reklama

Vyřešte elegantně přechody mezi trávníkem a okraji záhonů

Také vám trávník na zahradě volně přechází v záhony? A také vám do nich neustále prorůstá a zapleveluje je? Máme pro vás radu a pomoc. Není to jen o vhodném rozdělení jednotlivých ploch obrubníky, ale také o správném sekání trávníku a úpravě záhonů.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak vymodelovat terén kolem trávníku? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Trávník versus okrasné záhony

Zahrada je oázou klidu a pohody. A také rozkvetlých květin a keřů, stromů s ovocem, záhony se zeleninou a bylinkami. A trávníkem. Ten nesmí chybět. Jenže, co když je toho trávníku všude plno a nestačí mu vymezené stanoviště a vehementně se vám cpe zpět do záhonů, přerůstá přes obrubníky a jen co ho na chvíli spustíte z očí, přerůstá vám i do jezírka. 

Betonové obrubníky a drobný kačírek dodají okrajům záhonu eleganci a tvar
Betonové obrubníky a drobný kačírek dodají okrajům záhonu eleganci a tvar (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Nízké obruby záhonů se bez stálé péče brzy ztratí v trávě
Nízké obruby záhonů se bez stálé péče brzy ztratí v trávě (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Zkrátka, zahrada není jen oázou klidu a pohody, ale také plná problémových míst. A přechody mezi trávníkem a okrasnými záhony mezi ně rozhodně patří. A abychom to neměli tak jednoduché, většinou se jedná o místa, kde jsou záhony různě zakřivené a sekat okolo nich trávu sekačkou je práce na draka. Obvykle po takovém sekání musíte použít ještě křovinořez nebo vyžínač a takto exponovaná místa dosekat a upravit. Stojí to čas, peníze i další námahu.

Neustálé prorůstání trávníku do záhonů je pro zlost
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Neustálé prorůstání trávníku do záhonů je pro zlost

Jaké jsou tedy možnosti oddělení trávníku od záhonů a dalších ploch? Překvapivě jich je mnoho. 

  • cihlové zídky
  • dřevěné plůtky a obrubníky
  • plastové obrubníky
  • kameny
  • betonové tvarovky
  • palisády
  • živý plot
Trávník a záhony můžeme oddělit i živým plotem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Trávník a záhony můžeme oddělit i živým plotem

Pokud vsadíme na nízké obrubníky, musíme brát v potaz jejich neustálou údržbu a vysvobozování z tenat přerůstajícího trávníku. Neuškodí, pokud si pořídíte zahradnické nůžky na zastřihování trávníku, kterými můžete nebohé obrubníky vysvobodit. Platí totiž, že pokud chcete zahradu sekat sekačkou, musí být obrubníky zapuštěné do země právě v úrovni trávníku.

Posekanou a ostříhanou trávu shrabeme a uložíme do kompostu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Posekanou a ostříhanou trávu shrabeme a uložíme do kompostu

Jednou z možností je nechat mezi trávníkem a záhony volný přechod, který ale bude potřeba minimálně 2× za sezónu upravit speciálním obrývačem. Tímto obrývačem vytváříme mezi záhonem a trávníkem nízký příkop, kde plevel nebude mít šanci znovu narůst. Místo, které pak přechází do záhonu, je ideální vyplnit mulčovací kůrou. Tento obrývač čili zarovnávač trávníku má vynikající vlastnosti pro vytváření rovných okrajů trávníků nebo záhonů s rostlinami. Čepel i násada jsou vyrobené z kvalitní oceli a celý nástroj má robustní provedení, takže se nemusíte bát, že jej v tvrdé půdě zlomíte.

Zarovnávač záhonů nám významně pomůže oddělit trávník
Zarovnávač záhonů nám významně pomůže oddělit trávník (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Místa na okraji záhonu prosypeme mulčovací kůrou
Místa na okraji záhonu prosypeme mulčovací kůrou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jestliže vsázíte na dosekávání okrajů záhonů, můžete zvolit vyšší obrubníky z nejrůznějších materiálů (kov, dřevo, beton nebo plast), které zapustíte do země okolo záhonů tak, aby minimálně 1/3 vyčnívaly nad úroveň trávníku. Tráva tak nebude mít šanci přerůstat do záhonů, ale pro vás to bude znamenat neustálé obsekávání nebo zastřihování těchto přechodů. 

Využijte na členitých nebo těžko dostupných místech právě zahradnické nůžky s dlouhými nožnicemi, které mají ergonomická držadla, a bude se vám s nimi velmi dobře pracovat.

Zahradnickými nůžkami vystříháme těžko dostupná místa
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zahradnickými nůžkami vystříháme těžko dostupná místa
Nůžky na trávu Fiskars se vyznačují geniálním Servo-System™ mechanismem, který zajišťuje, že nikdy “nežvýknou” a garantuje nepřetržitou účinnou práci. Příjemný lehký design je pohodlný a přátelský. Střihací hlava se dá nastavit v rozsahu 360 ° a dovoluje stříhat i svahy s nepříjemným sklonem. Čepele jsou z pečlivě zakalené švédské chromové oceli. Držadla jsou z materiálu FiberComp™ - polyamidu vyztuženého skelnými vlákny.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; fiskars.cz

Publikováno: 23. 6. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová