reklama

Rajčata, papriky nebo okurky vypěstujete i bez skleníku

Věděli jste, že si krásnou úrodu i u teplomilných druhů zeleniny vypěstujete také bez skleníku? Základem je dobře připravená půda a vhodné stanoviště. Obrovskou násadu plodů získáte hlavně volbou vhodné odrůdy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstovat zeleninu můžete i bez skleníku, stačí zvolit vhodnou odrůdu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zelenina pěstovaná venku - bez skleníku, by měla být hlavně dobře předpěstována. Základem jsou silné a zdravé sazenice, které si vypěstujete sami. Není potřeba navštěvovat zahradnictví. Zvláště v nižších polohách s úrodnou půdou to bývá obvyklé a bez jakéhokoliv problému. Obtíže pak mohou nastat tam, kde je těžká, málo výživná půda nebo větrná poloha.

Půda, nejlépe lehká až středně těžká, musí být dobře zásobená živinami a velmi precizně zpracovaná. Vhodné je podzimní zapracování kravského hnoje, kompostu, posekané trávy a dalšího organického materiálu, který zajistí vhodné podmínky pro růst během sezóny. Na jaře se doporučuje provést důkladné nakypření, které po zimě půdu provzdušní, promíchá jednotlivé vrstvy a rozseká zbytky hnojení z podzimu. Tím je zajištěno, že se živiny dostanou po celé orniční vrstvě a postupně se uvolní do půdy.

Paprikám se dobře daří hlavně v teplejších oblastech
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Paprikám se dobře daří hlavně v teplejších oblastech

Z rajčat je vhodnou odrůdou hlavně Stupické polní rané, ale můžete vyzkoušet i další, jako je dlouho známé Start F1, Torino nebo koktejlový typ Rubínek. Z keříčkových rajčat prospívá venku hlavně nízká cherry odrůda Vilma, která se běžně pěstuje i v truhlíku. Protiplísňové typy Crush nebo Consuelo jsou perfektní hlavně tam, kde vás neustále a každoročně trápí plíseň bramborová.

Z paprik jsou pak vhodné odrůdy Ostry nebo Sharon. Z okurek je pro venkovní pěstování ideální hruboostná Nora, která má vysoký výnos i v podhorských oblastech. S polními typy nebývá problém vůbec. Pokud chcete pěstovat hadovky, vyzkoušejte jejich pnutí třeba u zdi v chráněných polohách. Když mají dostatek vláhy a živin, plodí velmi podobně jako ve skleníku.

Nakládačky, pěstované na vertikálním vedení, jsou odolné vůči plísním
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nakládačky, pěstované na vertikálním vedení, jsou odolné vůči plísním

Při venkovním pěstování jsou hlavně u rajčat a paprik vhodné klimatizační buňky, které vytvoříte tak, že kolem rostlin nasadíte igelitový pytel z obou stran proříznutý. V prvních dnech po vysazení tak netrpí rostliny chladem a velmi rychle přirůstají. Pozor však na bičování deštěm, je nežádoucí z důvodu rizika napadení plísněmi. Pravidelně ověřujte stav rostlin a vyštipujte zálistky. Když se bude dařit, začnete v létě sklízet první plody své práce. Zdravé rostliny, a to nejen rajčata, ale i papriky nebo šlahouny od okurek, rozsekejte a uložte po sklizni do kompostu. Podpoříte tím uzavřený cyklus živin v zahradě.

Zdroj informací: zahradkarum.cz

Publikováno: 1. 6. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček