reklama

Jarní cibuloviny po odkvětu do kontejneru neházejte, příští rok vám mohou opět dělat radost

O odkvetlé cibuloviny je potřeba se postarat, ať už jste si koupili v obchodě narcisy, hyacinty, modřence či tulipány, nebo vám rostou v záhonku. Vyhodit je určitě není řešení, protože vám můžou příští rok zase dělat radost. Jak se o ně správně postarat?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odkvetlé jarní cibuloviny uschovejte a pak znovu zasaďte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co s odkvetlými jarními cibulovinami v záhonku?

Pokud pěstujete jarní cibuloviny venku v záhonku, máte dvě možnosti, jak s nimi naložit, až odkvetou.

  • Cibule nechte na svém místě. Do jejich okolí pak můžete vysadit například letničky. Vybrat můžete samozřejmě jakoukoli rostlinu, jen by neměla mít agresivní kořeny, které by cibule poškodily.
  • Cibule můžete také vyrýt a uskladnit. Počkejte s tím ale nějakou dobu po odkvětu. Do cibule se totiž ještě ukládají zásobní látky z vadnoucích listů a jejich předčasným odstraněním by o ně rostlina přišla.

Které cibuloviny ze země odstraňovat?

Odkvetlé cibuloviny nemusíte ze země vyjímat všechny. Hodí se to ale například u tulipánů, hyacintů a krokusů. Je třeba je vyjmout a na podzim je znovu zasadit. Zejména u hyacintů je to důležité pro jejich bohaté a výrazné květy.

Cibule vyryjte opatrně lopatkou nebo vidlemi
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cibule vyryjte opatrně lopatkou nebo vidlemi

Rostliny z domácích květináčů

Doma pěstované rostliny je potřeba po jejich odkvětu také opečovat. Pokud jsou pro to vhodné, můžete je vysadit ven do záhonu a nechat je do příštího jara tam - budou příště kvést venku. Nebo je můžete také vyjmout a uložit následujícím způsobem stejně jako cibule ze zahrady.

Jak správně odkvetlé cibuloviny uložit?

Důležité je při uskladňování cibulovin po odkvětu počkat na ten správný čas. Cibule vyrývejte ze země až ve chvíli, kdy jsou listy úplně zaschlé. Květy můžete ale ustřihnout už dříve. Tvorba semen rostlinu vysiluje, cibule jsou potom menší a také se rozděluje. Jakmile jsou tedy listy suché, můžete je opatrně odstranit.

Pak vidlemi nebo lopatkou opatrně vyryjte cibule ze země, abyste je nepoškodili. Proto se k tomu nehodí rýč ani motyka. Položte je na suché a vzdušné místo, kde budou moci oschnout. Ideální teplota je mezi 15 a 25 °C a velmi důležitý je stín. Zhruba pod 2 týdnech je můžete uskladnit. Důkladně odstraňte zeminu, ve které se mohou držet škůdci i choroby. Už v této chvíli odstraňte poškozené a napadené cibule. Shluky cibulí potom rozdělte.

Cibule je po vyjmutí třeba očistit a nechat proschnout
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cibule je po vyjmutí třeba očistit a nechat proschnout

Po oschnutí je potřeba cibule uložit na správné místo do doby, než bude čas na jejich opětovné zasazení. Po vyjmutí z půdy je nechte oschnout, ty namnožené od sebe oddělte. K jejich uložení vyberte suché a tmavé místo s teplotou kolem 20 °C. Na uložení jsou vhodné papírové sáčky, novinový papír nebo rašelina, případně uložení do přepravek v tenké vrstvě. Nezapomeňte je pravidelně kontrolovat a odstraňovat plísní nebo hnilobou napadené kusy.

Zdroj informací: Zahradkar.org; zahradkarskaporadna.cz; idnes.cz

Podívejte se, jak zazimovat choulostivé cibuloviny:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 5. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová