reklama

Plíseň brambor je strašákem pěstitele, kterému jde mu ale poměrně snadno čelit

Plíseň bramborová představuje častou houbovou chorobu, která se vyskytuje na vegetaci. Pro úspěšný boj proti této obávané nemoci je vhodné použít nejen účinný postřik, ale i vhodně nastavenou prevenci. Pojďte se podívat, jak se plíseň bramborová projevuje, jaké přináší důsledky a jak složitý je boj proti ní.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plíseň bramborová má jasné příznaky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Plíseň bramborová se hojně vyskytuje v bramborových porostech hlavně tam, kde je vysoká vzdušná vlhkost, což zapříčiňuje celá řada faktorů. Jedním z těchto neblahých vlivů jsou pravidelné a vydatné deště, hustá výsadba, vyčerpaná půda bez potřebných živin nebo její podmáčení. Postupně se na listech začnou objevovat šedozelené skvrny, které se šíří, a napadená nať bramboru zasychá. Spory jsou také splavovány deštěm do půdy, kde znehodnocují i hlízy, které mají po napadení hnědé skvrny. Při silnějším napadení natí tyto odstraňte a spalte, zabráníte tím napadení hlíz.

První zásadou je prevence. Jakmile zasadíte napadené hlízy, plíseň se opět objeví a napadne všechny rostliny. Šíření spor vzduchem napadení jen podporuje. Proto je nutné používat certifikovanou a zdravou sadbu, kterou seženete v obchodech se zahrádkářskými potřebami, dále pak při napadení pálit suchou nať a používat i preventivně postřikové fungicidy.

Prevence spočívá hlavně ve vhodné půdě a péči
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Prevence spočívá hlavně ve vhodné půdě a péči

Tradičním měďnatým přípravkem je Champion 50 WG v nové granulované formulaci. Dalším vhodným řešením je účinnější Revus Top, kterým lze nať ošetřovat nejvíce třikrát za sezonu. Postřik provádějte i preventivně, vhodný je i zásah v případě napadení mandelinkou, která poškozuje listy a vzniká zde vstupní branka pro šíření houbových chorob. U raných odrůd zakryjte nať při nebezpeční pozdních mrazíků, které mohou poškodit nať a tedy rostliny oslabit.

Přípravek Revus Top proti plísni brambor
i (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Přípravek Revus Top proti plísni brambor

Šíření choroby účinně potlačí nejen postřiky, ale také správný způsob pěstování. Brambory mají rády vyhnojenou a na živiny bohatou lehkou až středně těžkou půdu, kde dochází k pravidelnému plečkování, hrobkování a dalším udržovacím činnostem. Vzrostlý plevel brání natím růst, zároveň ale zvyšuje vlhkost v porostu, proto je nutné pravidelné meziřádkové okopávání. Pozor také na pěstování v těžkých jílovitých půdách, které drží příliš vody, zde jsou podmínky pro plísně ještě vhodnější. Nastýlání prostorů mezi hrůbky provádějte jen tehdy, pokud je déletrvající sucho a chcete zabránit nadměrnému odparu vláhy z půdy.

Zdroj informací: LOVELA Terezín s.r.o.

Publikováno: 24. 6. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček