reklama

Zbavte se slimáků snadno a bez chemie

Slimáci představují pro zahradu velmi častý problém, který graduje hlavně ve vlhkém počasí nebo v nočních časech. Tehdy slimáci nemilosrdně likvidují budoucí úrodu, a proto je dobré se proti nim bránit. Poradíme vám, které metody jsou vůči ostatním obyvatelům zahrady zcela neškodné a slimáky odpudí nebo zahubí.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slimáků je všude plno, zbavit jich vaši zahradu je ale nečekaně snadné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Slimáci patří mezi největší pohromu pro každého pěstitele. Nikdo z nás nemá rád pohled na zcela zničené mladé vypěstované rostlinky nebo výrazný okus, který páchají na zeleninové zahrádce. Přitom se ale nezaleknou aksamitníku, což je letnička s charakteristickým nahořklým zápachem. Přítomnost slimáků je dána hlavně nepříliš vhodným stylem hospodaření v zahradě, kdy tito nezvaní tvorečkové mají dostatek bezpečných úkrytů pod květináči, v nesekané stařině nebo pod hromadami organického odpadu, který se jen tak pohodí někam bokem a nezpracovává se.

Drozd kvíčala patří k predátorům měkkýšů, často obývá zahrady, kde je dostatek stromů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Drozd kvíčala patří k predátorům měkkýšů, často obývá zahrady, kde je dostatek stromů

Projděte se po své zahradě a podívejte se, které věci zde nemusí být. Támhle může být nepotřebný květináč, který používáte na sběr kamenů z půdy, jinde leží hromada větví. Velkým problémem je přerostlá tráva, která láká slimáky jako dokonalý úkryt. Sečení je vhodné provádět tak, aby kolem zeleninové zahrádky byl koberec střižený nakrátko, ale jen v nutné míře. Krátký a udržovaný trávník je vynikající hlavně pro pěvce, jako je kos, špaček nebo drozd kvíčala, tyto druhy zde nejčastěji hledají potravu pro svá mláďata a tak, když k večeru malí slimáci ožijí a vyrazí přímo proti zahrádce, bývají nemilosrdně uloveni.

Jinak se v zahradě nebojte mít vysoký luční porost, průchody v podobě pásů nízko střižených umožní pěvcům tyto škůdce zlikvidovat. Když chcete ochránit i zahrádku, pak máte více možností. První z nich je použít písek na cestičky mezi záhony nebo v proužkách na okrajích záhonů, další pak piliny, které se použijí stejným způsobem. Mnoho pěstitelů slimáky také sbírá ručně a likviduje různými způsoby. Velmi účinné jsou také hlístice, které se chovají jako paraziti a slimáky zabíjejí, nebo granule fosforečnanu železitého.

Měsíček odpuzuje slimáky, v každé zahradě tedy nesmí chybět!
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Měsíček odpuzuje slimáky, v každé zahradě tedy nesmí chybět!

Vhodným prostředkem, jak slimáky odpudit ze zahrady, je vysetí nebo výsadba některých druhů rostlin. Jde především o krásný měsíček, levanduli, lichořeřišnici nebo řeřichu. Tyto rostliny obsahují oleje, které právě tyto nezvané hosty účinně odpuzují.

Zdroj informací: pasti.cz

Publikováno: 16. 6. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček