reklama

Jak vhodně zkombinovat kvetoucí keře a trvalky při výsadbě?

Kombinací trvalek a kvetoucích keřů existuje v zahradách nespočet. Problémy přicházejí tehdy, pokud je zahrada od začátku špatně naplánována, a tak některé druhy rostou výrazně mohutněji a utlačují jiné. Jak naplánovat vhodné kombinace kvetoucích keřů a trvalek a nedopustit se při tom chyb?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Příklad správné výsadby kvetoucích keřů a trvalek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kombinovat trvalky a kvetoucí keře je běžné a velmi snadno proveditelné. Aby bylo zabráněno hlavní a velké chybě, která se stává často, nikdy nesázejte tyto druhy na půdu, v jejímž podloží je různý odpad, který vznikl na stavbě. Podloží je totiž až příliš porézní, nedokáže zadržovat dostatek vláhy, a keře tak výrazně strádají a nerostou.

Trvalkové výsadby totiž nejčastěji aplikujete v rozích zahrady a zde dochází často právě k tomuto přešlapu. Půda pro většinu trvalek musí být lehká až středně těžká, vhodné je také obohacení alespoň startovací dávkou živin. Pokud nepoužijete půdu z kompostárny a provádíte obnovu zahrady, pak zde v rámci kultivace použijte alespoň kompost.

Půda nesmí být ani přemokřená. Keřům a trvalkám nevadí ani delší přísušky, zvláště tehdy, když jsou již vzrostlé, půdu totiž před úplným vysycháním dokážou efektivně uchránit. Na jílovitých půdách je často problém kvůli zamokření, takže nejvhodnějším zásahem před osázením je drenáž. Ta odvede přebytek vody z pozemku a rázem se z něj stává pro rostliny mnohem přijatelnější místo.

Pokud vám u trvalek zbylo místo, klidně jej doplňte letničkami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud vám u trvalek zbylo místo, klidně jej doplňte letničkami

Při sázení jednotlivých druhů uvažujte také velikost, tedy výšku a šířku rostlin, pokud se rozrostou. Při výsadbě, která je provedená nevhodně, tedy velmi blízko, kvetoucí keře zbytečně brání trvalkám v růstu tak, že je zastíní, a pak se jim nedaří. Pokud je to tedy možné, proveďte si návrh výsadby, vzadu by měly být polovysoké až vysoké keře, vpředu pak trvalková vegetace ještě různě vysazená podle výšky a barev tak, aby ve vegetační době vytvořila dokonalou kvetoucí ozdobu.

Například hortenzie je jedním z nejčastěji vysazovaných kvetoucích druhů, který se z malé sazenice velmi rychle rozroste. Podobně je tomu i komule, jejíž velikost jde sice regulovat hlubokým seříznutím zjara, ale i tehdy byste do bezprostřední blízkosti neměli sázet trvalky, protože budou po většinu vegetační doby zastíněné.

Využijte také možnosti množení trvalek odebráním a přesazením části trsů, rostliny se po několika letech silně rozrostou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Využijte také možnosti množení trvalek odebráním a přesazením části trsů, rostliny se po několika letech silně rozrostou

Po vysazení je kromě zálivky nutné taktéž bojovat proti plevelům. Účinnou prevencí je například aplikace štěpky, kterou se namulčuje prostor mezi jednotlivými rostlinami, případně mulčovací kůra. Zahradníci často používají černou netkanou textilii, která pomůže růstu plevelů též zabránit. Naprosto nevhodné je použití fólie, po níž steče dešťová voda z plochy pryč.

Zdroj informací: Magazinzahrada.cz

Publikováno: 25. 6. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček