reklama

Tyto odolné rostliny přežijí na zahradě mráz, sucho i požár

Odolné rostliny v zahradě jsou takové, které vydrží opravdu všechno. Tedy téměř všechno. Nevadí jim prudké slunce, v zimě se nemusí stěhovat do tepla, škůdci je nezničí a jsou na ně krátké dokonce i chemické přípravky. A nejsou to jen těžko vyhubitelné plevele, některé takové rostliny pěstujeme na záhonech.

Víte, které rostliny jsou natolik odolné, že vydrží skoro všechno? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Odolné rostliny v zahradě

Všimli jste si někdy v zahradě, jaké rostliny okolo vás rostou? A všimli jste si zejména těch, které se snažíte půlku roku dostat ze záhonu jako plevel, a ony přes veškerou vaši snahu vždy znovu vystrčí své lístky a stonky ze země? A také těch, které jste zapomněli přes zimu na zahradě, a přesto jim sníh a mráz neuškodily? A nakonec těch, které se nespálí (na rozdíl od vás) i na prudkém slunci? Tyto rostliny patří mezi odolné, s některými je opravdu těžké pořízení.

Avšak na druhou stranu celá řada odolných rostlin přežije v pohodě i naši (ne)péči. Plevel, který se snažíme víceméně neúspěšně vyplít, i určité rostliny, které pěstujeme doma a na zahradě, tato skupina rostlin má jedno společné - jsou odolné. Odolné vůči povětrnostním podmínkám, vůči škůdcům, chemickým přípravkům i naší péči.

Bršlice

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) je opravdu mimořádně vytrvalá bylina, kterou na svém záhonu vidíme stejně tak rádi jako vosí hnízdo v ložnici. Vytváří totiž rozsáhlou síť oddenků s vysokou regenerační schopností. I při neustálém pletí stačí zcela malý kousek oddenku, zapomenutý v záhoně, a bršlice se opět začne roztahovat po zahradě.

Když zjistíte, že bršlice má vysoký obsah vitamínu C a její listy jsou chutné v salátech nebo se z nich dají připravovat zeleninové polévky, možná změníte na tuto bylinu názor.

Bršlice je jedna z nejméně oblíbených plevelných rostlin, ale má velký význam pro náš organismus
Bršlice je jedna z nejméně oblíbených plevelných rostlin, ale má velký význam pro náš organismus (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pýr

Pýr plazivý (Elytrigia repens) je označován jako nebezpečný plevel, protože jeho nadměrné rozšíření v půdě má za následek úhyn kulturních plodin. Pýr je opravdu velmi odolný, už díky tomu, že se dokáže rozmnožovat nejen semeny, ale také plazivými oddenky. Je rozšířen ve všech typech půdy, nevadí mu ani slunce, ani stín, sucho či nadměrná vlhkost. Rostliny vytvářejí ohromné množství oddenků, na 1 m² dokážou rozvinout až 350 m svých výhonů. 

Pýr je přitom velmi užitečnou léčivkou. Ovlivňuje hospodaření s tuky, snižuje cholesterol a hladinu cukru v krvi, takže je využitelný ve formě odvarů jako podpůrný prostředek při redukční dietě, preventivně působí na játra a zlepšuje látkovou výměnu. Je také velmi výživný pro hospodářská zvířata.

Pýr plazivý je velmi invazivní rostlina, se kterou léta neúspěšně bojují třeba zemědělci
Pýr plazivý je velmi invazivní rostlina, se kterou léta neúspěšně bojují třeba zemědělci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kopřiva

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je téměř nenáviděnou bylinou, kterou nalezneme opravdu všude. Velice rychle se šíří a vytváří husté vysoké porosty. Je charakteristická žahavými háčky na listech i stoncích. Není snadné ji odstranit ze záhonu i zahrady celkově. Rozrůstá se pomocí silných oddenků, množí se také semeny. Může dosahovat výšky až 2 metry. 

Kromě toho, že je kopřiva známou a hojně využívanou léčivkou - čistí krev, dodává tělu železo a vitamíny, má příznivý vliv na metabolismus a zároveň působí proti chudokrevnosti. Dále působí jako antirevmatikum, protizánětlivě, dezodoračně a urychluje hojení ran, je to také velmi užitečná bylina pro četné skupiny motýlů, kteří na listy kopřiv kladou svá vajíčka a jejich housenky listy požírají.

Své využití má i na zahradě, ze zkvašené kopřivové směsi (zvané jícha) se dá vyrobit zcela přírodní hnojivo pro podporu růstu rostlin, sekané kopřivy slouží jako přídavek do krmiva pro drobné hospodářská zvířata (kuřata, kachny, husy, krůty nebo prasata). Je přidávána do šamponů a dalších kosmetických přípravků, využijeme ji i v gastronomii - nádivky, polévky, čaje nebo špenáty.

Žahnutí kopřivou - je to zdravé, nebo není ? Kopřiva sama je přitom velmi užitečná a důležitá bylina
Žahnutí kopřivou - je to zdravé, nebo není ? Kopřiva sama je přitom velmi užitečná a důležitá bylina (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Verbena - sporýš lékařský

Verbeny jsou drobnokvěté rostliny z čeledi sporýšovitých a vyznačují se celou škálou barevných květů. U nás se pěstují jako letničky i jako trvalky. Zahrnují ve své skupině až 72 druhů a kultivarů. Většina verben miluje slunce a nijak netrpí úpalem za předpokladu, že rostliny mají dostatečnou závlahu. Některé druhy jsou sice považovány za verbeny, ale například tzv. verbena citronová je ve skutečnosti Aloysia citrodora.

Při nákupu semen nebo sazenic se tedy přesvědčte, jaký druh verben máte. Verbenám neublíží ani první přízemní mrazíky. Zimu venku ale obvykle nepřežijí. Navíc verbena patří mezi samočistící rostliny, takže není potřeba sbírat odkvetlé květy a suché listy, rostlina se jich zbaví sama.

Verbena čili sporýš patří mezi oblíbené a nenáročné balkonovky
Verbena čili sporýš patří mezi oblíbené a nenáročné balkonovky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Netřesky

Netřesk (Sempervivum) patří mezi sukulenty, které má mnoho pěstitelů doma v květináči. Vytvářejí přízemní růžice krátkých dužnatých listů mnoha barev i tvarů. U nás nalezneme jen jednoho zástupce, který roste ve volné přírodě, a to netřesk střešní (Sempervivum tectorum). Jsou to opravdu odolné rostliny, které se dokáží udržet i na holých kamenech či skalách. Snesou sucho a teplo, proto zpestří i taková místa, která by jiným rostlinám nevyhovovala.

Jakmile netřesk vykvete, hlavní rostlina odumírá, ale ihned se vedle tvoří nové dceřiné rostlinky. Rychle proto vyplní prázdný prostor ve skalkách, vedle obrubníků, zídek či na hrobech. Snesou plné slunce, sucho i neúrodnou půdu. Doopravdy jim vadí pouze přemokřená půda a trvalý stín. 

Netřesky vlastně ani nepotřebují zeminu, stačí jim miniaturní škvíra v puklině skály
Netřesky vlastně ani nepotřebují zeminu, stačí jim miniaturní škvíra v puklině skály (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Víte, která rostlina je schopná přežít i rozsáhlé lesní požáry? 

Paulovnie plstnatá, jinak také císařský strom, nazvaný na počest nizozemské královny a ruské kněžny. Je velmi odolná. Celý strom dokáže přežít například požár, má totiž silné a regenerující kořeny.

Paulovnie je v Evropě ojedinělý, ale velmi odolný strom
Paulovnie je v Evropě ojedinělý, ale velmi odolný strom (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jako jeden z mála stromů nemusí mít ani přesný typ půdy, je totiž velmi přizpůsobivá. V Česku je poměrně vzácná, ale můžeme ji nalézt např. v zámeckém parku v Ploskovicích nebo na Biskupském dvoře v Brně. Za dobrých podmínek se však šíří díky lehkým semenům až agresivně, a proto je plevelným stromem.

Zdroj informací: abecedazahrady.dama.cz; sazenicka.cz; zahradnictvi-flos.cz

Publikováno: 27. 5. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová