reklama

Rezavé a poškozené nářadí bude s tímto pomocníkem minulostí

Uskladnění nářadí je důležitou součástí péče o něj. Jen tak vám dlouho vydrží. Pravidelná údržba před každým jeho uložením zajistí i to, že bude vždy připravené na další práci. A to se týká i nejrůznější zahradní techniky. Víte, jak a kam všechno uložit?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Údržba a uskladnění nářadí prodlouží jeho životnost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč je třeba uskladnění nářadí?

Vhodné uskladnění nářadí a techniky je nezbytné k tomu, aby vám vše dlouho vydrželo. Každý zahradník má ve své výbavě hrábě, rýč, nůžky, sekačku na trávu. A mnoho z nich toho vlastní ještě mnohem více, protože se bez těchto pomocníků zkrátka neobejdou.

Jak na ošetření nářadí před jeho uskladněním

Důležitým krokem před uskladněním nářadí je jeho očištění. Zejména je to důležité, pokud máte půdu těžkou, která se na veškeré nářadí ráda nabaluje. Ideální je mít v tomto případě po ruce špachtli a před každým uložením hlínu ze všeho důkladně seškrábat. Nářadí můžete také opláchnout vodou. Suché bláto tak nebude opadávat všude po zemi zahradního domku nebo kůlny či garáže.

A pak tato vrstva nebude nářadí poškozovat, takže nedojde ke snadné korozi, vzniku plísní či hnilob. Zároveň jeho očištěním zamezíte přenosu chorob, které se můžou šířit půdou. Po ošetření vždy dbejte na to, aby nářadí bylo suché, než ho uložíte. Kovové nářadí je pak možné ještě ošetřit vrstvou oleje.

Nářadí oškrábejte od nalepené zeminy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nářadí oškrábejte od nalepené zeminy

Zahradní domek, ideální pomocník na uskladnění nářadí

K uskladnění nářadí se hodí zahradní domek. Jde hlavně o případ, kdy máte kůlnu, do které třeba zatéká. V takovém případě je lepší ji nevyužívat, protože nářadí bude poškozovat vlhkost a na některých místech možná i stékající voda. Proč je domek praktický?

Zahradní domek je praktický pomocník
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Zahradní domek je praktický pomocník
  • Jde o suché místo pro uskladnění nářadí i techniky. Nebude docházet k jejich rezavění a poškozování ostří.
  • Domek je také bezpečný. Dveře můžete zamknout a vše bude v bezpečí.
  • Na jeho postavení nepotřebujete stavební povolení. Umístit ho můžete téměř libovolně. Pokud máte sousedy, měl by stát minimálně 2 metry od společného plotu.
  • Velikost domku si můžete zvolit podle potřeby. Záleží, jestli potřebujete uskladnit jen pár kousků, nebo nářadí včetně techniky, zahradního nábytku, kol apod.
  • Vejde se do něj to, co už třeba dílna nebo garáž nepojme.

Tip:

Váháte, jaký zahradní domek pro vás bude ten pravý? Prohlédněte si domky Keter Darwin. Jsou k dispozici v různých rozměrech, takže si vyberete tak akorát velký pro všechno vaše nářadí a zahradní potřeby. Povrch domku imituje dřevo, vybrat si můžete z klasické hnědé a šedé barvy. Přitom jde o plast, díky kterému budete mít s jeho údržbou minimum starostí. K jeho dalším přednostem patří okno, které pustí dovnitř světlo, a tak nebudete hledat nářadí v šeru.

Prostorný domek pojme i zahradní techniku
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Prostorný domek pojme i zahradní techniku

Součástí jsou také dvoukřídlé dveře, které umožní pohodlné ukládání i věcí větších rozměrů. Výška domku umožňuje pohyb i bez sklánění. Zmínit musíme i podlahovou desku. Nebudete šlapat v blátě a vše tak bude ještě čistší, protože povrch stačí jednoduše zamést.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 6. 5. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová