reklama

Jak šikovně zakrýt holá místa v zahradě?

Každému zahrádkáři se občas stává, že se přepočítá a má k dispozici menší množství sadby, nově zvětší políčko a chce jej nejprve řádně zúrodnit. Nebo nechce nechat černý úhor pod stromy holý, protože by se z něj odpařovala vláha, tolik potřebná pro růst celé vegetace v zahradě. Představíme si několik šikovných řešení, která pomůžou vypořádat se rychle a efektivně s neosázenými místy v zahradě.

Letničky zakryjí a zkrášlí krásná místa, zde kvetoucí ostálky vedle cibule (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Neosázená místa v zahradě nejsou žádnou katastrofou. I s takovými případy počítejte, že se vám mohou přihodit. Právě v zahrádce, kde pěstujete zeleninu a jahody, jsou holá místa nežádoucí ze všeho nejvíc, protože půda bez pokrývky eroduje, deště z ní vyplachují živiny a zarůstá akorát plevelem.

Šikovným řešením je mít v záloze letničkovou směs, afrikány nebo jiné rychle rostoucí druhy. Vhodná je například luskoobilní směska, která kromě rychlého růstu představuje ideální směs druhů pro zelené hnojení. Pro podporu opylovačů a zelené hnojení se taktéž hodí i svazenka. Kvetoucí druhy letniček vysejte rovnou na místo do řádků a zalévejte. U rychle rostoucích letničkových směsí se těšíte z květů již za pět týdnů.

Vsaďte na aksamitník čili afrikán
Vsaďte na aksamitník čili afrikán (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Situace pod stromy je trochu odlišná, často je zde stín a srážek žalostně málo. Na černý úhor se ale také doporučuje vysadit nebo vysít některé z kvetoucích druhů. Pro toto využití je vynikající lichořeřišnice - ještě před výsevem je vhodné semena přes noc namočit do vody, rychleji pak vyklíčí. Lichořeřišnice je jeden ze zahradních pokladů, květy některých kultivarů se běžně využívají v kuchyni a svým charakteristickým pachem odpuzují mšice.

Velmi odolný a rychle rostoucí měsíček roste prakticky všude, ve stínu, na plném slunci a nevadí mu ani přísušek. Navíc má krásné květy, které rozzáří zahradu. Okvětní lístky použijte do čajů, léčivých domácích mastí, ale na jedno dávejte pozor. Jakmile měsíček vysemení z květů, roste jako plevel a zastavíte ho jen důkladným mechanickým vypletím.

Lichořeřišnice je velmi oblíbená, kromě zakrytí míst pod stromy ji použijte třeba jako ozdobu na dřevěný plot
Lichořeřišnice je velmi oblíbená, kromě zakrytí míst pod stromy ji použijte třeba jako ozdobu na dřevěný plot (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Menší místa, například mezi řádky nebo rostlinami, lze úspěšně zakrýt několika různými materiály. V zahradě, kde se počítá s poněkud přírodnějším rázem, se zajisté neosvědčí černá fólie nebo netkaná textilie. Například mezi řádky brambor je vhodným řešením využití posekané trávy v menší vrstvě. Půda tak pod hmotou zůstává kyprá, neodpařuje se z ní vlhkost a zahřívání tlející hmoty pomáhá hlízám v růstu.

Řešením je zakrytí mezi rostlinami drcenou kůrou
Řešením je zakrytí mezi rostlinami drcenou kůrou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mezi trvalkami, keři a dalšími rostlinami, je velice dobře aplikovatelná dřevěná štěpka, která navíc vypadá dekorativně. Vyrobíte si ji sami, pokud vlastníte potřebný stroj. Kromě štěpky je oblíbená také mulčovací kůra, prodávaná v plastových pytlích.

Zdroj informací: zena-in.cz

Publikováno: 28. 5. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček