reklama

Toto je trojice nejčastějších škůdců zahrad. Braňte se!

Někteří škůdci mohou zahradu nesmírně potrápit. Mohou způsobit škody lehké, ale i naprosto zásadní, které významně ovlivní úrodu. Pojďte se s námi podívat na trojici známých, se kterými je možné bojovat poměrně lehkým způsobem.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slimáci jsou zdaleka nejrozšířenější škůdci zahrad (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Obávanými škůdci zahrad jsou nejčastěji slimáci, kteří se vyskytují v každé zahradě. Problémem jsou hlavně jejich noční nájezdy na zeleninovou zahradu, kdy umí velmi rychle, prakticky za jednu noc, žírem významně poškodit mladou zeleninu. Přes den se schovávají ve vysoké trávě a pod různými dekoracemi, při setmění potom začnou hledat potravu a zvláště ve vlhčím počasí se jim nesmírně daří.

Život jim zkomplikuje nakypřená půda, dřevěné piliny, štěpka nebo ekologické peletky fosforečnanu železitého, který znáte pod názvem Ferramol. Poté, co jej slimáci pozřou, zalezou do svých úkrytů, kde hynou. Přitom nenechávají žádné slizové stopy, ani neohrozí ježky nebo jiné živočichy, kteří se slimáky živí. Dobře účinkuje také přípravek Nemaslug, který funguje na bázi parazitických hlístic. Prevence spočívá v omezení úkrytů pro slimáky, jejich pravidelném sběru a kladení překážek, které nemohou překonat.

Nejen hryzec, ale i hraboš patří ke škůdcům v zahradách
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejen hryzec, ale i hraboš patří ke škůdcům v zahradách

Mšice představují nepříjemného škůdce na zelenině, ovoci a dalších rostlinách. Jejich škodlivost spočívá ve vysávání šťáv z rostlinných pletiv, listy se kroutí, deformují a napadené rostliny slábnou. Proti mšicím funguje domácí postřik z rostlinného oleje, kypřicího prášku a tekutého mýdla, který mšice účinně usmrtí a ostatním organismům neškodí.

Přítomnost mšic snadno zjistíte tak, že na rostlině naleznete mravence, kteří mají rádi medovici, tekutinu vylučovanou mšicemi. Například ve skleníku bojujte proti mšicím preventivně vysazením bazalky, která je odpuzuje.

Vhodnou prevencí proti mšicím je podpora slunéček, která jsou jejich predátory
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vhodnou prevencí proti mšicím je podpora slunéček, která jsou jejich predátory

Zdaleka největší pohromou pro vaši zahradu může být hryzec. Vyskytuje se tam, kde je krtek, protože běžně obývá jeho chodbičky. Hryzec patří k větším myším, které páchají obrovské škody na kořenovém systému rostlin. Svými ostrými zuby okoušou dokonale kořeny ovocným stromkům, napadení je pak časté hlavně u mladých jabloní nebo třešní, ze zeleniny je nejčastějším cílem cuketa, petržel kudrnka nebo batáty, které máte volně v půdě.

Krtka vypudíte ze zahrady jednoduše pomocí vlasů, které vložíte do jejich nor. Nebo také zkuste krtka přistihnout při činu, kdy vytváří hromádku půdy v trávníku, opatrně vyrýpněte celý drn a odneste jej daleko od zahrady. Účinné jsou také ultrazvukové plašiče.

Zdroj informací: ceskestavby.cz

Publikováno: 11. 6. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček