reklama

Červnové kalendárium je explozí růstu

Začátek léta bývá doslova explozí růstu ovocných dřevin, ale i trávy a plevelů. Naplno začínají dozrávat různé druhy ovoce, jako jsou třešně, jahody, angrešt, koncem měsíce pak rané odrůdy černého, červeného a bílého rybízu a první maliny. Z pranostik letos možná sedí tato: „Když máj vláhy nedá, červen se předá.“

Červnové kalendárium (Zdroj: Časopis Zahrádkář)

Okrasná zahrada

 • Pokračujeme v nekončícím boji s plevely nejsnáze podříznutím plečkou za slunečného dne. Jsou‑li rostliny plevelů malé, jde práce pěkně od ruky.
 • Pravidelně sečeme trávník. Během suchých a horkých dnů zaléváme, nejlépe v noci nebo ráno, aby porost využil všechnu dodanou vodu.
 • Sušíme květenství levandule pro aranžování suchých kytic a výrobu voňavých pytlíčků.
 • Některé druhy trvalek, jako jsou chrpy, kopretiny nebo vlčí bob, po odkvětu seřízneme těsně nad zemí. Přihnojíme je, aby na konci léta znovu bohatě kvetly.
 • Ke konci měsíce sklízíme cibule hyacintů a tulipánů. Ukládáme je na tmavé, chladné a suché místo.
Začátek léta bývá doslova explozí růstu ovocných dřevin, ale i trávy a plevelů
Začátek léta bývá doslova explozí růstu ovocných dřevin, ale i trávy a plevelů (Zdroj: Časopis Zahrádkář)
Sledujte výskyt plísně na cibuli, okurkách i rajčatech.
Sledujte výskyt plísně na cibuli, okurkách i rajčatech. (Zdroj: Časopis Zahrádkář)

Ovocná zahrada

 • Vylamujeme nebo odřezáváme postupně vlky, které se vytvořily na horních stranách větví a výhonů nebo na starším dřevě zmlazených stromů, a to především u přehoustlých korun.
 • Dosud nezdřevnatělé, delší a perspektivní letorosty snadno upravíme do žádoucí polohy. Dosahujeme toho vyvazováním nebo rozpěrkami, popř. zavěsíme na letorosty malá závaží.
 • Pro udržení půdní vlhkosti v horkých a suchých dnech zakrýváme mísy kolem stromů nebo pásy nastýlkou (pilinami, řezanou slámou, drcenou kůrou atd.).
 • Na malých plochách stále platí, že „nejlepším herbicidem je motyka“. Zkušenější zahrádkáři mohou na větších plochách aplikovat listové herbicidy.
Objednejte si roční předplatné časopisu Zahrádkář
Objednejte si roční předplatné časopisu Zahrádkář (Zdroj: Časopis Zahrádkář)

Zeleninová zahrada

 • Zhruba do poloviny června ještě můžeme sázet brambory na sklizeň „raných brambor“.
 • Sejeme zeleninu, která prakticky není závislá na délce dne a kterou později přesazujeme na „trvalé“ stanoviště – ředkve, tuřín, saláty, rané kedlubny a další košťáloviny určené především k raným sklizním.
 • Jednoťte a okopávejte, když budou mít rostliny optimální prostor, nebudou přehuštěné a nebudou jim konkurovat plevele, můžou nerušeně pokračovat v růstu a přinesou bohatou úrodu. Okopávání je i opatřením hospodaření s vodou, narušením škraloupu bráníte neproduktivnímu výparu – staří zahradníci říkali, že okopání nahradí jednu zálivku.
 • Sledujte výskyt plísně na cibuli, okurkách i rajčatech. Rizikovým faktorem plísní u všech těchto plodin je delší dobu trvající deštivé počasí a dlouhodobé ovlhčení listů. Při zaznamenání prvních příznaků plísně zasáhněte.
Rubrika vzniká ve spolupráci s časopisem Zahrádkář, více na www.izahradkar.cz.
Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560.
Inspiraci naleznete také v časopisu Zahrádkář
Inspiraci naleznete také v časopisu Zahrádkář (Zdroj: Časopis Zahrádkář)

Zdroj informací: Časopis Zahrádkář

Publikováno: 26. 6. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce