reklama

Při první výsadbě brambor se můžete dopustit několika omylů

Plánujete letos první výsadbu brambor? Vyvarujte se některých obvyklých chyb a omylů. Poradíme vám, jak pole, které bylo loni ještě loukou, nejlépe připravit k zasazení české národní plodiny. Maximální úroda je snem každého zahrádkáře. Správně připravená půda vám dopomůže k bohaté sklizni a sklepu plnému žluťoučkých brambor.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
První výsadba brambor může být se správnými radami zárukou bohaté úrody (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Mnozí z nás se letos rozhodli pěstovat vlastní brambory. První výsadba brambor může být pro mnohé z nás velkou výzvou. S cennými radami se můžete vyvarovat obvyklých chyb při přípravě půdy i samotné výsadbě. Základem bohaté úrody je správně připravená půda. Existují nejrůznější rady a tipy, díky kterým budou i naprostí začátečníci sklízet maximální úrodu. Co však dělat v případě, kdy vysněné políčko, plné žádané zeleniny, zelo ještě loni prázdnotou a byla zde louka? Poradíme vám, jak na to.

Máme k dispozici pozemek, kde ještě na podzim byla louka. Půda byla před zimou pouze nahrubo zrotarátorována. Teprve na jaře se chystáme na drobné úpravy půdy. Musíme se připravit na výsadbu brambor tzv. v úhoru, což znamená "v první síle půdy". Jedná se vlastně o zpracování půdy bez orby.

Na jaře je tedy nutné zmíněný pozemek opracovat 3krát až 4krát rotavátorem tak, abychom dosáhli do hloubky zhruba 20 cm. Je nutné důkladné zpracování a rozmělnění půdy. Musíme jen počítat s tím, že práce v takovém úhoru je poněkud složitější a těžší než v půdě, která již byla opracovávána vícekrát.

Na jaře je nutné půdu opracovat rotavátorem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na jaře je nutné půdu opracovat rotavátorem

Při pěstování brambor dochází k mnoha chybám, jež mají za následek špatnou nebo minimální úrodu. V první řadě jde samozřejmě o kvalitní přípravu půdy. To však není zdaleka vše. Musíme se také zaměřit na sadbu. Ta by měla být uznaná a měli bychom si vybrat odrůdu, která je osvědčená a bude nám skvěle vyhovovat. Pro sadbu by měly být brambory již předklíčené.

Co se týká techniky výsadby brambor, musíme dbát na to, aby jednotlivé hlízy byly zhruba 30 cm od sebe. Hloubka sázených hlíz by měla být maximálně 10 cm. Musíme totiž počítat s přihrnutím půdy na sadbu. Pěstitelé se velice často dopouštějí jedné obrovské chyby. Ve snaze vypěstovat na pozemku maximální množství brambor připravují řádky na sadbu příliš blízko u sebe.

Vzdálenost jednotlivých řádků by měla být kolem 70 cm. Při sázení se nám sice může zdát, že jsou řádky příliš daleko od sebe, ale posléze, až dojde k zapojení porostu, je tato vzdálenost naprosto ideální.

Musíme si vybrat správnou sadbu. Sázíme ji maximálně 10 cm hluboko, počítáme s přihrnutím půdy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Musíme si vybrat správnou sadbu. Sázíme ji maximálně 10 cm hluboko, počítáme s přihrnutím půdy

Protože pracujeme se zbrusu novým polem, které jsme vytvořili z louky, dá se předpokládat, že se zde velice brzy objeví celá řada plevele. Z tohoto důvodu je zapotřebí (zhruba za 14 dní od výsadby) provést postřik proti plevelům. Jedná se o velice účinný postřik. Vytvoří tzv. herbicidní bariéru, která zabrání růstu plevele, a tím nebudou brambory v první fázi svého vývoje ohroženy.

Při aplikaci herbicidu vždy používáme postřikovač. Je nutné vybrat postřikovač, který disponuje rovnoměrným tlakem a při stříkání vydává jemnou mlhu. Nikdy neaplikujeme pomocí konve. Pokud máme na zahradě i jiné záhonky nebo nás trápí plevel na okraji záhonů, ošetříme tato místa také kvalitním herbicidem. Plevel už nás unavovat nebude.

Jak vybrat správný postřikovač

V pravidelné péči o zahradu a rostliny nám pomohou postřikovače. Lze jimi provádět postřiky kompletně na celých řádcích, nebo se zaměřit pouze na jednu rostlinku. Na trhu je celá řada postřikovačů. Při výběru vždy záleží na tom, co od takového pomocníka očekáváme a kolik hodláme do zařízení investovat. Koupit můžeme ruční tlakový nebo akumulátorový postřikovač.

Zhruba za 14 dní od výsadby je nutné provést postřik proti plevelům. Postřikem můžeme ošetřit i jiné záhonky na zahradě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zhruba za 14 dní od výsadby je nutné provést postřik proti plevelům. Postřikem můžeme ošetřit i jiné záhonky na zahradě

Akumulátorový postřikovač vydrží na jedno nabití - při nepřetržité práci až 4 hodiny. Kompresor je poháněn akumulátorem a tlakuje přímo kapalinu. Proto je možné ji kdykoliv dolévat bez nutnosti odpouštět tlak v nádobě. Postřikovač je vybaven dlouhou hadicí, pistolí a trubkou s tryskou.

Zdroj informací: pořad Rady pro zahrady

Podívejte se, jak předklíčit brambory:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 5. 2022, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová