reklama

Mexická kráska nesmí v záhonku ani ve váze chybět, pusťte se do pěstování cínií

Pěstování cínie neboli ostálky, původem mexické rostliny, se určitě nevyhýbejte. Tato letnička totiž umí kvést téměř ve všech barvách, a to od léta až do podzimu. Navíc se také skvěle hodí do vázy nebo do kytic. Dopřejete-li jí ty správné podmínky, můžete si její krásu užívat také.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Dejte se do pěstování cínií, rozzáří zahradu svými květy (Zdroj: Jaromír Malich)

Proč se dát do pěstování cínie?

Do pěstování cínie by se měl pustit každý nadšený zahrádkář. Za péči se totiž tato letnička odvděčí záplavou pestrých květů, a to po celé dlouhé léto i část podzimu. Květy se liší strukturou – mohou být jednoduché, poloplné i plné, kaktusovité, pomponkovité. A budou se vyjímat v záhoně, v truhlíku, řezané i doma ve váze, kde dlouho vydrží (až 10 dní).

Jaké stanoviště pro pěstování cínie zvolit?

Protože jde o rostlinu původem z Mexika, vyberte pro pěstování cínie místo slunné, kde bude také  chráněná. Půdu pro její pěstování volte dobře propustnou s dostatkem živin. Nemá ráda přemokření, proto jí spíše vyberte místo, kde nebude v případě dešťů pod širým nebem. Lepší je kryté místo. Deštivé počasí má za vinu drobnější květy v menším množství.

Pěstování cínie přiláká do zahrady motýly
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Pěstování cínie přiláká do zahrady motýly

Výběr odrůdy podle výšky

Podle toho, kam chcete ostálku vysadit, si můžete zvolit odrůdu. Liší se totiž od sebe svou výškou. Nejčastěji pěstovaná ostálka sličná může mít až 80 cm a vyžaduje oporu jednotlivých stonků s květem. Hodí se skvěle pro řez a umístění do vázy. Do záhonků pak můžete vybrat nižší ostálky - například Haageovu nebo úzkolistou, které mají výšku od 20 do 50 cm.

Pěstování cínií ze semen

Cínie si můžete snadno vypěstovat ze semen. Na povrch substrátu je vysejte v březnu nebo dubnu. Můžete je i přihrnout slabou vrstvou zeminy. Mladé rostlinky pak přemístěte samostatně do sadbovačů nebo malých květináčů. Nechte je zdárně růst uvnitř. Na venkovní stanoviště je potom můžete vysadit, až na ně bude dostatečné teplo, tzn. zhruba na konci května. Další možností je výsev přímo do záhonu. Je vhodnější, protože se při přesazování poruší kořenový systém. Na to jsou rostliny citlivé. Do přímého výsevu se pusťte v dubnu až květnu. Aby byl záhonek rozkvetlý ještě na podzim, můžete další výsev do něj provést znovu v červnu.

Cínie umí kvést opravdu nádherně
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Cínie umí kvést opravdu nádherně

Jak na zálivku

Cínie jsou rostliny, kterým prospěje pravidelná zálivka. Nevadí jim, když občas zapomenete a substrát proschne. Snesou to spíše než stále mokrou zeminu.

Hnojení

Cínie nepotřebují během vegetace žádné speciální hnojivo. Můžete je podpořit běžnými hnojvy určenými pro kvetoucí či zahradní květiny, a to podle doporučení výrobce.

Další péče

Zejména velkokvěté ostálky uvítají, když jim po odkvětu odstraníte květy. Rostlina se tak nebude vysilovat tvorbou semen, ale vloží energii do tvorby nových květů. V mokrém počasí se na nich mohou tvořit houby, takže tím také předejte jejich vzniku a šíření.

Každý květ cínie je originál
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Každý květ cínie je originál

Choroby a škůdci cínií

Výhodou cínií je, že jsou poměrně odolné vůči chorobám a škůdcům, nemusíte si tak lámat hlavu s ochranou. Jedinou výjimku tvoří plži. Mohou je vzít útokem a bude po květinách. A také již zmíněné houbové choroby. Mohlo by se jednat o alternariovou skvrnitost listů, která tvoří hnědé skvrny na celé rostlině, nebo botrytidu vytvářející šedé povlaky. Objevit se může také hniloba květů. Důležitá je v tomto případě prevence. Při výsadbě dodržujte dostatečný rozestup mezi rostlinami a sázejte je na slunné stanoviště.

Zdroj informací: pestik.cz, zahradkarskaporadna.cz

Podívejte se, jak snadno množit okrasné dřeviny:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 5. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová