reklama

Chcete mít hezčí trávník než soused? Pravidelně jej sekejte

Pravidelné sečení trávníku vám zajistí hustou travnatou plochu. Víte, kdy je nejlepší čas sekat? A co všechno ještě můžete dělat, aby byl váš trávník opravdu zdravý, hustý a svěží, a sousedé pukli závistí?

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pravidelné sečení trávníku zlepší jeho vzhled (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pravidelné sečení trávníku

Nedávno jste vytáhli své sekačky nebo traktůrky z kůlny a vyrazili poprvé na trávník, abyste jej posekali. A on už ten trávník zase vypadá jako olezlé koště, trčí z něho stvoly plevelů, rozmnožila se v něm pampeliška a v rozích vystrkují své žahavé lístky kopřivy. Co s tím? No, co jiného než zase popadnout sekačku a pustit se do práce. Nezdá se vám, že trávník sekáte nějak moc často? A je to vůbec dobře? Nepotřebuje si trávník také odpočinout, aby zesílil?

Sekání trávníku je činnost, kdy se na travnatých plochách seřezává tráva spolu s jinými rostlinami, jako jsou různé byliny a plevele, a to v určité výšce od povrchu. Cílem je získání travnaté plochy té nejlepší možné kvality. Pokud podceníte takovouto jednoduchou činnost, jako je sekání, snadno se může stát, že si trávník nenávratně poškodíte. Jeho regenerace do původního stavu bude zbytečně dlouhá a nákladná. A nezapomínejte na další důležitou věc. Sekání trávníku musí nezbytně doplňovat optimální hnojení a dostatečná závlaha.

Sekačku také dobře ošetřujte a pravidelně servisujte
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Sekačku také dobře ošetřujte a pravidelně servisujte

Není sekání jako sekání

Sekání trávníku má svá specifika nejen kvůli typu trávníku, ale také z pohledu trvání porostu. Jinak se sekají nově založené trávníky a jinak starší trávníky, které už nějaký ten rok opečováváme.

Čekat se sekáním až do chvíle, kdy už není zbytí a v přerostlé trávě nemůžete najít svého psa, je ale úplně špatně. Sekat by se mělo v okamžiku, kdy je potřeba zakrátit trávník o 1/3 jeho výšky. Pokud je tráva vyšší a začneme jej sekat, snižujeme tím kvalitu trávníku, a to platí zejména u intenzivních trávníků.

Pravidelné sečení intenzivního trávníku mu dodá hustotu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pravidelné sečení intenzivního trávníku mu dodá hustotu

Myslíte si, že trávník je pořád jen trávník? To je sice pravda, ale jen částečně. Rozlišujeme dokonce několik typů trávníku:

  • Kobercové trávníky jsou takové, při jejichž zakládání se pokládají hotové travní role na předem připravené podloží, čímž je trávník doslova hotový ze dne na den a proběhnout se po něm můžeme téměř ihned.
  • Seté trávníky znamenají, že při jejich zakládání se na předem připravenou půdu vysévá travní osivo různých směsí v závislosti na funkčnosti. Klíčení a zelenání probíhá zhruba za 14 dnů a první sekání se provádí asi po měsíci. Někdy je nutný dosev a trávník je tak kompletní přibližně po 2 měsících.
Nezapomínejte na menší plochy trávníku, kde se mohou skrývat plevele
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Nezapomínejte na menší plochy trávníku, kde se mohou skrývat plevele

Seté trávníky dělíme dále na intenzivní a extenzivní:

  • Intenzivní trávníky jsou trávníky s potřebou sekání alespoň jednou za 14 dní, nejlépe však 1-2x týdně. Jedná se o travní směsi pro rekreační, parkové a sportovní účely.
  • Extenzivní trávníky jsou trávníky, kde je sekání doporučeno alespoň 2x ročně. Jedná se o luční směsi.

Čím více tedy budeme trávník sekat, tím hustší trávník bude. K tomu je ale potřeba mít kvalitní sekačku a dobře nabroušené sekací nože. Tupé nože trávník potrhají a skrze poškozená stébla se mohou ke kořenům dostat choroby. Další potřebnou činností je také pravidelná vertikutace, která z trávníku vytrhá mechy a provzdušní celý travní systém. Pokud k tomu nepřipočteme ještě pravidelnou a vydatnou zálivku a dobré vyhnojení trávníku, je celé naše snažení k ničemu.

Při sekání dbejte na ostrost nožů
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Při sekání dbejte na ostrost nožů

Benzínová sekačka s pojezdem - HECHT 548 SW 5 in 1

Oblíbená travní sekačka pro střední a větší zahrady s pojezdem a kompletním příslušenstvím 5 in 1. Sekačka má robustní podvozek z kvalitní oceli opatřený odolným nátěrem, díky kterému je zaručena její dlouhá životnost. Lze ji díky příslušenství snadno a bez nářadí přestavět na mulčovací provoz nebo použít boční výhoz místo sběrného koše. 

Sekačka má silný a tichý motor 135 cm³ se systémem OHV a snadným startováním, špičkovou francouzskou převodovku GT Transmission, dimenzovanou pro dlouhá léta bezstarostného provozu. Samozřejmostí je nízká spotřeba, vysoký točivý moment 7 Nm pro práci v husté trávě. K tomu připočteme nově tvarované šasi, skloněné dopředu jako u profesionálních strojů pro perfektní sběr trávy a sekání i těsně u obrubníků. Mulčovací záslepka je součástí dodávky. Sekačka je vybavena lehce složitelnými řídítky s rychloupínáním pro snadný transport, centrálním nastavením výšky sečení. Objemný koš s moderní plastovou vrchní částí, signalizací naplnění, pohodlným madlem a odvodem vzduchu do stran má tkaninu koše s různě propustnými vrstvami, čímž zaručuje výborný sběr i při nízké propustnosti prachu.

Po každém sekání nože sekačky zkontrolujte, zda nepotřebují přebrousit
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Po každém sekání nože sekačky zkontrolujte, zda nepotřebují přebrousit

Hned na začátku nové sezóny bychom si na sekačce měli nastavit výšku sečení a tu po celou sezónu neměnit. Pokud nechceme neustále zastavovat a vysypávat koš, naplněný posekanou trávou, můžeme využít tzv. postranní výhoz, kudy se bude posekaná tráva sypat na trávník, a ten potom ručně hráběmi shrabeme. Tím jej zároveň provzdušníme.

Posekanou trávu lze zkompostovat, ale také jí využít jako mulč okolo stromků nebo keřů. Výborným nápadem je posekanou trávou prosypávat řádky mezi bramborami. Tím se zamezí rašení plevelů, a také tímto způsobem do půdy uvolňují významné látky z trávy a bramborám se tak bude lépe dařit.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 16. 6. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová