reklama

Červnové kalendárium je explozí růstu

Začátek léta bývá doslova explozí růstu ovocných dřevin, ale i trávy a plevelů. Naplno začínají dozrávat různé druhy ovoce, jako jsou třešně, jahody, angrešt, koncem měsíce pak rané odrůdy černého, červeného a bílého rybízu a první maliny. Z pranostik letos možná sedí tato: „Když máj vláhy nedá, červen se předá.“

i (Zdroj: Časopis Zahrádkář)
Červnové kalendárium (Zdroj: Časopis Zahrádkář)

Okrasná zahrada

  • Pokračujeme v nekončícím boji s plevely nejsnáze podříznutím plečkou za slunečného dne. Jsou‑li rostliny plevelů malé, jde práce pěkně od ruky.
  • Pravidelně sečeme trávník. Během suchých a horkých dnů zaléváme, nejlépe v noci nebo ráno, aby porost využil všechnu dodanou vodu.
  • Sušíme květenství levandule pro aranžování suchých kytic a výrobu voňavých pytlíčků.
  • Některé druhy trvalek, jako jsou chrpy, kopretiny nebo vlčí bob, po odkvětu seřízneme těsně nad zemí. Přihnojíme je, aby na konci léta znovu bohatě kvetly.
  • Ke konci měsíce sklízíme cibule hyacintů a tulipánů. Ukládáme je na tmavé, chladné a suché místo.
Začátek léta bývá doslova explozí růstu ovocných dřevin, ale i trávy a plevelů
Začátek léta bývá doslova explozí růstu ovocných dřevin, ale i trávy a plevelů (Zdroj: Časopis Zahrádkář)
Sledujte výskyt plísně na cibuli, okurkách i rajčatech.
Sledujte výskyt plísně na cibuli, okurkách i rajčatech. (Zdroj: Časopis Zahrádkář)

Ovocná zahrada

  • Vylamujeme nebo odřezáváme postupně vlky, které se vytvořily na horních stranách větví a výhonů nebo na starším dřevě zmlazených stromů, a to především u přehoustlých korun.
  • Dosud nezdřevnatělé, delší a perspektivní letorosty snadno upravíme do žádoucí polohy. Dosahujeme toho vyvazováním nebo rozpěrkami, popř. zavěsíme na letorosty malá závaží.
  • Pro udržení půdní vlhkosti v horkých a suchých dnech zakrýváme mísy kolem stromů nebo pásy nastýlkou (pilinami, řezanou slámou, drcenou kůrou atd.).
  • Na malých plochách stále platí, že „nejlepším herbicidem je motyka“. Zkušenější zahrádkáři mohou na větších plochách aplikovat listové herbicidy.
Objednejte si roční předplatné časopisu Zahrádkář
i (Zdroj: Časopis Zahrádkář)
Objednejte si roční předplatné časopisu Zahrádkář

Zeleninová zahrada

  • Zhruba do poloviny června ještě můžeme sázet brambory na sklizeň „raných brambor“.
  • Sejeme zeleninu, která prakticky není závislá na délce dne a kterou později přesazujeme na „trvalé“ stanoviště – ředkve, tuřín, saláty, rané kedlubny a další košťáloviny určené především k raným sklizním.
  • Jednoťte a okopávejte, když budou mít rostliny optimální prostor, nebudou přehuštěné a nebudou jim konkurovat plevele, můžou nerušeně pokračovat v růstu a přinesou bohatou úrodu. Okopávání je i opatřením hospodaření s vodou, narušením škraloupu bráníte neproduktivnímu výparu – staří zahradníci říkali, že okopání nahradí jednu zálivku.
  • Sledujte výskyt plísně na cibuli, okurkách i rajčatech. Rizikovým faktorem plísní u všech těchto plodin je delší dobu trvající deštivé počasí a dlouhodobé ovlhčení listů. Při zaznamenání prvních příznaků plísně zasáhněte.
Rubrika vzniká ve spolupráci s časopisem Zahrádkář, více na www.izahradkar.cz.
Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560.
Inspiraci naleznete také v časopisu Zahrádkář
i (Zdroj: Časopis Zahrádkář)
Inspiraci naleznete také v časopisu Zahrádkář

Zdroj informací: Časopis Zahrádkář

Publikováno: 26. 6. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce