reklama

Skvrny na listech růží nepřehlédněte, jde o nebezpečnou chorobu

Černá skvrnitost listů patří k záludným houbovým chorobám. Při výskytu tohoto onemocnění je nutné rychle zasáhnout, jinak rostlina může uhynout. Jak a čím bojovat s touto nemocí, jaké jsou její příznaky a možná prevence, to vše se dozvíte na následujících řádcích.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Černá skvrnitost listů má u růží nápadné příznaky (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Černá skvrnitost listů napadá růže. Základním a nepřehlédnutelným příznakem jsou černohnědé skvrny na listech, které postupně splývají, a napadené olistění opadá. Tato choroba je v hustším porostu hůře detekovatelná, proto je vhodné růže sázet s většími odstupy od sebe, aby pravidelné prohlídky porostu byly co nejsnazší. Na listech můžete zjistit také drobné plodnice, díky kterým se choroba dále šíří. Důležité je co nejrychleji zasáhnout, a to použitím některého z vhodných fungicidních přípravků.

Z postřikových fungicidů použijte například Magnicur Core, Ortiva nebo Multirose. Nejlepší je s aplikací začít ještě v květnu, kdy na růžích naraší listy a s tím se zvýší riziko napadení touto chorobou, a to zvláště za deštivého a teplého počasí, které přímo nabádá k rozvoji houbových chorob. Bez postřiku růže zeslábnou, méně kvetou a v zimě díky vysílení snadno vymrznou. U napadených rostlin je nutné odklidit a zlikvidovat opadané listy, aby se choroba nešířila z půdy. Postřik je nutné několikrát za sebou opakovat.

Přípravek pro ošetření růží proti skvrnitosti
i (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Přípravek pro ošetření růží proti skvrnitosti

U černé skvrnitosti listů růží je také důležité myslet na prevenci. Pokud vaše růže touto chorobou někdy trpěly, zamyslete se, zda nepotřebují změnu. Problém může být v nevhodném, zastíněném stanovišti, kde rostliny nemají šanci po deštích rychle oschnout. Také jim vadí nedostatek živin, proto růže pravidelně přihnojujte třeba zapravením kompostu. Někteří uživatelé dokonce používají vydatné hnojení koňským hnojem, ale zde se mějte na pozoru kvůli možnému přehnojení a popálení kořenů rostlin. Růže každoročně prostříhejte, udržujte vzdušný porost a zalévejte výhradně ke kořenům, nikdy ne na list.

U černé skvrnitosti listů růží je také důležité myslet na prevenci
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
U černé skvrnitosti listů růží je také důležité myslet na prevenci

Zdroj informací: LOVELA Terezín s.r.o.

Publikováno: 13. 6. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček