reklama

Fazole patří k základním luštěninám a na našem záhoně nesmí chybět

Fazole patří mezi luštěniny, které představují důležitou složku našeho jídelníčku. Fazole jsou velmi zdravé a výživné. Mají velká semena, která se dobře vysévají a zpravidla i velice dobře a rychle klíčí. Fazolí máme velké množství, na trhu je celá řada forem a typů, které se liší barvou i tvarem, a na záhoně je vždy lepší pěstovat vícero druhů. K těm nejzákladnějším patří červené fazole a fazole na sklizeň zelených lusků.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Fazole jsou zdravé a výživné, poradíme, jak je pěstovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Fazol (Phaseolus) patří mezi bobovité rostliny a jeho domovinou je tropická Amerika. Patří mezi teplomilné plodiny, má rád chráněné a slunné polohy. Vyžaduje středně těžké až lehčí humózní půdy s dostatkem vápníku. Fazolím vyhovuje spíše vlhčí klima, za suchého počasí se jejich růst výrazně zpomaluje. Příliš velké vlhko však podporuje šíření houbového onemocnění fazolu – antraknózy.

Fazol vyséváme přímo do půdy na připravený záhon, při pěstování je nutné počítat s výsevem až v době, kdy teplota půdy neklesá pod 10 °C  a je dostatečně zásobena vláhou, což bývá asi od poloviny května až do konce června. Zde se pěstitelé často dopouštějí chyby, kdy spěchají s výsevy. Pak se velmi často stává, že osivo v zemi „leží“, velmi špatně klíčí nebo mnohdy shnije. Přestože se v současné době prodává převážně osivo mořené, a tím částečně chráněné proti patogenním půdním houbám, neměl by se termín výsevu podceňovat.

Velmi vhodný je také postupný výsev, kdy semena vyséváme několikrát ve dvou až tří týdenních odstupech. Postupným výsevem (až do konce června) výrazně prodlužujeme dobu sklizně. Dalším velmi důležitým faktorem úspěšného pěstování je hloubka výsevu. U fazolu keříčkového by měla být asi 4-5 cm a 6-7 cm u fazolu tyčkového. Semena vyséváme do připraveného záhonu, nejčastěji do řádek, do sponu 10x40 cm, velmi často se vysévají také do tzv. hnízd, kdy do každé jamky (hnízda) vysejme tři fazole.

Semena vyséváme do připraveného záhonu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Semena vyséváme do připraveného záhonu

Hnízda by měla být vzdálená od sebe cca 50 cm. Do řádku se sejí hlavně keříčkové fazole, do hnízd pak pnoucí. Po výsevu udržujeme záhon čistý a bez plevele. Ve chvíli, kdy se porost více zapojí a rostliny začnou kvést, tak už mezi rostliny příliš nezasahujeme. Pozdější zásah do porostu zapříčiňuje sprchávání květů a negativně působí na zdravotní stav rostlin. Závlaha do počátku květů v suchých letech zvyšuje výnos plodů.

Sklizeň fazolí

Záleží na době výsevu, ale obecně platí, že zelené lusky sklízíme postupně, a to od poloviny července do poloviny září. Hlavní doba sklizně je pak v srpnu. Fazol musí být po rozlomení šťavnatý, křehký a zpravidla bez vláken. Po dozrání semen a seschnutí lusků sklízíme fazole na semeno.

Odrůdy, druhy

Odrůdy fazolů rozdělujeme na keříčkové se zelenými nebo žlutými lusky a na tyčkové se zelenými, žlutými či fialovými lusky. Keříčkové odrůdy patří mezi pěstovanější, mají kratší vegetační dobu. Vyséváme je v hustším sponu, jsou sice méně výnosné, ale nepotřebují oporu. Tyčkové odrůdy mají delší vegetační dobu, a proto je také sklizeň rozložena na delší období. Poskytují vyšší výnosy. Pro zdárný růst a vývoj potřebují pevné opory - buď drátěné konstrukce, nebo tyče.

Velmi významnou skupinou jsou i fazole okrasné, pnoucí. Rychle rostou, velmi pěkně a bohatě kvetou a vyplatí se vysévat je do míst, kde potřebujeme vytvořit zajímavou dekoraci, živý plot, či zakrýt nevábná zákoutí, zdi atd. Pokud lusky necháme na rostlině až do plné zralosti, můžeme si z nich vyloupat semena nejen pro příští výsevy, ale především pro kuchyňské zpracování.

Tyčkové fazole potřebují pro svůj růst oporu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tyčkové fazole potřebují pro svůj růst oporu

Fazole chřestové či bezvláknité

Původní odrůdy fazolí tvoří v luscích dlouhá vlákna, která jsou na úkor chuti. Takové fazole se pěstují zejména pro sklizeň semen. Současným trendem jsou tzv. chřestové fazole, které jsou křehké textury a jemné chuti. Neobsahují vlákna. Hodí se na sklizeň nezralých lusků i na sklizeň zralých semen. Chřestový typ lusků mohou mít jak fazole keříčkové, tak i tyčkové.

Nejlepší odrůdy keříčkových fazolů:

Gama je tradiční zelenoluská odrůda vyššího vzrůstu, bez úponků. Zrna jsou bílá, středně velká. Odrůda je velmi vhodná pro postupný sběr, na přímý konzum, mražení i nakládání.

Bona je univerzální odrůda se zelenými lusky a bílými, drobnějšími zrny. Velmi bohatě plodí a poskytuje vysoký výnos. Hodí se pro všestranné zpracování.

Saxa je zelenoluská, raná a bezvláknitá odrůda.

Aidagold je žlutoluská odrůda, vysoká jen 30-40 cm. Lusk je dlouhý 10-12 cm, bez vláken, velmi jemný. Odrůda poskytuje vysoké výnosy a je nenáročná na pěstování. Určena pro přímý konzum, mražení i zavařování.

K dalším drůdám patří Tilla, Novores a Sonesta.

Pnoucí (tyčkové) odrůdy fazolu:

Algarve je raná a rychle rostoucí odrůda. Má velmi dlouhé lusky, až 26–28 cm, jejich barva je sytě zelená. Tato odrůda je velmi cenná pro velké výnosy a rezistenci vůči chorobám.

Blauhilde a Blue Lake jsou velmi atraktivními odrůdami s lusky tmavě modrofialovými.

Limca má velké, ploché, zeleně zbarvené lusky, sklízí se zejména mladé lusky. Tento fazol patří k pozdnějším.

Blue lake je velmi atraktivní odrůda
Blue lake je velmi atraktivní odrůda (Zdroj: Daniela Dušková)
Limca je fazol pozdnější
Limca je fazol pozdnější (Zdroj: Daniela Dušková)

Goldmarie je atraktivní zlatožlutá odrůda s výbornou chutí. Lusky jsou poměrně velké, dosahují délky až 20 cm. Hodí se pro okrasné i kuchyňské účely. Lusky jsou bezvláknité.

Belmonte je středně raná odrůda se zelenými lusky kulatého průměru. Má všestranné využití.

Goldmarie je odrůda s výbornou chutí
Goldmarie je odrůda s výbornou chutí (Zdroj: Daniela Dušková)
Belmonte je středně raná odrůda
Belmonte je středně raná odrůda (Zdroj: Daniela Dušková)

Pěstování tyčkových fazolí je méně běžné z důvodu nutné opory rostlin, navíc se některé druhy pnou do značné výšky. Bez opory se výrazně snižuje výnos lusků, ale především jejich zdravotní stav. Řešením je využití jednoduchých konstrukcí, které nezaberou příliš místa - na poměrně malém prostoru je možné pěstovat hned několik odrůd. Z bambusových tyčí můžeme vyrobit jednoduchou konstrukci ve tvaru stanu nebo podél řádků zatlouct kolíky a mezi ně napnout jakoukoliv síť.

Stan na pěstování fazoli
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Stan na pěstování fazoli

Fazole pro zdraví

Fazole obsahují mnoho bílkovin, cukrů a vitamínů skupiny B. Působí močopudně a výrazně snižují hladinu cukru v krvi, proto jsou tolik vyhledávány především diabetiky. Lusky se upravují v kuchyni nejrůznějším způsobem, jsou vhodné nejen k přímé spotřebě, ale i pro konzervování.

Zdroj informací: gardenersworld.com

Podívejte se, jak si zajistit úrodu i v příštím roce:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 9. 5. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková