reklama

Zatočte s holými místy v trávníku. Zkuste trávníkovou záplatu

Obnova trávníku je jednou z činností, která nás po zimě na zahradě čeká. Holá místa byla celý rok přetěžovaná a zaslouží si dosít. Víte, jak na to efektivně? Zkuste to s námi.

Obnova trávníku nemusí být složitá (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Proč je potřeba obnova trávníku po zimě?

Obnova trávníku po zimě je potřeba z mnoha důvodů. Ať už je to obsah stařiny, mechu nebo hlubokokořenícího plevele. S těmi si snadno poradí vertikutátory či odstraňovače plevele. Některá místa bude pak potřeba renovovat a dosít novou trávou. Může jít o vyjeté koleje či místa, kde si rádi hrají domácí mazlíčci nebo děti, třeba typicky pod houpačkou.

Čím trávník obnovovat?

Poškozená místa v trávníku je potřeba obnovit určitým způsobem. Pouhým rozhozením osiva do holých míst si nepomůžete. Na jaře je ideální čas. Použijte k tomu travní směsi označené jako vhodné na obnovu a renovaci. Obsahují určité druhy trav, které rychle rostou a regenerují. Jde o speciální odrůdy jílků vhodné na dosev v tomto období, ale v podstatě i kdykoli během roku. Holé místo tak brzy zaroste novou trávou.

Zkuste místa obnovit trávníkovou záplatou
Zkuste místa obnovit trávníkovou záplatou (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Příprava před výsevem

Existuje několik způsobů, jak obnovu trávníku provést. Vždy je ale potřeba nejprve renovované místo na dosev připravit. Podklad musí být správně upravený pro dobré vyklíčení osiva. Upravte ho tedy vhodným nářadím (hráběmi), urovnejte a pak můžete začít s výsevem.

Jaké chyby se při obnově trávníku vyvarovat

Aby byl trávník rychle regenerovaný, ale hlavně zdravý a hezký, je potřeba dodržet jedno doporučení výrobce. Tím je hustota osiva na metr čtvereční plochy. Pokud místo osejete příliš hustě, začne později vzrostlá tráva podehnívat. Musí se pak prořezávat. Držte se tedy doporučeného množství osiva. Bývá kolem 20 g na m².

Jak se tvoří trávníková záplata?

Hitem poslední doby mezi pěstiteli trávníku jsou trávníkové záplaty. Jejich příprava je jednoduchá. Do nádoby dejte kvalitní zahradní substrát a smíchejte ho s travní směsí vhodnou na dosev. Rozhoďte ho na holou plochu a rozhrábněte hráběmi. Pak ještě utužte, například na osévanou plochu položte dostatečně široké prkno a projděte se po něm.

Zpevněte dosev prknem a vlastní vahou
Zpevněte dosev prknem a vlastní vahou (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Důležitá zálivka i další opatření

Po osetí byste neměli zapomenout na zálivku, a to zvláště teď, kdy je poměrně sucho. A pokud vás trápí ptáci, kteří se rádi pouští do čerstvě zasetého osiva a redukují jeho množství, je pomoc snadná. Použijte kus bílé netkané textilie, který bude větší než osetá plocha. Jednoduše její pomocí místo zakryjte a na okrajích upevněte kolíky. Voda i teplo se přes ni bez problémů dostanou, vetřelci už ne.

Před nenechavými ptáky přikryjte doseté místo textilií
Před nenechavými ptáky přikryjte doseté místo textilií (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Tip:

Nevíte, po jaké směsi na holá místa v trávníku sáhnout? Substral nabízí renovační travní směs, která je vhodná právě na zahuštění a doplnění trávníku. Obsahuje nové, rychle regenerující jílky, které obratem vytvoří hustý trávník. Navíc roste tak, že se v podstatě sama zahušťuje - vytváří oddenky do boků. S touto směsí budete mít trávník brzy v kondici.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 20. 5. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová