reklama

Které druhy okurek jsou pro výsev nevhodnější? A jak je ošetřit?

Okurky máme rádi na nejrůznější způsob, ale nejčastěji je konzumujeme zavařené ve sladkokyselém nálevu. Než si ale takovou křupavou okurčičku můžeme vychutnat, musíme si počkat, až nám vyroste. Jak provést výsev a ošetření mladých okurek, abychom měli opravdu pěknou a zdravou úrodu?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výsev a ošetřování okurek nepodceňujte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Okurky

Okurka setá (Cucumis sativus) patří do čeledi tykvovitých společně např. s melounem. Je to jedna z původních plodin Starého světa a na mladých okurčičkách si pochutnávali dříve než Evropané prapůvodní obyvatelé Indie a Číny. Okurky se postupně rozšířily i do ostatních částí světa a jsou dodnes oblíbenou zeleninou. 

Okurky obsahují ve 100 g až 8 mg vitamínu C, jsou bohaté na draslík a mají v sobě vysoký podíl vody. Dokážou díky pouhé konzumaci odvodňovat organismus. Jsou také velmi vhodnou zeleninou pro osoby trpící dnou nebo revmatismem a dobře působí na krevní oběh. Okurky jsou nízkoenergetické a neobsahují téměř žádné kalorie, můžeme je tedy využít při odtučňovacích dietách. Semena působí proti střevním parazitům, listy se podávají při horečce, chřipce a zažívacích potížích.

Kromě okurek setých u nás pěstujeme okurky hadovky. Ačkoliv jsou kulturní odrůdy okurek zcela bezpečné, některé divoce rostoucí odrůdy jsou jedovaté (např. Cucumis hirsutus nebo Cucumis zeyheri, rostoucí v jižní Africe).

Příprava na výsev okurek zahrnuje ošetření půdy i semen
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Příprava na výsev okurek zahrnuje ošetření půdy i semen

Jaké odrůdy vysít?

Z okurek salátovek vsaďte na odrůdy:

  • Saturn F1
  • Twenty F1
  • Pony F1

Z okurek polních to pak bude odrůda Jogger F1 a okurky nakládačky:

  • Zuzana F1
  • Marieta F1
  • Karlos F1
Zvolte zdravé a silné odrůdy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zvolte zdravé a silné odrůdy

Výsev a ošetření mladých okurek

Půda pro výsev okurek musí být humózní, lehká, hlinitá, výživná. Okurky salátové čili hadovky vyžadují také teplejší prostředí, proto je umisťujeme do skleníků a fóliovníků, v teplejších oblastech je lze pěstovat i venku. 

Okurky salátovky vysévejte raději do skleníku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Okurky salátovky vysévejte raději do skleníku

Okurky zvládne vypěstovat i začínající pěstitel. Okurky mají větší semínka, která lze vysévat jednotlivě, dobře klíčí a nejsou příliš náročná. 

Jaké jsou zásady při výsevu a výsadbě?

Okurky příliš dobře nesnášejí přesazování. Mají totiž velmi křehké kořenové pletivo a to se může snadno přetrhat. Rostlinka je pak slabší a méně dobře prospívá. Proto semena vkládáme do substrátu v plastových či rašelinových sadbovačích nebo přímo do jiffů. Odtud se budou snadno přesazovat do záhonů i s balem zeminy a jejich kořínky neutrpí žádnou škodu. 

Použijte oblíbené jiffy a vysejte do nich semena
Použijte oblíbené jiffy a vysejte do nich semena (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Plastové nebo rašelinové sadbovače vám mladé rostlinky ochrání
Plastové nebo rašelinové sadbovače vám mladé rostlinky ochrání (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při výsevu semen do substrátu bychom měli provést ošetření zeminy proti výskytu patogenních hub. Tyto houby se v půdě nalézají přirozeně a mohou svým přemnožením naše mladé okurčičky poškodit. To se děje zejména tam, kde je výsev semen příliš hustý nebo tam, kde nešetříme zálivkou a substrát bývá často přemokřený.

Okurky nevysévejte hustě vedle sebe, rostlinky budou slabé a mohou se poškodit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Okurky nevysévejte hustě vedle sebe, rostlinky budou slabé a mohou se poškodit

Zde pak dochází k tzv. padání rostlin, což je velmi závažná porucha a přicházíme přitom o velkou část mladých rostlinek. Postřik proto namícháme podle návodu výrobce a pomocí postřikovače rostlinky ošetříme.

Magnicur Energy je systémový fungicid, který působí proti půdním a listovým chorobám třídy Oomycetes (Pythium spp., Aphanomycetes spp., Phytophtora spp., Bremia spp., Pseudoperonospora spp. a Peronospora spp.). Tyto choroby způsobují právě padání klíčních rostlin okurek. Přípravek je vhodný k dezinfekci půdy po zimě, použitím fungicidu ochráníte mladé rostlinky proti odumřením krčku a následně celé rostliny. Přípravek dále působí proti půdním a listovým chorobám, především proti padání klíčních rostlin, působí proti pravým plísním (Oomycetes), proti plísni okurkové, salátové a zelné. Jeho dlouhodobé působení je preventivní i léčebné a účinek se dostavuje již po 30 minutách.

Půdu ošetřete fungicidem proti patogenním houbám
Půdu ošetřete fungicidem proti patogenním houbám (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přípravek rozmíchejte podle návodu výrobce
Přípravek rozmíchejte podle návodu výrobce (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ani ve skleníku nezapomeňte na ošetření fungicidem
Ani ve skleníku nezapomeňte na ošetření fungicidem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Fungicidem ošetřete mladé rostlinky
Fungicidem ošetřete mladé rostlinky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud budeme vysévat semena okurek přímo na venkovní stanoviště, je potřeba zeminu řádně vyhnojit. Použijeme k tomu organická hnojiva, která působí po dobu 5 měsíců. 

COMPO, dlouhodobé hnojivo pro rajčata s ovčí vlnou, je unikátní a čistě organické přírodní hnojivo pro rajčata, papriky, okurky, cukety a ostatní plodovou zeleninu. Má okamžitý a dlouhodobý účinek na 5 měsíců, takže nám postačí 1 hnojení za sezónu. Hnojivo napomáhá silnému růstu rostlin, zaručuje bohatou úrodu a chutné plody. Díky vysoké schopnosti peletek zadržovat vodu přispívá ke zkypřování půdy, podporuje půdní život, přispívá k tvorbě půdního humusu a zaopatřuje rostliny vodou během suchých období a je tak vhodné i pro použití v ekologickém zemědělství.

Půdu je potřeba dobře vyhnojit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Půdu je potřeba dobře vyhnojit

Hnojivo můžeme ručně rozhodit na plochu stanoviště, kde budeme okurky pěstovat, nebo připravit mělké brázdy, do nichž hnojivo aplikujeme. Řádky poté lehce přihrneme zeminou a provádíme samotný výsev. 

Hnojivo můžeme rozhodit i do řádků
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hnojivo můžeme rozhodit i do řádků

Výsev provádíme do řádků ve vzdálenosti asi 20 cm po 1-2 semínkách. I na venkovním stanovišti raději aplikujeme fungicid proti výskytu patogenních hub. Další ošetření okurek potom provádíme v době kvetení a při tvorbě prvních plodů. Ve sklenících potom provádíme ošetření mladých rostlin zejména proti plísni šedé. Plíseň šedá napadá zejména mladé plůdky, které se pak již dále nemohou vyvíjet a zakrňují. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; COMPO, SBM

Publikováno: 9. 6. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová