reklama

Zastřižení živého plotu jako od Střihorukého Edwarda

Zastřižení živého plotu zvládáme většinou sami, ale chceme-li mít na zahradě nebo před domem i bizarnější tvary, pozveme si zkušeného zahradníka. Pusťte se i vy do zastřihování živého plotu a okrasných keřů tak, jako byste nikdy nedělali nic jiného. Není to tak složité, jak se na první pohled zdá.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zastřižením živého plotu můžeme získat zajímavé tvary (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Živý plot

Živé ploty mají dvojí funkci - okrasnou a ochrannou. Oddělují prostranství a pozemky, nahrazují klasické dřevěné nebo kovové ploty a někdy jsou také jejich součástí, aby eliminovaly výhled před plot k sousedům a opačně. Živé ploty jsou také útočištěm pro ptáky, kteří zde hnízdí, pro drobné hlodavce a kolonie hmyzu. 

Jejich okrasná funkce je pak zcela jasná, protože citelně zastřižený živý plot dobře roste a prospívá, a dělá tak parádu celému okolí. A dáte-li vašemu živému plotu navíc nějakou vtipnou "fazónu", za kterou by se nemusel stydět ani Střihoruký Edward, tím víc bude váš živý plot přitahovat pohledy okolí.

Nudí vás běžné tvary živého ploty? Vystříhejte si zajíčka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nudí vás běžné tvary živého ploty? Vystříhejte si zajíčka

Pečovat o takový živý plot ale není jen tak. Musíte vybrat vhodné rostliny, protože ne všechno, co roste okolo nás, se na tvorbu živého plotu hodí. Také se musíte umět o tyto rostliny správně starat, aby z nich živý plot vůbec vyrostl. A jakmile naroste, musíte se naučit jej správně sestříhat, aby vaší přehnanou péčí nakonec nezašel. 

Výběr rostlin

Ještě nedávno se na prvním místě držel zerav zvaný též túje (Thuja). Zerav je neopadavá dřevina z čeledi cypřišovitých, původem ze Severní Ameriky a Asie. Známe 5 druhů zeravu - zerav obrovský neboli řasnatý (Thuja plicata), zerav západní (Thuja occidentalis), zerav japonský (Thuja standishii), zerav korejský (Thuja koraiensis) a zerav sečuánský (Thuja sutchuenensus). Dobře snáší sestřih, zeravy (túje) jsou proto hojně používány do živých plotů. 

Mnoho pěstitelů ale již od tújí v živých plotech upustilo a vystřídaly je tisy, bobkovišně a hlohyně. Velké oblibě se těší i bukové živé ploty, ale výjimkou nejsou ani například živé ploty z hortenzií.

Velmi oblíbený je také ptačí zob vejčitolistý (Ligustrum ovalifolium), což je poloopadavý, středně rychle rostoucí keř, dorůstající do výšky 2,5 – 3 m. Drobné květy vydávají intenzivní vůni, na podzim na keřích dozrávají modročerné bobule - jedovaté pro člověka. Do živých plotů se vysazuje ve sponu v řadě 35 – 40 cm. V zimě může vymrzat, ale po důkladném sestřihu rychle regeneruje.

Nízké živé ploty můžeme použít jako olemování našich záhonů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nízké živé ploty můžeme použít jako olemování našich záhonů

Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) je stálezelená dřevina, dorůstající do cca 3 m. Kvete na přelomu května a června bílými květy, červené plody (malvičky) neopadávají a zůstávají na dřevině přes zimu. Rostlina je vybavena tvrdými - trnitými výrůstky. Je to nenáročná dřevina, stanoviště může být slunné i polostinné. Nesnáší mrazové kotliny. Její plody jsou jedlé.

Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus) dorůstá do výšky 3 - 4 m a vytváří hustý keř. Její drobné květy přes léto lákají motýly. Aby v zimě nevymrzly, je vhodné rostliny přihrnout mulčem. Má radši polostinné stanoviště.

Mezi další oblíbené rostliny do živých plotů zařadíme:

  • dřišťál
  • hortenzii latnatou
  • tavolník
  • svídu
  • kalinu
  • zlatici
  • pámelník
  • myrtu
  • tis
  • janovec
  • brslen
  • skalník
  • šeřík
  • cypřišovec
  • buk
  • bez
  • cesmínu
  • vajgélii
  • ambroň
  • cypřiš
  • habr 

a mnoho dalších dřevin a keřů.

Při správném pěstování živého plotu se můžete dočkat i takového ladného konceptu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při správném pěstování živého plotu se můžete dočkat i takového ladného konceptu

Čím ploty zastřihovat?

Mechanicky

Ruční nůžky jednoruční či dvouruční jsou nejjednodušším způsobem, jak zkrotit neposlušné větvičky a lístky nebo jehličí ve vašem živém plotu. Také se výborně hodí na drobné "opravy" a dokončení složitých tvarů. Jsou ideální pro malé plochy, dobře upraví měkké dřevo a poradí si i se silnějšími letorosty. Nevýhodou ovšem je fyzicky namáhavá práce, ale také docílíme nižší přesnosti řezu.

Kvalitní nůžky jsou vyrobeny z optimální kombinace slitiny hliníku, oceli a karbonové oceli. Právě karbonová ocel je skvělou ochranou proti korozi a má vysokou odolnost vůči opotřebení.

Mechanické nůžky pomohou v tvarování již vzrostlého plotu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mechanické nůžky pomohou v tvarování již vzrostlého plotu

Elektricky

Elektrické plotové nůžky vás přesvědčí svým vysokým výkonem, a to až 500 W. Udělají prakticky všechnu práci za vás, disponují totiž robustními protiběžnými noži, které mají velmi dlouhou životnost a jsou ideální k použití pro velké živé ploty. Nevýhodou je ale přívodní kabel, u něhož musíte buď používat prodlužovačku, nebo být neustále v dosahu elektrické zásuvky. Elektrické nůžky jsou velmi lehké, takže práce s nimi je jednoduchá a bez námahy. 

S akumulátorem

Akumulátorové nůžky jsou výborným pomocníkem, který není nijak omezen kabelem. Lithiové baterie jsou vyměnitelné. Ideální je, pokud máte jednu baterii v nůžkách, druhá (rezervní) mezitím odpočívá v nabíječce. Doba provozu bývá zpravidla mezi 20 a 75 minutami, přičemž velkou výhodou je nízká hmotnost akumulátorových modelů i jednoduchá manipulace s nimi. Nevýhodou by mohla být vyšší cena, ale kdo za sebou nechce vláčet elektrický kabel nebo si hmoždit ruce, vsadí právě na akumulátorové přístroje.

Elektrické nebo akumulátorové zastřihovače udělají všechnu těžkou práci za vás
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Elektrické nebo akumulátorové zastřihovače udělají všechnu těžkou práci za vás

Benzínově

Výkonný dvoutaktní benzinový motor je určen pro vysokou kapacitu střihu. S benzínovým zastřihovačem se můžete směle pustit i do živého plotu z tvrdého dřeva nebo stříhat husté keře a dřeviny. Abyste při práci neměli pocit, že držíte v ruce sbíječku, jsou benzínové plotostřihy vybaveny tlumičem nárazů a vibrací. A jaká je nevýhoda? V současné době, kdy ceny pohonných hmot rostou přímo raketově, nás může takové důkladné zastřižení živého plotu stát tolik jako výlet s rodinou na Konopiště. Také hmotnost přístoje není zanedbatelná a při delší práci se tento pomocník docela pronese. V poslední řadě je nutno zmínit náročnější údržbu a zazimování.

Zastřižení živého plotu

Jedním z velkých problémů je, že majitelé nechají svůj plot přerůst. To má většinou za následek, že spodní část nestačí zesílit a netvoří se na ní potřebné olistění (jehličí). Horní část se pak vytahuje za světlem a celkově plot vypadá jako olysalé a hodně používané koště. 

Máte na zahradě hodně místa? Vypěstujte si bludiště
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Máte na zahradě hodně místa? Vypěstujte si bludiště
  • Pokud živý plot sázíte na jaře, pak nejpozději do druhého dne po vysazení musíte rostlinky zakrátit na 10 - 15 cm od země. Nebojte se, že je tím zahubíte.
  • Pokud živý plot sázíte na podzim, radikální zkrácení je potřeba udělat hned na jaře dalšího roku. Díky tomuto řezu nastartujete spící pupeny, a tak se rostlina velmi brzy rozkošatí a rozroste. 
  • Jakmile nové větve narostou na 20-30 cm, opět proveďte zakrácení na 10-15 cm. Tím zase podpoříte růst nových větví. Znovu vyčkejte na přírůstek na cca 20 cm a ještě proveďte řez. 
  • Stříhejte živý plot tak, aby spodní základna kmínků a větví byla vždy o něco širší než horní část. Tím zajistíte dobrý přístup rostlin ke světlu a teplu, spodní část nezůstane bez listí.
  • Jakmile váš živý plot dosáhne potřebných rozměrů, můžete omezit zálivku a nechat plot "žít". V této fázi pak již provádějte kontrolní zástřihy vyčnívajících větviček. 
I takové bizarní tvary zvládnete ostříhat s dobrým zastřihovačem živého plotu
I takové bizarní tvary zvládnete ostříhat s dobrým zastřihovačem živého plotu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tento živý drak vás nesežere, a ještě pobaví celé okolí
Tento živý drak vás nesežere, a ještě pobaví celé okolí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zdroj informací: zahradnictvi-flos.cz; zazracny-plot.cz

Na stříhání živého plotu si pořiďte zlepšovák:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 19. 5. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová