reklama

Dopřejte růžím požadovanou péči a ošetření

S růžemi se musíme zaobírat od jara až do podzimu, pokud chceme, aby krásně a bohatě kvetly. Růže jsou královnami mezi květinami, ale vyžadují také spoustu péče. Shrneme pro vás ty nejdůležitější úkony, které byste měli od jara provádět, aby byly vaše růže v dobré kondici.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Co vyžadují růže? Ošetření a péči (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Je nejlepší čas na ošetření růží

Růže pěstuje na zahradě asi kdekdo. Vždyť se také, a plným právem, honosí přídomkem Královny květin. Jenže ono to s těmi růžemi není zase až tak jednoduché a než se můžeme potěšit jejich nádhernými a voňavými květy, čeká nás spousta práce. Ošetření růží hned zjara je prvořadým problémem, na který někteří pěstitelé zapomínají. 

Na jaře je tedy potřeba věnovat růžím péči zahradnickou (zalévání, stříhání, péče o substrát) a dále je potřeba je ošetřit proti napadení škůdci a nemocemi.

Aby růže zůstaly po celý rok krásné a zdravé, potřebují správné ošetření
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aby růže zůstaly po celý rok krásné a zdravé, potřebují správné ošetření

Škůdci

Nejčastěji se vyskytujícím škůdcem u růží jsou mšice. Mšice patří mezi savé škůdce, kteří napadají mladé listy a poupata růží a svým intenzivním sáním je mohou úplně zničit. Od dubna do května se mšice množí obrovskou rychlostí díky suchým a teplým povětrnostním podmínkám. Typické pro škody, způsobené mšicemi, jsou deformované, zbarvené, lepkavé a lesklé listy. Mšice vysátou mízu z růží mění na onu známou medovici, která je dále příčinou vzniku černé plísně a invaze dalších druhů hmyzu.

Skákavé maličké broučky, kteří se vyskytují v okolí růží, označujeme jako křísy (Fulgoromorpha). Larvy i dospělci sají na mladých pletivech a působí zpomalení růstu, deformace listů nebo barevné změny. Po sání někdy vznikají na rostlinách typické bílé skvrny, které přítomnost křísů prozradí.

Pilatěnka drobná (Blennocampa pusilla) je malá vosička, která od poloviny května do začátku června klade na okraj listu vždy jedno až tři vajíčka. Vylíhlé larvy, tzv. housenice, nahlodávají pletivo listů, díky čemuž se okraje listů svinují do trubiček a poskytují larvám ochranu i potravu. Svinuté lístky jsou nápadné na první pohled a značně hyzdí keř. Listy později žloutnou a opadávají. 

Svilušky jsou drobní roztoči, kteří vypadají jako maličcí pavoučci. Napadají venkovní i pokojové rostliny. Daří se jim zejména za horkého a suchého počasí. 

Správný insekticid vyhubí na růžích nežádoucí škůdce
i (Zdroj: Substral)
Správný insekticid vyhubí na růžích nežádoucí škůdce

Choroby růží

Nejčastěji se setkáme s padlím. Padlí (Erysiphaceae) je houbové onemocnění, které propuká zejména při dlouhodobém vlhkém a teplém počasí. Jeho jasným znakem je tvorba šedobílého povlaku na povrchu listů a poupat. Tento povlak má nejprve moučnatý charakter, později plsťovitý. Napadené listy se kroutí, zpomalují růst, žloutnou a později hnědnou a odumírají.

Rez růžová (Phragmidium mucronatum) vytváří na spodních stranách listů maličké rezavé kupičky spor. Silně napadené listy nakonec zcela zežloutnou a předčasně opadávají. V těžších případech odumírá kůra mladých i starých větví, větve se snadno lámou a celá rostlina chřadne. 

Černá skvrnitost růží (Diplocarpon rosae) se začíná objevovat nenápadně v podobě tmavohnědých až černých skvrn na listech. Skvrny se rychle šíří, zvětšují a postupně splývají. Napadené listy předčasně žloutnou, hnědnou a opadávají.

Co pomůže proti houbových chorobám růží? Fungicid
i (Zdroj: Substral)
Ošetření růží

Ošetření insekticidy a fungicidy

Proti všem těmto škůdcům, kteří ničí naše růže je potřeba zasáhnout vhodnými insekticidy. Zásah je ale nutné naplánovat tak, aby byl co nejvíce účinný. Postřiky budeme provádět ve chvíli, kdy jsme růže po zimě začali opečovávat, sestříhali jsme jejich výhony a připravili je na letní sezónu. Většina škůdců totiž přezimuje ve zbytcích starých listů a odkvetlých květů. Jejich aktivita se započne ihned, jakmile růže začnou rašit.

Růže je zjara potřeba ošetřit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Růže je zjara potřeba ošetřit

Proti houbovým chorobám růží pak budeme zasahovat pomocí fungicidů. Tento postřik se provádí zásadně vždy po vlhkém a teplém počasí, kdy je zvýšený předpoklad, že se houbové choroby rozvinou.

Kromě péče proti škůdcům a chorobám je potřeba růže důkladně sestříhat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kromě péče proti škůdcům a chorobám je potřeba růže důkladně sestříhat

Spousta zahrádkářů provádí postřiky dva - nejprve použijí insekticidy proti škůdcům a následně pak fungicidy proti houbovým chorobám. Mezi oběma typy postřiků je potřeba vytvořit jistý interval, aby měly rostliny čas na ozdravění. Může se ale lehce stát, že tento interval nebudeme moci dodržet z nejrůznějších důvodů. V takovém případě je pak veškerá naše snaha zbytečná. Je tedy vhodnější vyhledat takové přípravky, které jsou kombinací obou postřiků - insekticidu i fungicidu. 

Přípravek podle návodu rozmícháme ve vodě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přípravek podle návodu rozmícháme ve vodě

Tento postřik musíme provést opravdu důkladně tak, aby se tekutina dostala opravdu všude. Rostliny je tedy potřeba důkladně smáčet a zasáhnout všechny její části. 

Takovým přípravkem je např. Substral SAPROL proti houbovým chorobám růží. Je to fungicidní přípravek s dlouhodobým efektem na ochranu růží proti padlí, černé skvrnitosti a rzi na růžích. Působí preventivně, a při použití v raném stádiu napadení i léčebně. Aplikuje se na růže ve vodním roztoku postřikem nebo rosením.

Při přípravě roztoku se vždy řiďte radami výrobce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při přípravě roztoku se vždy řiďte radami výrobce

Pro malé množství rostlin je možné zakoupit přípravek již naředěný a aplikovat jej rovnou na rostliny. Chceme-li ale ošetřit větší množství růží, přípravek si namícháme. Příprava roztoku je jednoduchá. Odměřené množství přípravku vlijeme do nádrže aplikátoru naplněné do poloviny vodou a po rozmíchání doplníme na požadovaný objem. Za velmi slunných a teplých dnů aplikujeme pouze v ranních nebo večerních hodinách.

Dalším vhodným postřikem je Substral CAREO Koncentrát. Je to přípravek na ochranu rostlin účinkující proti savým a žravým škůdcům okamžitě jako kontaktní, ale i dlouhodobě systémový insekticid. Jeho účinná látka je obsažena i v nových přírůstcích. Koncentrát se aplikuje ve vodném roztoku na rostlinách jak venku, tak i uvnitř ve sklenících a zimních zahradách. Vzhledem k množství druhů a odrůd okrasných rostlin se doporučuje před jejich provozním ošetřením ověřit citlivost v daných podmínkách na malé části porostu nebo na menším počtu rostlin.

Přípravkem smočte celou rostlinu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přípravkem smočte celou rostlinu

Oba přípravky jsou vzhledem k okolní přírodě a živočichům neagresivní a nejedovaté. Dle doporučení výrobce nepoužívejte při ošetřování růží zároveň s těmito přípravky i další insekticidy nebo fungicidy. Účinky výše jmenovaných postřiků by se vyrušily a ztratily svou podstatu. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; kvalitnidomacnost.cz, substral-shop.cz

Publikováno: 1. 6. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová