Nejčastěji na zahrádkách místo využití mulčování najdete záhony překryté černou netkanou textilií či fólií. Ale na půdu to působí stejně, jako když si na ruku nalepíte náplast. Kůže pod ní nemůže dýchat - stejně jako zakrytá půda. Je tady proto jiné řešení, jak se zbavit plevele v záhoncích.

Kdy je vhodné v přírodní zahradě použít fólii?
I v přírodních zahradách je ale chvíle, kdy je vhodné netkanou textilií použít. Je to tehdy, kdy zakládáte keřovotrvalkový záhon. I v takovém případě jde v podstatě o práci přírody, která těžkou práci udělá za vás. Zem překryjte textilií, na tu dejte klidně posečenou trávu a nechte přírodu pracovat. Pod textilií se brzy vytvoří krásně kyprý záhon, zmizí drny a bude zde čerstvá a čistá půda.

Proč vlastně mulčovat?
Mulčování má mnoho výhod. Kromě toho, že brání růstu plevele a chrání půdu před vysycháním, jsou to i další.
- mulč vytvoří vhodné mikroklima pro kořínky a půdní mikroorganismy
- zrecyklujete díky němu rostlinné zbytky
- rozloží se na humus a dodává tak rostlinám živiny
Kdy mulčování využít
Záhony se osazují tak, aby jedna rostlina prorostla v druhou, například se vysadí ovocný strom, kolem něj keře a dosadí se trvalky. Mulčování můžete použít u rostlin, které to dobře snáší. Využít lze obyčejné listí nebo slámu od zemědělce, ideálně z bioprodukce.
Jaké druhy mulče používat
K mulčování můžete využít různé druhy mulče. Na kvetoucí a zeleninové záhony by to měl být vždy mulč bez semen, aby se na záhoně nerozrůstal. Vhodná je dobře vymlácená sláma nebo dřevoštěpka z listnatých stromů. Pod keře potom lze použít klidně čerstvě posekanou trávu nebo seno.

Kdy se hodí kůra z jehličnanů
Nejčastěji se používá k mulčování kůra z jehličnanů. Není to ale vždy vhodný materiál. Využívat byste ho měli pouze tam, kde máte v přírodní zahradě lesní divočinku. Například tedy ke keřům, jako jsou kanadské borůvky, protože ty mají rády kyselou půdu.

Mulče použijte dostatek
Když používáte mulč, použijte ho vždy v dostatečné vrstvě, může to být i 15 cm. Když uděláte vrstvu slabou, plevel vám tudy proroste. Takže ho dejte dostatek, klidně ho zhutněte v několika vrstvách. Stejně totiž slehne a museli byste ho doplňovat. Mulč urovnejte, vytvarujte, začistěte okraj záhonku a máte hotovo.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Publikováno: 29. 5. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová