reklama

Aby louka kvetla. Vyzkoušejte naše tipy

Už jste se někdy procházeli rozkvetlou loukou? Pak jistě víte, jaká je to pastva pro oči. Luční porost si zaslouží ovšem také svou péči. Jinak by kvetoucí rostliny udusil plevel a z louky by byla jen nevzhledná, místy i zelená plocha. Jak se tedy o louku starat?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kvetoucí luční porost je pastvou nejen pro oči (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Cesta k rozkvetlé louce je snadná. V současnosti je nejoblíbenějším nástrojem pro sečení lučního porostu mulčovač, avšak louka díky neodklizené trávě prospívá jen částečně. V přírodních zahradách a tam, kde požadujeme krásnou louku s mnoha kvetoucími druhy, musíme posekaný materiál odklízet a sekat maximálně 3x ročně.

Najděte si místního farmáře, který vám velmi rád část zahrady poseká. Zelenou hmotu použije na senáže nebo sušení sena pro velká hospodářská zvířata. Zbytek prostoru pak posekejte (například bubnovou sekačkou) a nabídněte k zužitkování, třeba výměnou za trochu kravského hnoje, s nímž na podzim vyhnojíte svoji zahrádku. Připravíte ji tak na další sezónu. Tento postup aplikuje spousta majitelů zahrad, kteří si nevědí rady s množstvím trávy, dorůstající hlavně v květnu do závratné výšky.

Pro pravidelnou seč lučního porostu se používá bubnová sekačka. Ideální je pro velké množství zelené hmoty, která se použije ke krmení. Nejlepší je sekat až zhruba v polovině června. Otáčející se disk s volně uloženými noži pokosí trávu a uloží ji do řádku vedle stroje. Sekáním se také dostane spousta zralých semen do trávníku, kde vyklíčí, porost pak zhoustne a na jaře velmi intenzivně kvete.

I louka potřebuje tu správnou péči
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I louka potřebuje tu správnou péči

Kromě pampelišky zde nejčastěji najdete kopretiny, zvonek, jetel a další druhy, poskytující dostatek stravy pro užitečný hmyz a úkryt spoustě dalších živočichů (od ještěrek po ptactvo). U bubnové sekačky je zapotřebí pravidelně kontrolovat ostrost nožů, tupé ostří nekvalitně seká, drtí stébla a znehodnocuje i strniště, protože roztřepená stébla vysychají. Velmi šetrný způsob pro udržení kvality louky představuje sečení lištovou sekačkou.

Šetrnost spočívá v ustřižení porostu, avšak vadí kameny nebo jiné nerovnosti, ty mohou žacímu ústrojí velmi uškodit. Kromě toho lištová sekačka vyžaduje pravidelné broušení a seřízení přítlaku. Ale v porovnání s bubnovou sekačkou je lištová sekačka produktivnější, protože má mnohem větší záběr.

Lištová sekačka je při sečení nejšetrnější k porostu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lištová sekačka je při sečení nejšetrnější k porostu

Mulčování je určeno především pro neudržované porosty. Pracovní ústrojí drtí veškerou sečenou hmotu na malé kousky hmoty, které se ponechávají na strništi. Zde se také postupně rozloží. Mulčování je ideální pro zaplevelené a silně přerostlé porosty, které chcete přetvořit na kvetoucí louku. Mělo by se postupně provádět alespoň 3x do roka, nejdéle však do tří let. Touto metodou úplně vytlačíte plevele a rostliny, které do luční skladby nepatří. Poté je vhodné přejít na sečení bubnové nebo lištové a posekanou hmotu odklízet.

Posekanou hmotu vždy z louky odkliďte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Posekanou hmotu vždy z louky odkliďte

Další činnost, která se na loukách provádí, je úklid spadaného listí na podzim a zjara smykování, to provzdušní porost a vyřeší problém s případnými krtinci.

Zdroj informací: otevrenazahrada.cz

Podívejte se, jak vysadit louku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 5. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček