reklama

Jak pěstovat ředkvičky ve skleníku i v truhlíku za oknem

Ředkvičky patří k vyhledávanému druhu zeleniny. Kromě velkého množství vitaminů obsahují také látky podporující trávicí systém. Věděli jste, že ředkvičky můžete pěstovat nejen na záhoně nebo ve skleníku? Pojďme si představit všechny možnosti pěstování.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ředkvičky rostou na balkoně i ve skleníku, mají rády teplo, živiny a vláhu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ředkvičky jsou stálicí v zeleninové zahradě. Na začátku května proveďte výsev na záhon - do dobře připravené půdy, která je zásobená živinami. Výsev se provádí do rýh, následně semena zahrňte, půdu přitlačte a pravidelně zalévejte. Tak jako je tomu u všech brukvovitých druhů, ředkvičky také rychle klíčí a rostou.

Pěstování ředkviček v záhonu i skleníku

Po dvou týdnech je zvláště v hustých výsevech vhodné vyjednocení. Za měsíc (dle venkovní teploty) už můžete sklízet první ředkvičky, které použijete v zeleninových salátech nebo pro přímý konzum. Podobné pěstování je i ve skleníku, ale s výsevy začněte klidně o měsíc dříve, teplejší prostředí je zárukou dobrého klíčení i tehdy, když teploty venku ještě nejsou vysoké.

Hustý výsev co nejdříve vyjednoťte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hustý výsev co nejdříve vyjednoťte

Ve skleníku i na záhoně si však dejte pozor na napadení škůdci nebo chorobami. Ze škůdců se jedná především o dřepčíky, mandelinkovité brouky, jejichž larvy poškozují listy a při silném napadení mohou porost zcela zdecimovat. Při výskytu je nejvhodnějším řešením ruční kontrola rostlin a sběr. Preventivně také mladé ředkvičky zakryjte na záhoně netkanou textilií a máte tak o starost méně. Ředkvičkám také každý rok měňte stanoviště z důvodu prevence proti nádorovitosti.

Barvu ředkviček si vyberte dle vlastní libosti
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Barvu ředkviček si vyberte dle vlastní libosti

Pěstování v truhlíku či květináči

Pokud nedisponujete vlastní zahrádkou, pak vsaďte na pěstování ředkviček doma za oknem v truhlíku nebo květináči. Postup výsevu je stejný jako na záhoně nebo ve skleníku, jen s tím rozdílem, že ředkvičky vyséváte často do kupovanému substrátu, což není úplně dobře. Pokud máte přátele se zahrádkou, pokuste se od nich získat kvalitní půdu, která je pro zeleninu nezbytná.

Taková půda je vzdušná, dobře vstřebává živiny a také pomáhá s vyrovnáváním vláhy v době, kdy zaléváte většími dávkami vody. V dobrém prostředí na okně, které je orientováno na jihovýchod až jih, rostou ředkvičky velmi rychle a sklizně se dočkáte za stejný čas jako v případě pěstování na záhoně.

Zdroj informací: Nazeleno.cz

Publikováno: 15. 5. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček