reklama

Ošetření trávníku v létě má svá specifika

Udržet trávník vitální a krásně zelený i během horkých letních měsíců bývá někdy docela kumšt. Důležitá je pravidelná a vydatná zálivka, ale ani v této době bychom neměli zapomínat na živiny. Podívejte se, jak o trávník pečovat, aby byl zdravý a dokonalý celé léto až do podzimu.

i (Zdroj: Fiskars)
Víte, jak v létě ošetřovat trávník? (Zdroj: Fiskars)

Na zahradách a pozemcích kolem domu vidíme různé typy trávníků

Trávník najdeme na každé zahradě. Není ale trávník jako trávník. Často se trávníkem nazývá extenzivní travní plocha, složená z celé škály trav a lučních květin. Takové plochy se 2x až 3x do roka posečou bubnovou nebo lištovou sekačkou nebo mulčovačem a tím veškerá péče končí.

Jinou péči ale bude vyžadovat trávník intenzivní

Intenzivní trávník, jak již označení napovídá, vyžaduje od nás intenzivní péči. A v nastávajícím letním období je to nejdůležitější. Takové trávník jsou složené pouze z několika druhů trav, přítomnost květnatých druhů je nežádoucí a jejich případný výskyt je nutné okamžitě odstranit mechanicky nebo chemicky, pomocí selektivních herbicidů. Zde se k pokosu využívají sekačky rotační nebo vřetenové a nyní, v době intenzivního růstu, se seká pravidelně v intervalu 5 až 7 dnů.

Pravidelné sečení podporuje zahušťování porostu
i (Zdroj: Fiskars)
Pravidelné sečení podporuje zahušťování porostu

Sečení ale není jediná péče o trávník v létě

V okamžiku, kdy přijdou horké dny bez deště, je nutná pravidelná závlaha. Na rozdíl od záhonů se zeleninou, kde se má zavlažovat vydatně, ale méně často, tady je na místě pravidelná, takřka každodenní závlaha, ale v menších dávkách.

Víte, že...  
... dnes jsou již k dispozici závlahové systémy s automatickým časováním a rozstřikovači teleskopickými výsuvnými, cirkulačními rosiči nebo výkyvnými?

Je ale nutný i přísun živin

Respondent: Pravidelné sečení podporuje zahušťování porostu a dosáhneme tak dojmu travnatého koberce, zároveň ale trávy vysiluje a proto je nutný přísun živin. Dusík zajistí sytě zelený vzhled, draslík pak pevnost trav.

Náš tip: Vyplatí se využívat speciální trávníková hnojiva.
Intenzivní trávník, jak již označení napovídá, vyžaduje intenzivní péči
i (Zdroj: Fiskars)
Intenzivní trávník, jak již označení napovídá, vyžaduje intenzivní péči

Čím se taková hnojiva liší od běžných univerzálních?

Zajímavou možností jsou hnojiva obsahující minerál zeolit. Název pochází od slavného švédského mineraloga Axela Cronstedta, který si povšiml jakéhosi pohybu na povrchu tohoto minerálu při rychlém zahřívání. To je způsobeno unikáním bublinek vody z jeho porézní struktury. Jakoby kámen tančil, neboli řecky zein (tančit) a lithos (kámen) dává zeolit. Zeolit je totiž velmi porézní s velkou schopností zadržovat vodu.  Navíc velmi příznivě ovlivňuje výživu rostlin, tedy i trávy.

Jak takový zeolit trávníku dodat?

Nejlépe za pomoci trávníkových hnojiv se zeolitem. Jedná se o minerální granulovaná hnojiva s nižším zastoupením dusíku, ale naopak vyšším obsahem draslíku, dále pak vápníku a síry. Dále taková hnojiva obsahují podíl jemně mletého zeolitu, který je stejně jako všechny živiny zastoupen v každé jednotlivé granulce hnojiv. Podíl zeolitu je cca 27 % z celkového obsahu.

Draslík napomáhá zpevňování vnitřních pletiv stébel a jeho vyšší zastoupení zajišťuje vyšší vitalitu trávníku a odolnost proti suchu a zároveň i v zimním období vymrzání. Hnojiva se vyplatí aplikovat opakovaně v období cca od druhé poloviny května až do října.

Víte, jak o trávník pečovat, aby byl zdravý a dokonalý celé léto až do podzimu
i (Zdroj: Fiskars)
Víte, jak o trávník pečovat, aby byl zdravý a dokonalý celé léto až do podzimu

Přítomný zeolit do sebe dokáže absorbovat molekuly vody a tak napomáhá zlepšovat hospodaření porostu s vodou, což je potřeba zejména v období suchých horkých letních dnů, kdy hrozí vláhový deficit v půdě. Obsah všech živin a zeolitu zajistí rovnoměrné působení hnojiva a snazší aplikaci. Obsažený vápník pak zase napomáhá snižovat kyselost půdy a potlačuje tak rozvoj kyselomilných plevelů a mechů.

Díky takové péči trávník snadno přečká léto ve výborné kondici až do podzimního období.

Zdroj informací: Fiskars

Publikováno: 29. 6. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce