reklama

I v červnu můžete ještě vysít či vysadit některé druhy zeleniny, sklízet budete na podzim

Výsev v zeleniny v červnu? Zdá se vám to pozdě? Jenže právě teď nastal ten správný čas nenechat zahálet záhony, z nichž jste sklidili jarní úrodu, a osázet je další zdravou, chutnou, a hlavně vlastní zeleninou.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mezi druhy zeleniny, které se vysévají v červnu, patří i ředkvičky, saláty nebo bílé ředkve (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Nejrůznější druhy zeleniny se mohou sázet či vysévat dvakrát i víckrát během sezony a začátek léta je proto vhodným obdobím, jak na své zahradě rozšířit úrodu vlastních výpěstků. A že máte malou zahrádku a už se vám na ni nic nevejde? Pak vás možná inspiruje spojení oblíbených letních květin a některých zeleninových druhů.

Vaše záhonky mohou být až do podzimu zaplněny všemožnou oblíbenou zeleninou a některé druhy dokonce zvládnou i podzimní chlad nebo dokonce přezimování. Než se pustíte do samotné výsadby, připravte půdu – záhony zbavte plevele, rozdrťte hrudky, vyberte kameny a povrch lehce uhrabte tak, aby byl co nejvíce rovný. V červnu, ale i v dalších letních měsících, vysévejte zeleninu s krátkou vegetační dobou – hlávkový salát, pekingské a čínské zelí, špenát, mangold, ředkvičky, bílé a černé ředkve, červenou řepu a keříčkové fazole.

Letní listová zelenina

Na výsadbu hlávkového salátu máte čas od června až do konce července. V tomto období se vysévají ponejvíce odrůdy jako Jupiter, Julek nebo Major. Vyberte jim nějaké stanoviště, kam dopadají sluneční paprsky jenom po část dne. Pokud je necháte po celý den slunit, rychle vyženou do květu a salát už pak není dobrý. Nezapomeňte, že potřebuje dostatek prostoru kolem sebe, aby se mohl pěkně rozrůst, takže rozestupy mezi řádky udělejte mezi 20 až 30 cm. Salát patří k zeleninovým druhům, který ocení bohatou zálivku podobně jako špenát.

I ten můžete vysadit v letních týdnech a nemusíte spěchat, klidně počkejte až do konce července, protože by zbytečně rychle vyběhl do květu. Má rád chladnější stanoviště a zásaditou půdu. Vysévejte ho do řádků vzdálených od sebe 15 až 20 cm. Podobné využití v kuchyni jako špenát má i méně známý a trochu nedoceněný mangold, kterému se v našem chladnějším podnebí dobře daří. Nejčastěji se pěstuje zelená odrůda Lucullus, ale pořídit si můžete i červené a zelené odrůdy. Má rád hodně vláhy, a když některé sazeničky vysadíte až v srpnu, vzhledem ke své odolnosti velmi dobře zvládne přezimování.

Mangold je stále trochu opomíjenou zeleninou, přitom je chuťově vynikající a nenáročný na pěstování
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mangold je stále trochu opomíjenou zeleninou, přitom je chuťově vynikající a nenáročný na pěstování

Ředkve, ředkvičky i kedlubny

Ředkvičky jsou vděčná zelenina a existuje řada pozdních odrůd, kterým se bude na záhoncích dařit až do podzimu. Vyzkoušet ale můžete také bílou nebo černou ředkev. Připravte pro ně řádky, vzdálené asi 40 cm, a až vzejdou, vyjednoťte je na 30 cm. Během růstu potřebují hojnou zálivku. Alespoň jeden záhonek věnujte chuťově výborné a velmi zdravé červené řepě, které se bude dařit v kypré půdě v řádcích vzdálených od sebe asi 30 cm.

Své místo mezi „letní“ zeleninou mají rovněž kedlubny. Pozdní bílé odrůdy vysázejte ještě v červnu, modré stačí i později. Vybírejte takové, které nejsou náchylné k dřevnatění a praskání – z modrých odrůd je to třeba Blankyt, z bílých Gigant.

Fazolky se také hodí

Typickou podzimní zeleninou je pekingské zelí, které má právě teď čas na výsadbu. Nepleťte si ho se zelím čínským. Oba druhy si jsou sice hodně podobné, a to i chuťově, ale liší se například tím, že čínské zelí netvoří pevnou hlávku (podobně jako klasický salát) a má kratší vegetační dobu. S výsadbou obou druhů počkejte spíše do druhé poloviny července, abyste se vyhnuli nejdelším a nejteplejším dnům a zelí nezačalo zbytečně brzy vybíhat do květu.

Na uvolněné záhony patří určitě také keříčkové fazole, které, když se vysadí v červnu, ještě stihnou vzejít a začít plodit. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která potřebuje teplé stanoviště s kyprou půdou a nevyžaduje ani podpěru, jako je tomu u pnoucích druhů fazolí. Před výsevem namočte fazolky na několik hodin do vody. Jakmile povrch praskne, ještě mokré je dejte do země - pozor, nesmí vyschnout. Zasévejte 3–5 semen do jednoho důlku, který bude asi 5 cm hluboký.

Pustit se můžete i do pěstování fazolí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pustit se můžete i do pěstování fazolí

Květiny jako pomocnice

Možná na zahrádce trochu bojujete s prostorem a nechcete se vzdát ani zeleniny, ale ani letních květin. V takovém případě klidně nasázejte oboje dohromady. Záhony získají přírodní vzhled a zahustí se natolik, že v nich nezbyde moc prostoru pro plevel. A mnohé druhy květin ještě vaši zeleninu ochrání před některými škůdci.

Například afrikány odhánějí od rajčat háďátka a hlístice a nemají je v lásce ani tolik obávaní slimáci. Vysázet je lze i mezi saláty nebo špenát. Svou intenzivní vůní odhání některé nepřátele vaší úrody i levandule, nesnesou ji například mšice a odrazuje také slimáky. Podobně pomůžete svým zeleninovým záhonkům výsadbou máty. Hodí se zvláště k salátům a špenátu, protože vyžaduje stejně bohatou zálivku.

Listová zelenina, která má v létě sklon k rychlému vybíhání do květu (takže nejen salát, ale také pekingské a čínské zelí), ocení, když je obklopíte slunečnicemi poskytujícím jim tolik potřebný stín a ochranu před přímými slunečními paprsky.

Tip:

Až do konce července máte na čas na výsadbu lichořeřišnice. Rychle se rozroste a bez problémů se snáší i se zeleninou. Na pěstování je nenáročná a její květy a mladé listy jsou jedlé, skvěle chutná třeba v salátech, včetně toho bramborového, nebo na dobrém chlebu s máslem.

Půvabná a nenáročná lichořeřišnice rozveselí zeleninové záhony a ještě ji využijete v kuchyni
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Půvabná a nenáročná lichořeřišnice rozveselí zeleninové záhony a ještě ji využijete v kuchyni

Zdroj informací: magazinzahrada.cz; ceskestavby.cz

Publikováno: 21. 6. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová