reklama

Sklízejte kilogramy plodů ze severoamerické krásky díky správné péči

Péče o kanadské borůvky je snadná. Kanadskou borůvku pořídíte také pod názvem brusnice chocholičnatá nebo pod jejím latinským pojmenováním Vaccinium corymbosum. Obvyklý je i název borůvka velkoplodá, zahradní a další. A název je to trefný. Její plody jsou totiž větší, než jsme zvyklí u české lesní borůvky černé. Pusťte se do jejího pěstování, víme, jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Správná péče o kanadské borůvky vám přinese velké množství plodů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vyberte si ty správně odrůdy

Borůvky si můžete vybrat podle toho, kdy budou plodit. Můžete tak mít plody od začátku července až do září. Protože jsou ale samosprašné jen částečně, pořiďte si vždy alespoň dva keře různých odrůd, které kvetou v podobném termínu.

Jaké stanoviště borůvkám vybrat

Pro pěstování borůvek vyberte slunné místo nebo lehký polostín. Ve stínu neočekávejme bohatou úrodu, keřům stinné místo nevyhovuje.

Borůvky vysazujte do jam

Protože jsou borůvky kyselomilné rostliny, je potřeba jim připravit prostor, do kterého je budete sázet. Můžete zvolit výsadbu do květináčů. V těch je lze pěstovat klidně na balkoně nebo terase. Na zahradě je pak vhodné vykopat jámu o stranách 50 cm a ještě ji od okolní půdy oddělit netkanou textilií. Na dno nasypte štěrk nebo kamínky, které budou sloužit jako drenážní vrstva. Můžete přidat i vrstvu kvalitního kompostu.

Borůvky můžete sázet do vhodně připravených jam
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Borůvky můžete sázet do vhodně připravených jam

Jako substrát pak volte směs rašeliny a písku kvůli kyselé reakci, bez které keře nebudou dobře růst, pH by mělo mít hodnotu kolem 4. Nahoru je vhodné nasypat silnou vrstvu mulčovací kůry, která udrží vlhkost. Pro výsadbu se hodí zejména jaro a podzim. Sazenice s dostatečně velkým kořenovým systémem můžete vysazovat bez obav i v době vegetace.

Správné hnojení borůvek

Při hnojení je stejně jako u volby zeminy důležité používat speciální kyselá hnojiva, která neobsahují chlor. Seženete určitě už i speciální hnojiva určená přímo na borůvky, a to v tekuté formě i v podobě granulí. Hnojte zjara - při tvorbě poupat a potom následně až po odkvětu.

Použijte vhodné hnojivo bez chloru a vápníku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Použijte vhodné hnojivo bez chloru a vápníku

Důležitá zálivka

Velmi důležitá je zálivka zejména v době vegetace. Musí být dostatečná a pravidelná. Jen tak se dočkáte dostatku velkých plodů. Nesmíte je ale naopak přemokřit. V tom pomůže jak mulč, tak drenáž. Zalévejte nejlépe dešťovou vodou, které ještě můžete upravovat pH na cca 6.

Keře je vhodné zasypat mulčovací kůrou, udrží potřebnou vlhkost
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Keře je vhodné zasypat mulčovací kůrou, udrží potřebnou vlhkost

Kdy borůvky stříhat

Řez borůvek je důležitý pro to, abyste se dočkali bohaté sklizně. Provádějte ho na jaře ještě předtím, než rostliny vyraší (tzn. v březnu až dubnu), nebo po sklizni. Stříhat je potřeba až rostliny starší než zhruba 4 roky. Jejich nejstarší větve už jsou odplozené, a proto je odstraňte. Nejvíce plodů totiž mají dvouleté a tříleté výhony.

Jak na řez borůvek

Po výsadbě proveďte řez, při kterém ponecháte jen 3 nejsilnější výhony. Ty ještě o kousek zkraťte. Ostatní odstraňte. Při dalším pravidelném řezu nechte další 2 až 3 nové větve, snažte se nejen odstranit staré větve, ale také keře provzdušnit a umožnit slunci dosáhnout na všechny části. Odstraňte také větve, které zbytečně keř zahušťují. A samozřejmě větve poškozené či suché. Větve odřezávejte co nejvíce u země.

Keře borůvek v zimě

Většinou jsou borůvky mrazuvzdorné. V záhonu jim tedy nemusíte dopřávat žádnou speciální péči, máte-li u nich dostatek mulčovací kůry. Kořeny mají totiž borůvky jemné a povrchové, mulč je ochrání. Rostliny v nádobách je ale vhodné obalit vhodnou tkaninou, která je před největšími mrazy ochrání.

V zimě můžete borůvky chránit netkanou textilií
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V zimě můžete borůvky chránit netkanou textilií

Máte se bát chorob a škůdců borůvek?

Při péči o kanadské borůvky budete bojovat hlavně se škůdci, kteří mohou ničit kořeny (hryzci, ponravy), nebo ptáky, kterým chutnají bobule všeho druhu. Od těch vám pomůže síť natažená nad keři. Objevit se zřídka může také plíseň šedá, jinak jsou borůvky rostliny odolné.

Zdroj informací: Zahradnictví Spomyšl, Zahradnictví Kruh, Zahrádkářská poradna, boruvkovyraj.cz

Podívejte se, jakou péči potřebují kanadské borůvky na jaře:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 5. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová