reklama

Těchto 5 nejoblíbenějších letniček patří na každou zahradu

Letničky patří k velmi vyhledávaným kvetoucím rostlinám pro každou zahradu. Celá řada z nich má snadné pěstování. Kromě malých nároků na péči vydrží být krásné až do prvních podzimních přímrazků. Dnes si představíme ty nejoblíbenější, které by neměly chybět na žádné zahradě.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Letničkový záhon s ostálkami a slunečnicemi (Zdroj: Jaromír Malich)

Letničky se v posledních letech drží v popředí zájmu zahrádkářů, protože ne každému vyhovuje sterilní zahrada bez jediného kvítku. Tyto rostliny se hodí nejen na vesnické zahrady, kde dokážou zajímavě kontrastovat třeba s lučním kvítím. Parádu nadělají i kolem novostaveb, kde je můžete pěstovat jako doplněk vedle trvalek. Kromě jednoduchého předpěstování, kdy stačí v dubnu provést výsev do skleníku nebo pařeniště, má celá řada druhů velice dlouhou dobu kvetení.

1. Aksamitník patří k nejoblíbenějším letničkám vůbec. Barvy jeho květů sahají od citronově žluté až po temně rudou, nabízí se spousta nízkých, středně vzrůstných i vysokých kultivarů. Rostou jak na záhonech vedle zeleninové sadby, kde účinně zabíjejí půdní háďátka, tak v truhlíkách a jiných nádobách u domu nebo na terase.

Když se přiblíží podzim, sesbírejte si zralá semínka na výsevy pro příští rok. Jen pozor na dobu výsevu, poslední mrazíky afrikány spolehlivě zničí. Vyhovují jim lehké až středně těžké půdy a pravidelná zálivka, díky mělce umístěnému kořenovému systému nesnáší příliš dlouhé doby sucha. Výsevy provádějte do sadbovačů v dubnu, ve skleníku stačí rostlinky za měsíc dostatečně vyrůst a zesílit.

Aksamitník v kultivaru Mr. Majestic
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Aksamitník v kultivaru Mr. Majestic

2. Mezi letničkové krásky rozhodně patří i astry čínské. Nejznámější jsou vysoké jehlicovité druhy typu Electric, elegantní Super Princess, v pozadí zájmu ale není ani Průhonický trpaslík, malý rozvětvený kulivar s barvou květů od bílé po fialovou. Astry vysejte o něco dříve než afrikány, nutný je především propařený nebo supresivní substrát, mladé semenáčky jsou náchylné na houbové choroby krčku rostlin, což dokáže spolehlivě zničit celý výsev.

Po zmrzlých mužích vysázejte astry ven na záhon s dalšími druhy, ale pozor, každoročně střídejte stanoviště. Fusariové vadnutí aster je důsledkem výsadby několik let opakující se na stejné místo. Středně těžká, dobře vyživená půda a pravidelná zálivka je zárukou nádherné přehlídky květů. Astra čínská je hojně využívaná k řezu.

Astra čínská - letničková kráska
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Astra čínská - letničková kráska

3. Tradičně pěstovaným druhem je hledík. Zaujme především různobarevným květenstvím, které vyniká s dalšími druhy. Předpěstování se provádí od března, semena stačí rozhodit po substrátu, přitlačit a mírně zalévat. Mladé (dobře vyvinuté) exempláře sázejte ve sponu alespoň 30 x 30 cm, protože hledík potřebuje více místa. Během léta je hojně vyhledáván čmeláky a včelami. Je úplně jedno, zda zvolíte nízké nebo vyšší kultivary. Hledíky patří k druhům, které dobře odolávají přísuškům, vyhovuje jim mírně osluněná poloha a půda v dobré kondici.

Hledík větší, v pozadí třapatky
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Hledík větší, v pozadí třapatky

4. Neuvěřitelně oblíbenou letničkou je slunečnice. Ta nemá žádné zvláštní nároky na půdu, pěstují se nízké plnokověté kultivary s výškou do 60 cm, opakem jsou pak obří odrůdy s výškou až kolem 4 m. Slunečnice si vypěstujte ze semen, výsev se provádí v březnu až dubnu do záhřevné půdy, přesazení na finální místo provádějte po zmrzlých mužích. Slunečnice dobře snáší (podobně jako hledík) přísušky, má poměrně robustní kořenový systém. Výše rostoucí druhy potřebují oporu. Hodí se jako květina k řezu nebo jako krmení pro drobné ptactvo, především sýkory slunečnici v době zralosti hojně vyhledávají. Pravidelná a vydatná zálivka podpoří kvetení.

Slunečnice Teddy bear
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Slunečnice Teddy bear

5. Velmi odolnou a krásnou letničkou je ostálka, známá také jako cínie. Směs vysokých, různobarevných květů rozsvítí každou zahradu. Dalším přínosem pro zahradu je přilákání spousty opylovačů. K předpěstování je vhodný začátek dubna, vysazuje se ve sponu alespoň 20 x 20 cm. Ostálky začnou kvést nejčastěji na začátku července a květy jim vydrží až do konce září, pokud budete pravidelně odstraňovat zasychající květenství.

Ostálka lepá, směs barev
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Ostálka lepá, směs barev

Ostálky netrpí na škůdce nebo choroby, vyhovuje jim ale záhřevná půda, dostatek sluníčka a pravidelná zálivka.

Zdroj informací: zahradaapriroda.cz

Publikováno: 31. 5. 2022, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich