Každému zahrádkáři se občas stává, že se přepočítá a má k dispozici menší množství sadby, nově zvětší políčko a chce jej nejprve řádně zúrodnit. Nebo nechce nechat černý úhor pod stromy holý, protože by se z něj odpařovala vláha, tolik potřebná pro růst celé vegetace v zahradě. Představíme si několik šikovných řešení, která pomůžou vypořádat se rychle a efektivně s neosázenými místy v zahradě.
Neosázená místa v zahradě nejsou žádnou katastrofou. I s takovými případy počítejte, že se vám mohou přihodit. Právě v zahrádce, kde pěstujete zeleninu a jahody, jsou holá místa nežádoucí ze všeho nejvíc, protože půda bez pokrývky eroduje, deště z ní vyplachují živiny a zarůstá akorát plevelem.
Šikovným řešením je mít v záloze letničkovou směs, afrikány nebo jiné rychle rostoucí druhy. Vhodná je například luskoobilní směska, která kromě rychlého růstu představuje ideální směs druhů pro zelené hnojení. Pro podporu opylovačů a zelené hnojení se taktéž hodí i svazenka. Kvetoucí druhy letniček vysejte rovnou na místo do řádků a zalévejte. U rychle rostoucích letničkových směsí se těšíte z květů již za pět týdnů.
Situace pod stromy je trochu odlišná, často je zde stín a srážek žalostně málo. Na černý úhor se ale také doporučuje vysadit nebo vysít některé z kvetoucích druhů. Pro toto využití je vynikající lichořeřišnice - ještě před výsevem je vhodné semena přes noc namočit do vody, rychleji pak vyklíčí. Lichořeřišnice je jeden ze zahradních pokladů, květy některých kultivarů se běžně využívají v kuchyni a svým charakteristickým pachem odpuzují mšice.
Velmi odolný a rychle rostoucí měsíček roste prakticky všude, ve stínu, na plném slunci a nevadí mu ani přísušek. Navíc má krásné květy, které rozzáří zahradu. Okvětní lístky použijte do čajů, léčivých domácích mastí, ale na jedno dávejte pozor. Jakmile měsíček vysemení z květů, roste jako plevel a zastavíte ho jen důkladným mechanickým vypletím.
Menší místa, například mezi řádky nebo rostlinami, lze úspěšně zakrýt několika různými materiály. V zahradě, kde se počítá s poněkud přírodnějším rázem, se zajisté neosvědčí černá fólie nebo netkaná textilie. Například mezi řádky brambor je vhodným řešením využití posekané trávy v menší vrstvě. Půda tak pod hmotou zůstává kyprá, neodpařuje se z ní vlhkost a zahřívání tlející hmoty pomáhá hlízám v růstu.
Mezi trvalkami, keři a dalšími rostlinami, je velice dobře aplikovatelná dřevěná štěpka, která navíc vypadá dekorativně. Vyrobíte si ji sami, pokud vlastníte potřebný stroj. Kromě štěpky je oblíbená také mulčovací kůra, prodávaná v plastových pytlích.
Zdroj informací: zena-in.cz
Publikováno: 28. 5. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček