reklama

Jak hýčkat svou zahradu? Vydejte se přírodní cestou

Kompost je nezbytnou součástí každé zahrady a neobejde se bez něj žádný správný zahrádkář, kterému jde o to, aby pěstoval ovoce, zeleninu i květiny ve zdravém prostředí bohatém na živiny a zároveň s co nejmenším použitím chemie.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V kompostu se mění nepotřebné organické zbytky v blahodárné živiny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Právě kompost je osvědčeným prostředkem, jak dodat půdě nezbytné živiny. Svoje místo má nejen v přírodní zahradě, ale i v té, která je více „umělá“ nebo okrasná. Založit ho můžete tradičním způsobem, který se osvědčil už našim předkům, nebo využijte některý typ kompostérů, kterých je na trhu velký výběr. A jako doplněk „výživového zahradního programu“ si připravte rovněž výživné jíchy.

Vyberte vhodné místo

Zvláště začínající zahrádkáři si kladou otázku, jestli vůbec kompost zakládat, protože mají strach ze zápachu i z toho, že by mohl hyzdit zahradu. Obavy nejsou na místě, zvláště když dodržíte osvědčené postupy a rady zkušenějších.

Nejdříve zvolte vhodné místo, na němž kompost založíte. Vyberte takové, kde nebude vystaven přímému slunci, silnému větru a hustému dešti. V případě dešťových srážek si můžete pomoci tím, že nad kompost umístíte ochrannou stříšku. Protože jedním z pilířů kompostovacího úspěchu je volný přístup žížal a dalších užitečných půdních organismů, myslete tedy na to, aby podložka kompostérů byla z propustného materiálu.

Jak začít

Zvláště v přírodních a permakulturních zahradách je nejvhodnější variantou klasický kompost, tedy tzv. kompostová hromada. Ta by měla mít asi 1,5 m široký základ a asi 1 m do výšky. Délka je v tomto případě proměnlivá, protože v praxi vypadá využití kompostu tak, že na jednom konci se odpad vrství a na druhém se odebírá hotová kompostová zemina. Kompostovou hromadu oddělte od země základní vrstvou z hrubého materiálu, jako jsou větve nebo kousky dřeva. Nejvhodnější je modřínové dřevo, které dobře snáší proces tlení.

Pro okrasnější zahrady nebo pro menší zahrádky (a také pro trochu pohodlnější zahradníky) se hodí nejrůznější kompostéry. Nadšení kutilové si je vyrobí sami třeba z modřínového dřeva nebo ze železné konstrukce, ale spolehlivou volbou jsou termokompostéry z umělé hmoty opatřené víkem, které jsou dostupné i v menších velikostech.

Nový kompost založíte navrstvením několika zhruba 10 cm vysokých vrstev zelených (dusíkatých) a hnědých (uhlíkatých) nebo vlhkých a suchých materiálů. Mezi ty zelené patří třeba posekaná tráva, skořápky od vajec a biologický kuchyňský odpad. Hnědými materiály jsou například listí, piliny, sláma nebo štěpky z drtiče zahradního odpadu. Mezi tyto dvě vrstvy lze ještě vložit ještě zeminu.

Ani sucho, ani mokro

Kompost by neměl být příliš mokrý, ale ani příliš suchý. Ten mokrý bude hnít, v suchém se zpomalí nebo zcela zastaví kompostovací procesy, tedy tlení. Suchý kompost poznáte podle šedavě zabarveného povrchu. V tomto stádiu ho zvlhčete dešťovou vodou, překopejte a přidejte dostatek čerstvého materiálu.

Mokrý kompost poznáte podle silného zápachu. Tato situace může nastat, pokud vám do něj zatéká. V této fázi do něj rozhodně nepřidávejte vodnaté ovoce nebo zeleninu, ale jenom listí, slámu nebo suchou zeminu a promíchejte.

V kompostu skvěle zužitkujete zbytky zeleniny z kuchyně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V kompostu skvěle zužitkujete zbytky zeleniny z kuchyně

Co ano, a co ne

Jsou věci, které do kompostu patří, a ty, které nikoliv. Mezi těmi prvními jsou: sedlina z kávy a čajové sáčky, zbytky ovoce a zeleniny, skořápky od vajec, rostlinný odpad, chlupy a peří z domácích mazlíčků, zahradní odpad jako kusy ze zastřižených stromů a listí.

 A co do kompostu určitě nedávejte: ryby, maso a pečivo, pleny nebo sáčky od vysavačů, umělé materiály, zbytky cigaret a popel, všechny tuky (i oleje), kořeny a semena z plevele, rostliny napadené škůdci a nemocemi, kameny, kožené a kovové předměty, zvířecí exkrementy.

Kdy, jak a kam

Po nějakých 10 až 12 týdnech tlení můžete kompost začít používat. Tento čerstvý a silný kompost je vhodný na užitkové rostliny, které vyžadují hodně živin, jako jsou rajčata, brambory nebo okurky. Nepoužívejte ho ale určitě na sazenice nebo citlivější rostliny, protože čerstvý kompost je hodně kyselý a nejspíš by jim uškodil.

Skutečně zralý kompost vzniká po 6 až 12 měsících. Je zabarven dohněda až černa a je cítit po lesní půdě. Před použitím ho doporučujeme trochu prosít. Vhodný je na travnaté plochy, zeleninové záhony, ale také jako zemina do květináčů. Nejstarší vrstvou je kompostová zemina, která se hodí pro všechny rostliny.

Jícha – první živinová pomoc

Kompost je nezbytným a dlouhodobým základem úrodné zahrady. Jeho vhodným doplněním jsou jíchy neboli zákvasy. Ty zajistí rostlinám „rychlou“ dávku živin. Jíchu si vyrobíte se zelených částí rostlin (například kopřiv, pampelišek nebo kostivalu), které rozsekáte nebo nastříháte na menší kousky a vložíte do větší nádoby (plastové, skleněné, smaltové, nerezové, ale nikdy ne do obyčejné kovové).

Nasekané rostliny tvoří asi třetinu obsahu, zbytek zalijte vlažnou nebo studenou vodou. Přibližně během 2 dnů vznikne výluh, který nechte dále asi týden až dva kvasit. Kvašení urychlíte občasným promícháním. Nádobu určitě zakryjte, protože vůně jíchy nepatří k nejvábnějším.

Pampeliška je sice nežádoucí plevel, ale na druhou stranu je vynikající rostlinou pro výrobu jíchy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pampeliška je sice nežádoucí plevel, ale na druhou stranu je vynikající rostlinou pro výrobu jíchy

Až bude životodárný roztok hotov, namíchejte jí v poměru 1 díl jíchy na 10 dílů vody a zalijte jím rostliny na zahradě. Rajčata, brambory, okurky nebo jahody ocení tuto zálivku jednou za měsíc, ale třeba ovocné keře stačí takto pohnojit jen jednou za sezonu. Jíchu nikdy nepoužívejte při dozrávání plodů. Ideální je zalévat jíchou do vlhké půdy.

Zdroj informací: kompostery.cz; bauhaus.cz; rodinnezahrady.cz

Publikováno: 14. 6. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová