reklama

Mšice na bobulovinách zničí nejen postřik, ale i vhodná prevence

Mšice patří k úporným škůdcům téměř všech rostlin. Na jaře škodí i na bobulovinách, tedy rybízu a angreštu, kde sáním poškozují rostlinám listy. Můžete proti nim bojovat různě, od účinné prevence po jednoduché postřiky, které si vyrobíte podomácku. Díky tomu se také dočkáte velké úrody.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Příznaky napadení mšicemi na bobulovinách poznáte snadno (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mšice nejčastěji škodí na rybízu nebo angreštu, první generace se často také objevuje na maliníku nebo ostružinách. Napadení poznáte velice snadno. Tento nevítaný hmyz saje rostlinné šťávy z listů, ty se tak kroutí a jinak deformují a při silném napadení rostliny velice rychle slábnou. Důležité je v případě napadení zasáhnout co nejdříve, avšak proti mšicím je možné bojovat i cestou účinné prevence.

Prevence je cestou k bohaté úrodě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Prevence je cestou k bohaté úrodě

Proti mšicím je velmi účinný doma namíchaný postřik z tekutého mýdla, rostlinného oleje a kypřicího prášku na pečivo. Tento preparát zabírá velmi rychle, mšicím vytvoří totiž na těle povlak a drobní tvorečkové tak záhy nemohou dýchat a hynou. Cílený postřik pouze na napadená místa na bobulovinách je možné použít i během dne, protože neškodí včelám ani jiným organismům, které na rostliny přilétnou později. Při silném napadení je nutné postřik opakovat několikrát za sebou, nejlépe jednou až dvakrát denně tak, dokud mšice nezmizí.

Kromě domácího postřiku je možné použít například tuzemský výrobek Natura Rock Effect, který byl kompletně vyvinut u nás a jde o biologický, zcela neškodný přípravek pro posílení imunity rostlin. K používání insekticidů se uchyluje až ve chvíli, kdy předchozí způsoby ošetření nezaberou. Z účinných se používá často Decis. Postřiky na chemické bázi však používejte až ve večerních hodinách, kdy nelétají včely, a tak jim neuškodíte.

Slunéčka jsou přirozenými predátory mšic
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slunéčka jsou přirozenými predátory mšic

Velmi účinná je prevence. Aby bobuloviny dobře prospívaly, měli byste je zjara prořezat, půdu kolem keřů nakypřit a zaměřit se i na případnou likvidaci mravenčích hnízd, které se blízko rostlin nachází. Není zapotřebí používat chemii, stačí jen pravidelně zalévat a kypřit prostor kolem rostlin.

Mravenci jsou v symbióze se mšicemi, mají rádi jejich medovici, a tak je roznášejí na další místa. V prevenci se také osvědčilo vysít aksamitník, kopr nebo měsíček. Tyto druhy mšice odpuzují, a vy tak budete mít zahradu krásnější a zdravější,  a to ke všemu téměř bez námahy.

Zdroj informcí: flora-centrum.cz

Publikováno: 17. 5. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček