reklama

Keřový rybíz je odolný, ale některé chyby mohou způsobit neúrodu

Keřový rybíz představuje výbornou alternativu k jeho stromkovým variantám, které vyžadují oporu téměř po celou dobu pěstování. Keře dobře rostou prakticky na každém typu půdy, ale aby hojně plodily, potřebují výživu. Pokud patříte mezi začátečníky, je dobré se nejdřív seznámit s jeho nároky na umístění, vláhu i půdu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Keřový rybíz dokáže překvapit úrodou, ale vyžaduje péči (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Keřový rybíz je ideální bobulovinou do podhorských oblastí. Mnohem lépe snáší přívaly sněhu v zimním období. Nedochází totiž k poškození lomem pod těžkým sněhem, kromě toho keřový rybíz dobře plodí i tehdy, když jej zapomenete jeden nebo dva roky zjara prořezat. Jedinou zákonitostí, na kterou nezapomeňte, je svázání keřů drátem během dozrávání plodů. Jejich váha totiž často větve převáží k zemi a pak není možné provádět sekání trávy kolem keřů.

Kontejnerované rostliny s dobře vyvinutým kořenovým balem vysazujete do jamek během podzimu nebo časně zjara. Jáma pro výsadbu by měla být vyplněna kvalitní půdou, nejlépe takovou, která obsahuje dostatek živin. Smíchejte proto část půdy, kterou jste vykopali během hloubení jámy, a přidejte do ní rozleželý kompost.

Rostliny zasaďte tak, aby krček keře nebyl příliš hluboko, ale ani mělce v zemi, rybíz by pak neprospíval. Po zasazení nových exemplářů je nutné pravidelně zalévat. Pozor na blízkou přítomnost jehličnanů, může dojít k přenosu rzi vejmutovkové, což je známá houbová choroba, napadající především listy.

Kontejnerovaná sazenice černého rybízu před vysazením
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kontejnerovaná sazenice černého rybízu před vysazením

Klasikou v zahradách je rybíz červený. Je to nejdříve plodící druh rybízu, který poskytuje vysoký výnos mírně kyselých plodů. Rodina ocení rybízový koláč k nedělní kávět, bobule můžete také zpracovat do džemů, které využijete při slepování vánočního cukroví. Nejkvalitnější výlisek však získáte z rybízu černého. Má násadu velkých černých bobulí, avšak plodí až v červenci. Bílý rybíz je oproti červenému málo známý, ale plody jsou ve stejné kvalitě. V posledních letech ze zahrad téměř vymizel.

Zralý rybíz je vyhledávanou pochoutkou dětí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zralý rybíz je vyhledávanou pochoutkou dětí

Aby se rybízu dařilo, přihnojte jej každoročně organickým materiálem, nejlépe rozleželým kompostem. Na lehkých půdách přihnojte již zjara, na těžkých pak až k podzimu. Pravidelné udržování nakypřené půdy kolem keřů brání výskytu mravenců, kteří rozšiřují mšice, a zároveň brání prorůstání plevelů do keřů. Po nakypření je vhodné rozhodit kompost a mírně zapravit do půdy. Následné zalévání zajistí, že se živiny dostanou až ke kořenovému systému rostlin.

Černý rybíz má výraznou chuť a lisováním získáte velmi kvalitní šťávu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Černý rybíz má výraznou chuť a lisováním získáte velmi kvalitní šťávu

Každoroční rutinou je prořezávka. Základem je odstranění starých větví a zkrácení těch mladých na 2 nebo 3 pupeny, ale to jen u zapěstovaných jednoletých rostlin. V případě požadavku na vysoký výnos mladé větve nezakracujte, pouze keř prosvětlete odstraněním starých větví. Při dobré péči se keřový rybíz hravě dožije věku i přes 20 let.

Zdroj informací: zahradnictvi-spomysl.cz

Podívejte se, jak si poradit s řízkováním drobného ovoce:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 5. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček