reklama

Posekaná tráva dokáže potrápit, pokud nevíte, co s ní

Pravidelné nebo alespoň občasné sekání trávy je na každé zahradě nutností, jestliže nejste příznivcem zanedbaného vzhledu pozemku. Přemýšleli jste o tom, jak s posekanou trávou naložit? Kromě hnojení se nabízí spousta dalších způsobů zužitkování, povíme si o nich více.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Posekaná tráva se nejčastěji kompostuje, je cenným zdrojem živin pro půdu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Trávu nejčastěji sekáte klasickou rotační sekačkou, která porost drtí na malé kousky a odhazuje do sběracího koše. Taková posekaná tráva není vhodná na krmení nebo sušení, řezanka výborně funguje jako složka v kompostu nebo jako mulč. Když trávu promícháte se zeminou a dalším organickým materiálem, uložte směs do kompostu, kde se přetvoří na úžasný zdroj živin. I ve slabé vrstvě perfektně likviduje škůdce a zárodky plevelů, protože se silně zahřívá.

Čerstvě posekanou trávu můžete zužitkovat i tehdy, když se v létě uvolní záhony a vy chcete rýt, ale chybí vám vhodný organický materiál. Anebo v suchých letních dnech, kdy déle nepršelo, pak nasekaná tráva může být přírodním mulčem. Ale pozor, abyste nekladli příliš velkou vrstvu, protože hmota pak hnije a silně zapáchá. Trávu použijte pod ovocnými stromy nebo mezi řádky brambor.

Spousta majitelů zahrad a sadů používá bubnovou nebo lištovou sekačku, která nedrtí stébla, ale nechává vzrostlý porost na strništi, takže je možné jej snadno shrabat nebo použít dle potřeby. Luční tráva je základním zdrojem krmení pro hospodářská zvířata. Dříve než trávu uklidíte někam do rohu na hromadu, zeptejte se místního hospodáře, který chová skot, zda o ni nemá zájem.

Čerstvá tráva je vhodná jako krmivo pro králíky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čerstvá tráva je vhodná jako krmivo pro králíky

V posledních dvou letech trávy výrazně přibylo, a to díky dešťům. Avšak praxe je taková, že chovatelé zvířectva jsou velmi vděční, pokud mají další zdroj krmiva, který mohou využít. Kromě čerstvé trávy je možné využít i nasušené seno, které je například pro krávy důležitým zdrojem vlákniny.

Tráva se používá také jako hnojivo pro trávníky v rámci mulčování. Dobře funguje především tam, kde jsou porosty silně zaplevelené a zanedbané. Zmulčovaný porost je nasekán na drobné kousky, zůstává na ploše, kde se pozvolna rozloží a živiny pomohou k postupnému přetvoření plochy na klasický luční porost. Zhruba po 3 letech je porost kompletně přeměněn na louku. Zde se již porost seče nejčastěji pro krmení zvířat.

Zdroj informací: zemito.cz

Publikováno: 4. 6. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček

Mohlo by vás dále zajímat

Zužitkování trávy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Prozradíme Vám, nejen jaké výhody má bubnová sekačka, jako je třeba rychlost bubnu, nebo skladnost sekačky. Ale také jak správně hráběmi rozhodit trávu, která je určena k sušení.