reklama

Pěstování rajčat není jen o živinách, ale i o výběru odrůdy

Rajčata patří k úplně nejvyhledávanější plodové zelenině. A není divu, obrovský výběr odrůd a chutí dělá z této rostliny jasného favorita pro skleník, truhlík nebo záhon. Pojďme se podívat na to, co bychom měli rajčatům připravit za podmínky, a také na nejlepší odrůdy, které nám současný trh nabízí.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při pěstování rajčat vsaďte na některou z dobrých odrůd, úspěch tak máte téměř zaručen (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rajčata patří k nejvíce pěstovaným užitkovým rostlinám na zahradách. Můžete je pěstovat v truhlíku, květináči, na záhoně, poli nebo ve sklenících a fóliovnících. Jde jen o to, abyste zajistili rajčeti jako takovému vhodné podmínky. Všem rajčatům (nehledě na odrůdy) vyhovuje perfektně zpracovaná a úrodná půda, která je velmi dobře zásobená živinami.

Před výsadbou se nebojte zapracovat do půdy kompost a granulovaný kravský hnůj, při podzimním rytí použijte hnůj v přirozené formě tak, jak jej můžete získat od nejbližšího hospodáře, který se věnuje chovu skotu. Pozor však na přehnojení dusíkem, rajčata po něm sice porostou jako zběsilá, ale velmi často je napadají saví škůdci z důvodu snížené obranyschopnosti. Zálivku provádějte vždy do půdy, nikdy ne na listy.

V porostu, který není vzdušný a kde je zvýšená vlhkost, se nejčastěji setkáte s napadením plísní bramborovou. Dokáže během několika týdnů úplně zlikvidovat celý porost. Kromě prevence, která spočívá v přiměřené vzdálenosti sazenic od sebe, vzdušném porostu a správném zalévání ke kořenům, je také ve sklenících a fóliovnících zapotřebí zajistit pravidelné větrání. Pro dobrý vývin plodů potřebují rajčata vápník. Při jeho nedostatku dochází k černání konců plodů.

Silné sazenice poznáte jednoduše, mají sytě zelenou barvu a vyvinuté první květenství
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Silné sazenice poznáte jednoduše, mají sytě zelenou barvu a vyvinuté první květenství

Z vhodných odrůd je velmi nenáročná Vilma. Jde o nízký keříčkový typ se vzrůstem do maximálně 50 cm, který je velmi vhodný nejen do skleníků, ale dobře prospívá i na slunečných polohách - na terase nebo balkóně, kde dobře roste i v nádobách vyplněných kvalitním substrátem ze zahrady. Malých a chuťově poměrně výrazných červených plodů je velké množství. Je to jeden z představitelů oblíbené kategorie rajčat typu cherry. Podobné jsou další odrůdy, a to sice Tumbling Tom, které jsou k dispozici v červené a žluté barvě. Jde o převislé typy, vynikající do květináčů nebo všude tam, kde chybí zahrádka, a přesto chcete mít vlastní bohatou úrodu.

Rajče Vilma je mimořádně oblíbenou odrůdou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rajče Vilma je mimořádně oblíbenou odrůdou

Z tyčkových odrůd s menšími plody je výbornou volbou Sweet Aperitif, které sladkost vyzařuje už ze jména. U tyčkových odrůd zůstaneme, pro pěstování ve sklenících se dobře hodí Dafne F1, které poskytuje vysoký výnos velkých plodů s hmotností až 140 g. Ty je možné různě zpracovávat - od přímého konzumu až pro výrobu kečupů nebo omáček. Kdo má rád klasiku, pak zajisté zvolí velice známé a oblíbené kultivary Start S F1 nebo Torino F1. První z nich má menší plody s hmotností do 90 g, druhý je velkoplodý a vhodný i pro polní pěstování.

Z nových odrůd nezapomeňte na chutná koktejlová rajčata tyčkového typu, navíc odolná vůči plísním. Jde o odrůdy Cocktail Crush F1, Crimson Crush F1 nebo Consuelo F1, které se chuťově podobá oblíbené odrůdě Bejbino F1. Z keříčkových odrůd je velmi zajímavou volbou i Rubínek - má násadu výrazných sytě červených plodů, které se používají jak pro přímý konzum, tak i sušení. I v podhorských oblastech roste venku.

Zdroj informcí: dobrasemena.cz

Ochraňte rajčata vhodným postřikem:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 11. 5. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček