trávnících, které již rostou, začněte sekat. Pozor však na správnou výšku strniště, sekačka nesmí porost skalpovat příliš nízko, ideální je sekací výšku nastavit na hodnotu mezi 5 až 7 cm. U sekačky velmi důkladně prohlédněte žací nůž, protože tupé ostří škodí trávníku, stébla jsou pak neposečená, ale potrhaná.

Veškerou trávu z první seče sbírejte do koše a odkliďte na kompost, kde poslouží jako zdroj organického materiálu pro hnojení. Mulčování při prvním sečení je zcela nevhodné, zelené hmoty je větší množství, ta není řádně rozsekána, na ploše se tak tvoří chomáče hmoty, které zahnívají. Výsledkem je vznik nehezkých hnědých fleků na trávníku.

Aplikace trávníkového hnojiva rozmetadlem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aplikace trávníkového hnojiva rozmetadlem

Na holých místech trávník dosejte. K tomuto účelu použijte buď vhodnou travní směs nebo přímo směs pro dosev. Obsahuje nejen travní semeno, ale i vhodný substrát a zároveň i startovací hnojivo, které poskytne vyvíjejícím se travám zdroj živin. Po aplikování nezapomeňte směs přitlačit a pravidelně zalévat. Během tří týdnů se začnou objevovat první známky zeleného porostu.

Zdroj informací: wolfgarten.cz

Podívejte se, jak pečovat o trávník po zimě:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 5. 5. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček