reklama

Nastává čas prvních senosečí a tudíž i rizika sečení srnčat. Víte, jak je zachránit?

Nechtěné sečení srnčat je velkým problémem prvních senosečí. V době, kdy se tato mláďata schovávají ve vysoké trávě, vyjíždí těžké stroje na své první sekání trávy v roce. Vysoká tráva, která by měla malé srnečky chránit, není v tomto případě tím správným útočištěm.

Nechtěné sečení srnčat je velkým problémem prvních senosečí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nastává čas prvních senosečí a tudíž i rizika sečení srnčat. Dnešní zemědělci již nepoužívají kosu a hrábě, ale velké těžké stroje, které jsou obrovským rizikem pro mláďata srnek, schovávajících se v lučním porostu. Každoročně na lukách uhyne spousta živočichů. Týká se to nejen srnčat, ale i jiné zvěře. Nejspolehlivější pomoc před lištami žacích strojů v tuto chvíli nabízí drony s termovizí. Dokážou spolehlivě najít zalehlá srnčata, zajíčata i snůšky.

Zemědělci jsou ze zákona povinni hlásit termíny sečení myslivcům
Zemědělci jsou ze zákona povinni hlásit termíny sečení myslivcům (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud nemáme k dispozici drony s termovizí, nezbývá nic jiného než porosty procházet. Taková akce je však náročná na počet zúčastněných lidí. Vždy je potřeba chodit v rojnici. Když je tráva nižší, bývá terén dobře přehledný. Jestliže je však tráva vysoká, je opravdu potřeba prohledávat porost ve více lidech.

Nejspolehlivější pomoc v tuto chvíli nabízí drony s termovizí
Nejspolehlivější pomoc v tuto chvíli nabízí drony s termovizí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zemědělci jsou ze zákona povinni hlásit termíny sečení myslivcům. Ti mají zase ze zákona povinnost zvěř v těchto případech chránit. Myslivci, kteří spolupracují s dobrovolníky, svolají své pomocníky. Lidé se sejdou na předem určeném porostu a prochází jej přesně podle daných instrukcí.

Pokud se najde zalehlé mládě, je potřeba mít gumové rukavice, natrhat trs trávy a v této trávě srnče přenést mimo ohroženou plochu. Přesně tímto způsobem se ročně zachrání mnoho mláďat.

Pokud se najde zalehlé mládě, je potřeba je přenést mimo ohroženou plochu
Pokud se najde zalehlé mládě, je potřeba je přenést mimo ohroženou plochu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

V posledních letech se provádí průzkum zachráněných srnčat. Mláďatům se dávají pro kontrolu vysílačky a podle nich se zjišťuje, zda se mláďata opět setkají se svou matkou. Ve všech zjištěných případech srny svého potomka nalezly a srnčata toto období ve zdraví přežila. I přes veškerou možnou snahu dobrovolníků je nutné, aby myslivci po každé takové akci kontrolovali, zda se večer po louce neprochází nějaké samotné srnče.

Jestli se i my chceme zapojit do ochrany srnčat, existují nejrůznější portály či facebookové lokální skupiny. Jestliže nic takového nenajdeme, není nic jednoduššího, než kontaktovat místní myslivce nebo zemědělce a nabídnout jim svou pomoc.

Pomoci může každý
Pomoci může každý (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Musíme mít na paměti, že existuje i jiné hledisko ochrany zvěře kolem nás. V období května a června bývá na lukách mnoho mláďat, která přicházejí na svět. Tato mláďata mohou být ohrožována i nezodpovědnými majiteli psů. Procházka po louce s volně pobíhajícím psem bez vodítka může být pro srnčata osudná.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 7. 6. 2022, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová