reklama

Chcete sklidit kilogramy plodů? Dopřejte borůvkám správné podmínky

Pěstování borůvek se neustále rozšiřuje, můžete si je pořídit i na balkon či terasu. Tam i v zahradě je potřeba jim dopřát správné  podmínky, aby bohatě plodily, a to i několik desítek let. Víte, jak na to? Poradíme vám.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování borůvek není těžké, sklidíte kilogramy plodů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kolik borůvek je potřeba si na pěstování pořídit?

Ještě než se pustíte do pěstování borůvek, vezměte v potaz to, že jen jeden keřík vám stačit nebude. A to nejen kvůli chutným plodům, ale kvůli tomu, že jsou pouze částečně samosprašné. Je tedy vhodné mít minimálně dva keře blízko u sebe. Pokud chcete kombinovat více odrůd, musí kvést v podobném čase. Myslete na to i v případě, že si chcete pořizovat rostliny do nádob - na terasu nebo balkon.

Vhodné místo na pěstování borůvek

Pro pěstování borůvek vyberte slunné stanoviště. Zvládnou sice i polostín, kde bude ku prospěchu vyšší vzdušná vlhkost. Slunce ale dodá plodům více chuti i vůně a také jich bude větší množství. Můžete je pěstovat i ve vyšších polohách, kde budou dozrávat až později.

Borůvkám vyberte slunné nebo polostinné místo
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Borůvkám vyberte slunné nebo polostinné místo

Vhodný substrát na pěstování borůvek

Borůvky potřebují pro svůj zdárný růst půdu dobře propustnou, písčitou nebo hlinitopísčitou, ale především kyselou, pH by mělo být v rozmezí 4 až 5. Proto volte směs písku a rašeliny a doplňujte ji, aby měl substrát vždy potřebnou kyselou reakci. Navrch můžete použít mulčovací kůru ve výšce alespoň 5 cm, která udrží vlhkost a zároveň zabrání růstu plevele. V běžné zahradní zemině, ale ani v těžké jílovité půdě rostliny nebudou prospívat.

Jak na výsadbu borůvek

Do výsadby borůvek se pusťte ideálně brzy na jaře nebo na podzim. Není to však vždy podmínkou, pokud máte sazenice, které jsou v kontejneru a mají velký a kvalitní kořenový bal. Pak můžete vysazovat i v době vegetace. Jáma pro každou takovou rostlinu by měla mít asi jeden metr v průměru a hloubku mezi 40 a 50 cm, protože kořeny borůvek nejdou více do hloubky.

Do jámy můžete vložit fólii (tkanou nebo netkanou textilii), která udrží zásaditou půdu. Ke kořenům tak nebude pronikat zásaditá půda z okolí. Na dno potom nasypejte kamínky nebo štěrk, které budou sloužit jako drenážní vrstva. Rostliny by měly být od sebe vzdálené asi 80 cm.

Borůvky vysaďte do mělké jámy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Borůvky vysaďte do mělké jámy

Jak borůvky hnojit

I hnojivo na borůvky je speciální - kyselé, bez obsahu chlóru a vápníku. Může být tekuté či v granulích. Přihnojujte pouze na jaře, kdy se vytváří poupata, a potom po odkvětu. Od sedmého měsíce už nehnojte.

Nezanedbejte ani zálivku

Nezapomeňte borůvkám dopřát dostatek vody, buď ideálně dešťové, nebo alespoň odstáté. Pravidelná a dostatečná zálivka zajistí, že plodů bude dost a budou dostatečně velké. Může to být až 10 l v jedné zálivce. Tu je ideální rozdělovat na ranní a večerní. Nesmíte je ale přemokřit, aby jim nezačaly zahnívat kořeny. K tomu slouží uvedená drenáž.

Borůvky dozrávají postupně, sklízet je tak můžete i měsíc
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Borůvky dozrávají postupně, sklízet je tak můžete i měsíc

Co s borůvkami v zimě?

V zimě mohou borůvkové keře v zahradě zůstat tak, jak jsou, žádnou ochranu nepotřebují, jen je třeba, aby měly dostatek mulčovací kůry. Některé odrůdy vydrží mráz až – 40 °C. Pokud je máte v nádobách, ať už v zahradě, nebo na balkóně, ochráníte je v zimě tkaninou, kterou kolem nich omotáte.

Jak na řez borůvek

Borůvky je třeba prořezávat, a to keře starší 3 roky. Nechte nejvíce 6 až 8 nejsilnějších výhonů, které o kousek zkrátíte. Ty ostatní, které nejsou dostatečně silné, odstřihněte co nejníže. Prospěje to rostlině, co se týká růstu, výživy a dobrého rozvětvení. Plodů se pak dočkáte na jednoletých větvích. Další řez proveďte vždy na jaře. Odstraňte odumřelé větve, slabé větve seřízněte. Odstraňte nejstarší výhon či výhony, které by měly mít kolem 5 let. Ponechte další 2 až 3 nové výhony, které tyto staré nahradí.

Borůvky pravidelně prořezávejte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Borůvky pravidelně prořezávejte

Když přestanou plodit

Borůvky mohou vydržet v záhonku až 60 let. Může se stát, že se plody začnou zmenšovat a keř přestane dostatečně růst. Pak přistupte k radikálnímu kroku a seřízněte ho celý. Jeden rok sice bude bez borůvek, ale ten další už bude plodit opět v plné síle.

Choroby a škůdci, které borůvky postihují

Borůvky mají jednu velkou výhodu. Na choroby ani škůdce netrpí, pokud pomineme okusování divokou zvěří.

Zdroj informací: Zahradnictví Spomyšl, zahradkarskaporadna.cz, boruvkovyraj.cz

Podívejte se, jak na řez kanadských borůvek:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 5. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová