reklama

Jak se postarat o zanedbaný pozemek? Zapomeňte na křovinořez!

Vlastníte pozemek, který je výrazně zanedbaný, tráva zde vyrostla po kolena, je plná plevelů, stařiny a dalších neřestí? Pak pro vás máme recept, jak s takovým zanedbaným pozemkem jednoduše zatočit a přetvořit jej do kultivovanějšího stavu.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Zanedbaný pozemek vypadá nevábně, sečení výrazně usnadní mulčovač (Zdroj: Jaromír Malich)

Zanedbané travnaté plochy vídáme pravidelně všichni. Každý totiž nemá dostatek času na to, aby se o luční porosty postaral, a tak louky a různé zelené plochy u chat, chalup, kolem silnic nebo za škarpou, nechává žít vlastním životem, a to je špatně. Tím, že není o pozemek pravidelně pečováno, se zásadně zhoršuje kvalita porostu. Ve stařině se začnou šířit masivně plevele a také je to hnízdo pro slimáky, myši a další nezvané hosty, kteří se odtud šíří na další pozemky, kde páchají škody. A nejen to, taková plocha je přímo semeništěm plevelů.

Proto je nutné věnovat se sekání alespoň třikrát do roka a péči o travnaté plochy nezanedbávat úplně. Menší plochy zvládnete posekat výkonnějším křovinořezem, který je vybavený vícezubým nástrojem na vyžínání trávy. Sekání křovinořezem je ale na větších plochách zdlouhavé, kromě toho tím, jak nasekáte trávu do řádků, musíte trávu také odklidit, aby velké vrstvy pokosené hmoty nezahnívaly.

Perfektním pomocníkem pro vysekání zanedbaných ploch je mulčovač. Rotační mulčovač používá masivní nůž z vysoce jakostní oceli, nezalekne se jak přerostlé trávy, plevelů nebo nerovného terénu, ale nevadí mu ani krtince nebo drobné náletové dřeviny. Principem mulčování je všechen porost posekat, rozdrtit na co nejmenší kousíčky hmoty, které se ponechají na pozemku, kde zetlí a následně se ztratí pod nově narostlý porostem.

Rozdrcený porost se po mulčování nechává na ploše jako přírodní zdroj živin
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Rozdrcený porost se po mulčování nechává na ploše jako přírodní zdroj živin

Důležité je, jakmile se do mulčování pustíte, sekat alespoň třikrát ročně, nejlépe v červnu, když naroste první tráva. Druhé sečení proveďte zhruba za další měsíc a poslední seč aplikujte až v říjnu, kdy plochu dočistíte a připravíte na zimu. Během dvou až tří let se mulčováním podaří vytlačit plevele a trávník projde bouřlivou proměnou. Pak je možné porost již používat i pro krmení nebo sušení, poté se již seče bubnovou nebo lištovou sekačkou.

Dejte stařině a plevelům jednou provždy sbohem!
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Dejte stařině a plevelům jednou provždy sbohem!

Mulčovač má výhodu i v tom, že sečení s ním jde rychle. Díky většímu záběru bleskurychle v jedné osobě posečete tak, jako byste najednou pracovali se čtyřmi křovinořezy naráz. Kola se šípovým vzorem zajistí, že stroj bezproblémově poseká porost i v mírném svahu nebo nerovném terénu. Před prvním sekáním ale nezapomeňte na jedno – projděte plochu a porozhlédněte se, zda zde nejsou pevné předměty, které mohou stroji vážně ublížit.

Mulčování je vhodné nejen na zanedbané plochy, tato technologie pomáhá i v sadech, na zahradách a dalších plochách, kde nestíháte sekat pravidelně a tráva zde hlavně zjara dorůstá do velké výšky.

Zdroj informací: ceskestavby.cz; autor článku

Publikováno: 15. 6. 2022, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich

Mohlo by vás dále zajímat

Výroba šikovného mulčovače od šikovného kutila

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Mulčovač je skvělý pomocník každého zahradníka a vyrobený podle svých představ může být dokonce luxusním pomocníkem.