reklama

Tahle květinová kráska by neměla na vaší zahrádce chybět

Eustoma se podobá růži a je neméně půvabná. Zabydlela se také u nás, takže ji potkáte i pod českým názvem jícnovka. Říká se jí ovšem také čínská růže, i když pochází z Ameriky a z Karibiku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Eustoma je půvabnou květinou, která si v poslední době získává stále větší popularitu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Eustoma se vyznačuje stonkem bohatě obsypaným květy - může jich být i několik desítek. Jícnovka ozdobí každou kytici a pěstovat ji můžete rovněž doma v květináči. Ale jícnovka zvládá i pobyt na českých zahradách, zvláště když rostlině vytvoříte správné životní podmínky. Třebaže není příliš náročná, bohužel v našich podmínkách není schopna přezimovat. Zatímco ve své domovině se chová jako trvalka, u nás je lepší každý rok vysadit na zahrádce novou rostlinku.

Pozor na silné slunce i prudké deště

Původní barevnou variantou jícnovky je modrofialová, dnes už si ale můžete vybrat třeba bílou, zelenkavou, růžovou, meruňkovou, lososovou modrou či fialovou. A objevují se rovněž eustomy žíhané nebo dvoubarevné. Na záhonku jí vyberte světlé místo, ale pozor, nesnáší přímé slunce! Nedělá jí dobře ani prudký déšť, proto rostlinu sázejte buď na chráněné místo, nebo mějte pro jícnovku připravenou nějakou protidešťovou ochranu.

Velmi efektní jsou dvoubarevné květy jícnovky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Velmi efektní jsou dvoubarevné květy jícnovky

Silné dešťové srážky totiž mohou rostlinu poškodit, ale škodí jí i přemíra vody. Eustomu byste měli zalévat asi dvakrát týdně, nicméně s mírou. V praxi to znamená, že zemina kolem ní by neměla být suchá, ale ani přemokřená. Pokud se složení půdy týče, tato krasavice má ráda tu, která je dobře propustná a kyselejší až neutrální.

Během vegetačního období potřebuje jícnovka přibližně jednou za dva týdny hnojit hnojivem pro kvetoucí rostliny. Pokud má eustoma málo výživy, začnou květy žloutnout a opadávají. Zároveň blednou listy a stonky ženou do výšky a slábnou.

Hodí se i na terasu

Rodina jícnovek není mnohopočetná, nejčastěji se setkáte s odrůdou eustoma grandiflora (jícnovka velkokvětá). Dorůstá do výšky kolem 45 cm a její keříky mívají šířku asi 30 cm. Vedle krásných květů, které mohou být jednoduché, ale často také plnokvěté, se vyznačuje i dekorativními masivními šedo-zelenými listy. Jak květy, tak listy vypadají velmi efektně v květinových vazbách, bílá jícnovka se ostatně velmi často objevuje jako součást svatebních kytic.

Jícnovka pěstovaná v různých barevných variantách
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jícnovka pěstovaná v různých barevných variantách

Jak už jsme se zmínili, u nás nemá podmínky k přezimování. Můžete si ji ale namnožit řízkováním, trochu složitější je množení ze semen. Pokud ji vysadíte do velké nádoby, lze ji mít v létě na terase nebo balkoně a na zimu ji dát domů. Stejně tak lze jícnovku, kterou pěstujete jako pokojovku, nechat v teplých měsících „letnit“ na vhodném místě venku.

Zdroj informací: ceskestavby.cz; skrblik.cz; sazenicka.cz; ceskenapady.cz

Publikováno: 8. 5. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová