reklama

I velmi zaměstnaní lidé si mohou založit zahradu - funguje jako dokonalý organismus

Zahradu velmi zaměstnaného majitele, nebo člověka, který se jí nechce zas až tolik věnovat, je možné vybudovat velice snadno. Nejde jen o to, jak pečovat o rostliny, případně extenzivní trávník. Taková bezúdržbová zahrada vyžaduje málo péče. Otázkou však je, jak takovou zahradu vybudovat, když nevíme, jak na to. Od toho jsme tady my, abychom vám pomohli.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zahrada pro líného a zaměstnaného majitele může být pojata jako přírodní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

(Téměř) bezúdržbová zahrada pro zaneprázdněného majitele v podstatě vyžaduje velmi málo péče. Je totiž tak přirozená a hezká, že v sobě zadržuje dostatek vláhy, takže každé ráno a večer nemusíte běhat s konví a pracně zalévat. Základem takové zahrady je trávník, který je pojat extenzivně, seká se maximálně třikrát do roka. Díky tomu, že je přes léto dostatečně vzrostlý, poskytuje útočiště užitečnému hmyzu, květy zajišťují dost potravy pro tyto druhy a nevysychá tak rychle, takže celé zahrádce zajistí vhodné mikroklima.

Při sečení trávu nemulčujte, ale využijte tak, že ji nabídnete místnímu hospodáři, který ji zužitkuje na krmení. Mulčování je sice efektivní, ale lépe se hodí hlavně do zanedbaných zahrad a luk, kde je nutné vytlačit plevele, aby nadvládu převzaly zpět luční druhy, obvyklé v pravidelně kosených zahradách.

Dostatek úrody si zajistíte pěstováním nenáročných druhů zeleniny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dostatek úrody si zajistíte pěstováním nenáročných druhů zeleniny

I zaneprázdněný majitel zahrady si nemusí odpírat pěstování zeleniny. Pro velkou úrodu je zapotřebí na podzim zrýt a přidat dostatek organického materiálu, během léta se však osvědčilo i mulčování mezi rostlinami. Aplikujte sem nadrobno posekanou trávu, kterou jste získali při seči před domem, štěpku nebo jakýkoliv organický materiál, který zabrání tomu, aby došlo k vysychání záhonů. Mulčování organickým materiálem mezi rostlinami také účinně brání růstu plevelů.

Nebojte se ani smíšených kultur, kde si různá skladba druhů zeleniny navzájem prospívá. A jahody, ty je nejlepší mulčovat slámou. Ta je vzdušná, brání zaplevelení, mezi rostlinami vypadá poměrně dekorativně a hlavně brání přímému styku plodů s půdou, což omezuje výskyt hniloby a plísní.

Trvalky jsou kvetoucí poklad do každé zahrady
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Trvalky jsou kvetoucí poklad do každé zahrady

Pěstujte trvalky. Jsou to rostliny vyžadující málo péče, na podzim seschnou a vytvoří krásné prostředí spící zahrady. Odkvetlé druhy se také vysemení, takže se postupně samovolně rozšiřují, prorůstají do sebe a během léta, kdy vytvoří záplavu květů, vypadají naprosto úžasně. A dokonce přežijí i dlouhodobější přísušky, nevadí jim chladnější ráz počasí, mírný vánek nebo deštivé léto. Ke všemu ani netrpí na choroby a škůdce. A pokud máte zálusk i na sezónní rostliny v nádobách, ty nasázejte do samozávlahových truhlíků. Péče o ně je tak velice snadná.

Zahrada pro zaneprázdněného majitele tak může být nakonec zahradou přírodní, kde se vůbec nepoužívají postřiky a jiné chemické preparáty. Velmi dobře se zde daří drobným organismům, jako jsou opylovači, pěvci a další. Tam, kde je dostatek kamenných zídek nebo chodníčků, se objeví ještěrky, na rohu zahrady v hromadě větví se často usídlí i ježci likvidující slimáky.

Zdroj informací: prirodnizahrada.eu

Publikováno: 7. 5. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček